Brutalen umor

Hašodžijeve ostanke sedaj iščejo v ogromnem Beograjskem gozdu

B.K.
19. 10. 2018, 10.17
Posodobljeno: 19. 10. 2018, 10.34
Deli članek:

Znane so nove krute podrobnosti domnevnega umora saudijskega novinarja.

Wikipedia
Beograjski gozd v Istanbulu je ime dobil po tisočih Srbov, ki jih je osmanski sultan Suljeman v Istanbul preselil po zavojevanju Beograda leta 1521.

Turška policija še ni našla ostankov trupla saudijskega disidentskega novinarja Džamala Hašodžija, po tem, ko bi naj bil ta 2. oktobra umorjen med obiskom saudijskega veleposlaništva v Istanbulu.

V četrtek so kriminalisti začeli s preiskovanjem rezidence saudijskega konzula v Istanbulu, preiskavo pa so danes razširili tudi na območje Beograjskega gozda, na zahodnem obrobju mesta, poroča britanski časnik The Guardian. Preiskovalci namreč sumijo, da so se saudijski operativci, ki so v Istanbul prileteli na dan Hašodžijevega domnevnega umora, njegovih posmrtnih ostankov znebili na tistem območju.

Veliko območje Beograjskega gozda in kmetijska zemljišča v provinci Yalova je policija začela preiskovati po tem, ko so pregledali posnetke več sto varnostnih kamer in sklenili, da so vozila iz saudijskega veleposlaništva peljala v tisto smer na dan, ko je Hašodži izginil.

Reuters
Turški kriminalist med preiskovanjem rezidence saudijskega konzula v Istanbulu.

Forenzična ekipa je medtem že v četrtek iz rezidence saudijskega konzula Mohameda al Otaibija odnesla več škatel in vreč z neznano vsebino, v devet ur trajajoči preiskavi pa so razkopali tudi dobršen del parcele ob stavbi. Kaj so našli še ni znano, so pa preiskavo danes ponovili. Konzul al Otaibi je Turčijo z družino sicer zapustil v torek, po tem, ko je postalo jasno, da bodo turški kriminalisti rezidenco preiskali.

Ponedeljkova preiskava veleposlaništva pa je medtem, po besedah turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, že rodila nekaj sadov. Forenziki naj bi namreč našli "strupene substance", prostori pa so bili sveže prepleskani.

Trump ima vse manj manevrskega prostora

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je doslej skušala situacijo umiriti, kar ni nenavadno, če vzamemo v zakup tesne odnose in več sto milijard težko trgovino z orožjem med državama. Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je po zaključku izrednega obiska Rijada dejal, da je predsedniku Trumpu predlagal naj Saudijskim oblastem pusti še nekaj časa, da zaključijo lastno, neodvisno preiskavo. "Pomembno je, da ne pozabimo, da imamo s kraljevino Saudovo Arabijo dolgotrajne strateške odnose že od leta 1932," je še dejal Pompeo.

Trump je sicer kasneje novinarjem dejal, da "vsekakor kaže" na to, da je Hašodži mrtev, a da še vedno čaka na podrobnosti "treh različnih preiskav."

Reuters
Donald Trump

Medtem je ameriški finančni minister Steven Mnuchin odpovedal udeležbo na današnji investicijski konferenci v Saudijski prestolnici Rijad, ki jo je pred tem odpovedalo že mnogo mednarodnih gospodarstvenikov, politikov in drugih povabljenih. Po mnenju poznavalcev bi Mnuchinova odločitev lahko pomenila, da so turški preiskovalci prišli do ugotovitev, ki jih Trump ne bo mogel ignorirati.

Tesne povezave s princem Mohamedom

Medtem postaja za Saudijskega prestolonaslednika in de facto voditelja te arabske države, princa Mohameda bin Salmana vse težje, da bi pred mednarodno javnostjo lahko zanikal povezavo z domnevnim umorom. Videoposnetki varnostnih kamer, ki jih je pridobil turški provladni časopis Sabah namreč kažejo, da je 2. oktobra zjutraj (na dan Hašodžijevega izginotja) v prostore Saudijskega veleposlaništva vstopil član prinčeve osebne straže Maher Abdulaziz Mutreb.

Profimedia
Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman.

Mutreb je z več kolegi v prostore veleposlaništva vstopil pet minut do desetih dopoldan, Hašodži pa je na sestanek prišel 14 minut čez prvo popoldansko uro. Približno dve uri kasneje so varnostne kamere ujele več vozil, ki so iz veleposlaništva peljala proti konzulovi rezidenci, oddaljeni nekaj sto metrov, poroča katarska televizija Aljazeera.

Varnostne kamere so kasneje Mutreba posnele tudi, ko je ob 16.53 stal pred konzulovo rezidenco in ob 17.58, ko si je ogledoval bližnji hotel. Zvečer je na letalu zapustil Turčijo.

Kaj se je dogajalo med eno in tretjo uro popoldan je sedaj tisto, kar želijo dognati turški forenziki in kriminalisti. Je pa v sredo turški provladni časopis Yeni Safak, ki naj bi po lastnih navedbah pridobil zvočne posnetke iz veleposlaništva poročal, da je iz posnetkov jasno, da so Mutreb in ostali atentatorji Hažodžija obstopili takoj, ko je vstopil na veleposlaništvo, mu odrezali prste na rokah, ga pretepli in na koncu obglavili.