Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
26. 5. 2017,
7.20

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28

Natisni članek

avtocesta avtocesta DARS promet promet

Petek, 26. 5. 2017, 7.20

6 let, 6 mesecev

Ograda na avtocesti, ki krade poglede radovednežem

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28

Dars ima tri komplete zaščitni ograd, s katerimi na avtocestah in hitrih cestah zavarujejo mesto nesreče pred zvedavimi pogledi mimovozečih. Kdaj jih sploh lahko uporabijo?

Dars ima tri komplete takih avtocestnih zastorov, s katerim lahko zavarujejo kraj nesreče pred pogledi radovednežev. | Foto: DARS/zajem zaslona Dars ima tri komplete takih avtocestnih zastorov, s katerim lahko zavarujejo kraj nesreče pred pogledi radovednežev. Foto: DARS/zajem zaslona

Kje so bili zaščitni zastori Darsa in kdaj jih sploh postavijo?

Zaradi včerajšnjega dolgega zastoja na nasprotni strani avtoceste, kjer promet torej sploh ni bil oviran, so se tudi številni naši bralci spraševali, kjer so nove zaščitne ograde Darsa. Te so namenjene zaščiti mesta nesreče, saj zapirajo poglede iz mimovozečih avtomobilov, kombijev in tovornjakov ter tako skrbijo za večjo pretočnost odprtega avtocestnega kraka.


Preberite še:
Vsa Slovenija se jezi nanje, a še vedno delajo enako


Pri Darsu so nam že včeraj pojasnili, da zaradi narave prometne nesreče teh ograd ni bilo mogoče postaviti. Ograde namreč ne smejo ovirati uradne preiskave pristojnih organov, včeraj dopoldne pa so bili odpadli deli poškodovanih vozil razpršeni po vsem vozišču. Ogled nesreče je torej zahteval dostopnost vsega vozišča.

"Zastorov ne postavljamo ob vsaki prometni nesreči. Smiselni so ob hujših nesrečah, ko se po dogovoru s policijo in gasilci oceni, da bo reševanje trajalo dlje časa, ko so smrtne žrtve in ko se predvideva, da bo zapora trajala več ur. Postavitev zastorov je odvisna od časa reševanja, vrste nesreče in njene lokacije. Skupni čas postavitve zastorov je odvisen od tega, koliko časa potrebujejo vzdrževalci avtoceste, da se prebijejo do kraja nesreče," pravijo na Darsu.

Ob zastojih so zelo obremenjene tudi vzporedne regionalne ceste. | Foto: Gregor Pavšič Ob zastojih so zelo obremenjene tudi vzporedne regionalne ceste. Foto: Gregor Pavšič

Na voljo imajo tri komplete cestnih zastorov

Dars ima tri komplete cestnih zastorov, ki so jih kupili prek javnega razpisa. Hranijo jih v treh avtocestnih bazah v Ljubljani, Slovenskih Konjicah in Postojni (izpostava Logatec). Blizu teh baz je zaradi večje gostote prometa tudi v povprečju več prometnih nesreč.

Zastori so na prikolicah, zavesa z ene prikolice je dolga 102 metra (vsak panel je dolg tri metre in visok dva metra), testirana je za hitrost vetra do 40 kilometrov na uro, vsak podstavek tehta nekaj manj kot 30 kilogramov. Ves komplet, ki je zložen na posebni prikolici, je težak približno poldrugo tono.

Najdaljši zastoji na slovenskih avtocestah v letu 2016

Prvega avgusta 2016 se je zgodila prometna nesreča pred počivališčem Ravbarkomanda na primorski avtocesti, zaradi katere je nastal zastoj med Vrhniko in Uncem. Zastoj je po dveh urah dosegel dolžino 20 kilometrov.

Devetega septembra 2016 se je med Uncem in Brezovico zgodilo več prometnih nesreč. Zastoj je postopoma naraščal ter po štirih urah dosegel 30 kilometrov. Treba je poudariti, da zastoj ni bil v strnjeni koloni vseh 30 kilometrov, ampak so vmes bili pretočni deli avtoceste.

Dars: Če ni zastorov, vozniki celo ustavljajo in fotografirajo nesrečo

Pri Darsu so se zastore prvič uporabili lani avgusta ob prometni nesreči na primorski avtocesti. Zadnjič so jih uporabili prejšnji petek, ko se je zgodila huda prometna nesreča tovornjaka pri razcepu Kozarje v Ljubljani. Na območju Ljubljane so jih do zdaj postavili šestkrat.

"Zastori so preprečevali poglede na posledice nesreče z nasprotnega smernega vozišča; dokler niso bili postavljeni, so nekateri vozniki celo ustavljali na prehitevalnem pasu na drugi strani avtoceste in fotografirali mesto nesreče. Zavese lahko pripomorejo k zmanjšanju učnika radovednih voznikov in s tem k večji pretočnosti prometa med reševanjem nesreče.

Drugih pristojnosti, razen da ob nesrečah pozivamo voznike, naj tega ne počnejo, nimamo. Posledica tovrstnih ravnanj so predvsem zastoji, nepozornost voznika na vožnjo pa lahko vodi tudi do naleta in s tem povzročitve dodatnih zastojev," pravijo pri Darsu.

Ne spreglejte