Med nevarnimi pošiljkami tudi zamrznjena podgana

Sumljive pošiljke so pogosto namenjene določenim politikom. Včasih uberejo kreativne, včasih tudi nevarne pristope.

Objavljeno
04. avgust 2015 20.16
Teš
Tilen Čebašek, notranja politika
Tilen Čebašek, notranja politika

Sumljive pošiljke in paketi so kot način nestrinjanja pogosto z oblastmi uporabljene tudi pri nas. Njihovi avtorji običajno odpošljejo le nenevaren bel prah, nekateri izmed njih pa se odločijo za bolj kreativne, včasih tudi nevarne pristope. V paketu se je v preteklosti tako znašla na primer zamrznjena podgana, fotokopija dela Orwellovega romana 1984, ročna bomba, pogosti pa so tudi iztrebki.

Ena izmed sumljivih pošiljk je danes presenetila direktorja Termoelektrarne Šoštanj Matjaža Eberlinca. Zaradi nje je bila odpovedana tudi novinarska konferenca, na kateri bi moral prvi človek Teša govoriti o polletnem poslovanju družbe in njenih načrtih. Doslej so se v večini primerov podobne pošiljke pokazale za nedolžne, a so kljub temu imele določene posledice. Zaradi preventivnih varnostnih ukrepov zaustavijo običajen potek dela, povzročijo stroške, ljudje, ki so bili v stiku z morebiti nevarno snovjo, so do konca testov vsebine pošiljke izolirani, dodatne obveznosti pa doletijo predvsem policiste in gasilce, ki morajo vsako prijavo vzeti resno. To lahko ogroža predvsem življenja tistih, ki bi morebiti potrebovali njihovo pomoč, a so se morali odzvati na grožnjo, ki se je kasneje izkazala za lažno.

Pošiljka s strupeno cianovodikovo kislino

Paketi in pisma so pogosto namenjeni določenim politikom, predvsem zaradi njihovih izjav in stališč na določeno temo, vendar do njih večinoma sploh ne pridejo. Majda Širca je tako nekoč v paketu prejela orhidejo, tri strani iz romana 1984 Georgea Orwella, kjer avtor piše o podgani, in zamrznjeno podgano. Razlog za to naj bi bil v tem, da je nekdanja kulturna ministrica zagovarjala umetniško svobodo skupine Strelnikoff, ki je na ovitku albuma objavila podobo brezjanske Marije, ki ima v naročju podgano.

Med tarčami nezadovoljnih posameznikov se znajdejo tudi fakultete, sodišča, mediji in ministrstva. Incidenti se pogosto pojavljajo v kratkem časovnem obdobju, kar se je na primer zgodilo junija letos, ko so v enem dnevu uradne institucije in organizacije prejele tri pošiljke z belim prahom. Obstajajo pa tudi primeri, ko so bili njihovi prejemniki javnosti manj znane osebe. Žrtev ene izmed takih pošiljk je bila Ana Zavernik z Bohove pri Mariboru, ki je v poštnem paketu prejela zanjo usodno ročno bombo. Do podobnih posledic bi lahko prišlo tudi pred slabim letom, ko je italijanski državljan, rojen v Sloveniji, na Goriškem oddal pošiljko s strupeno cianovodikovo kislino. Cilj je bil češki minister za finance Andrej Babiš.