NEKDANJI PREDSEDNIK

Kučan vabi: V Murglah je zdaj pomlad, lepo diši

Objavljeno 25. april 2015 21.45 | Posodobljeno 25. april 2015 21.45 | Piše: Mo. S.

Milan Kučan pravi, da mu je ideja socializma blizu in pozdravlja nastanek Združene levice. A ta ga je zavrnila.

Milan Kučan.

LJUBLJANA – Nekdanji predsednik države Milan Kučan pravi, da je velik problem Slovenija ta, da nima strategija in da ne ve, kaj bi počela sama s seboj. Kot je povedal v intervjuju za Mladino, se tajkuni zlahka polastijo privatizacije, če ni strategije, ob tem pa priznava, da je politika vedno nastavljala tudi svoje kadre. A pravi, da so bili direktorji v prejšnjem sistemu morda res politično aktivni, ampak njihova prva skrb so bila podjetja.

Ne razume pa trditve, da Slovenci ne znamo upravljati svojih podjetij. »Če ne znamo upravljati podjetij, ali potem znamo upravljati državo?« se sprašuje, češ da jo je treba upravljati po podobnih načelih kot podjetja. Prepričan je, da tudi tujci niso vedno najboljši upravljavci, kar da lahko vidimo tudi iz izkušenj.

Ko novi prevzamejo navade starih ...

Po njegovem mnenju je ena od večjih težav naše države tudi »kadrovska reprodukcija starih elit in njenih vzorcev«. Kot pravi, se v 25 letih v politiki ni zavrtelo veliko novih imen pa še novi so kmalu odšli ali pa prevzeli podobo in navade starih. Če država nima ekonomske moči, ni suverena, meni. Če želiš biti suveren na področjih kulture, mednarodnih odnosov in drugih področij, moraš za to imeti gospodarsko podlago, je prepričan.

Na vprašanje, kaj naj danes Slovenija razvija, pa je odgovoril, da danes govorimo na pamet. Pravimo, da je prednost Slovenije njena geografska lega, torej razvoj transporta, turizma, morda tudi kmetijstva, a »pri prometu se ne moremo dogovoriti niti glede tega, ali zgraditi drugi tir, pri turizmu pa so slovenske najboljše turistične zmogljivosti in destinacije na prodaj tujcem«.

Vabi v Murgle

»V Murglah je zdaj pomlad, lepo diši, ker vse cveti. Priporočam obisk Murgel,« je odvrnil na očitke o smradu iz Murgel. Zaveda se, da je v demokraciji javno izražanje mnenj sicer dovoljeno, a političnih ciljev, ki se skrivajo za tem, pa ni mogoče vedno uvrstiti med cilje večje demokratizacije.

Z Janšo nima konfliktov

O predsedniku Borutu Pahorju govori kot o »nekdanjem poslancu«, z Janezom Janšo pa ni v nobenem konfliktu, pravi. Seveda imata različne poglede na to, kaj je politika in kaj je v njej dovoljeno. Sam pravi, da za dosego ciljev niso dovoljena vsa sredstva, in pri tem misli na manipulacijo, laži, korupcijo in podobno. Meni, da je zdaj Slovenija pred odločitvijo, ki bo pokazala etičnost vlade. »Če se počasi dviga rast, potem bi etična politika morala razmisliti tudi o sorazmerni rasti plač in socialnih izdatkov,« je prepričan.

Združena levica ga je zavrnila

Pozdravlja pa Združeno levico, ki da v slovenski politični prostor prinaša novo svežino. »Ideja socializma mi je blizu,« pravi, obenem pa se zaveda, da je nekaj ideja, nekaj drugega pa njena praktična zgodovinska uresničitev v državnopolitičnem sistemu. Kot je še povedal za Mladino, ZL s svojimi idejami poskuša zapolniti prostor v političnem parlamentarnem spektru, ki je bil izpraznjen. Na vprašanje, ali je kdaj sodeloval z njo, je odgovoril, da so se dogovarjali o tem, da bi njihove ideje predstavili na Forumu 21, »pa so se nas odrekli, ker bi jih to sodelovanje preveč zaznamovalo«.

Deli s prijatelji