Uradnima organizacijama zagovornikov in nasprotnikov britanskega odhoda iz EU je volilna komisija predpisala porabo natanko sedmih milijonov funtov. Probrexitski tabor se je valjal v denarju, ker so ga podprli številni otoški milijonarji. Ne zato, ker so si želeli, kot je trdil probrexitski tabor, obnove britanskega nadzora nad britanskimi mejami, ekonomijo in tako naprej, ampak ker so zaradi EU izgubljali svoj nadzor nad Britanijo in so se bali napovedanega ukrepanja EU zaradi izogibanja plačevanju davkov.

Politično motivirane obtožbe?

Organizacija Vote Leave je porabila blizu 700.000 funtov več od zakonsko predpisanih sedmih milijonov, in sicer tako, da jih je skrivaj dala svojemu probrexitskemu podmladku, skupini BeLeave. Zato so Vote Leave oglobili z 61.000 funti. Ustanovitelja skupine BeLeave Darrena Grimesa so dodatno oglobili z 20.000 funti in prijavili policiji, ki bo sprožila preiskavo proti njemu in Davidu Halsallu, enemu od vodilih krovne probrexitske kampanjske organizacije Vote Leave (Glasujte za odhod). Ta trdi, da gre za »povsem netočne politično motivirane obtožbe«. Najbolj neverjetno pa je to, da zakonitosti izida referenduma 23. junija 2016 še vedno nihče ne postavlja pod vprašaj. Že do zdaj je bilo znano, da so brexitarji v kampanji na veliko lagali. Laganje očitno ni problem. Pač, ni protizakonito. Poraba nezakonito veliko denarja za kampanjo pa ni dovolj velik problem, da bi nekdo v politiki zbral dovolj poguma in dejal, da je zato tesen izid referenduma nezakonit.

Številni Britanci še vedno ne vedo niti tega, da je bil referendum le posvetovalen in da zato njegov izid ni bil zakonsko obvezujoč.

Grehi in vrhunec demokracije

Organizacija Vote Leave ima na duši veliko grehov. Od sedmih milijonov funtov, ki jih je po volilnem zakonu lahko porabila za referendumsko kampanjo, jih je 3,5 nakazala kontroverzni kanadski marketinški družbi Aggregate IQ. Ta naj bi, poenostavljeno rečeno, kar sedem milijonov izbranih britanskih volilcev prepričevala, naj glasujejo za odhod iz EU. In ne le to: od teh 3,5 milijona naj bi družba Aggregate IQ 677.315 funtov nakazala organizaciji BeLeave, da bi prikrila, od kod je prišel denar. Predstavnik premierke Therese May, ki naj bi bila pred referendumom proti brexitu (to je bila zelo potihem), je posredoval njeno skrajno vprašljivo mnenje.

Glasovanje o brexitu naj bi bilo vrhunec demokratičnega izrekanja Britancev, njegov izid pa naj bi bil zelo jasen. Je izid 51,9 odstotka za brexit in 48,1 odstotka proti njemu res tako zelo jasen? Posebej ker so nanj odločilno vplivale ne le debele in druge laži probrexitskega tabora, ampak tudi, kot je zdaj jasno, nezakonito visoka poraba denarja. Premierka, ki jo oblegajo z vseh strani in bi rada parlament predčasno poslala na počitnice, da bi lažje obdržala majavi premierski stolček, je pod dodatnimi pritiski, ker sta dva njena svetovalca imela veliko vlogo v organizaciji Vote Leave.