Članki

Boj za vrtino v Rogaški se stopnjuje

Droga Kolinsko skrbi, kakšna gradbena dela bodo izvedena v imenu Hotela Sava Rogaška na sporni vrtini, ki vodi do podzemnega vira Donata Mg, ki ga polnijo na drugi vrtini
25.09.2016 22:30
Čas branja: 2 min

Možnih scenarijev, kaj bo z gradbenimi deli na vrtini mineralne vode izvedeno po naročilu trenutnega koncesionarja Hotela Sava Rogaška Stanislava Pšeničnika, je veliko. A nekaj je gotovo – več kot desetletje trajajoči spor o vrtini, ki se vleče po ministrstvih ter slovenskih in evropskih sodiščih, se stopnjuje.

V uradu predsednika vlade in na ministrstvu za gospodarstvo ter za okolje in prostor so sredi prejšnjega tedna od Droga Kolinske dobili poziv, naj država in pristojni organi takoj vzpostavijo zakonito stanje glede pravice do črpanja vode iz sporne vrtine in ustrezno ukrepajo v zvezi z deli, ki naj bi jih na vrtini in okoli nje izvedel trenutni koncesionar Hotel Sava Rogaška, saj jim lahko to povzroči dodatno škodo. Poziv so med drugim podkrepili z uradnimi dokumenti države, ki so jih v skladu z zakonom pridobili v več poskusih od državnih uradov.

Medtem ko uradnih odgovorov od vseh omenjenih naslovnikov do konca redakcije nismo dobili, nam je uspelo priklicati Pšeničnika, ki je potrdil, da bo izvajal dela, a prihodnji teden še ne. »Vrtina je moja in lahko delam, kar mi paše,« nam je odvrnil in hkrati prosil, da se slišimo prihodnji teden po vrnitvi iz Dubaja, kamor je potoval z vladno-gospodarsko delegacijo. Znano je tudi, da bi Pšeničnik iz sporne vrtine, ki gre pod njegovim zemljiščem, tržil vodo pod imenom Roi, vendar je v skladu z evropsko direktivo na območju EU ne sme, saj vodi ta do izvora iste vode, iz katere se polni tista pod znamko Donat Mg.

Na občini Rogaška Slatina redkobesedni

Več informacij smo želeli pridobiti tudi od župana občine Rogaška Slatina Branka Kidriča. Med drugim nas je zanimalo, ali so dela dejansko napovedana, kdo jih bo izvajal, kdo je naročnik, ali imajo vsa potrebna dovoljenja ter kako bo to vplivalo na dobavo vode medicinskem centru. Župana nam ni uspelo priklicati, a so nam z njegovega urada odgovorili, da zadeve ne poznaj, in dodali, da občina ni pristojna za izdajo dovoljenj za izrabo mineralne vode. Kidrič je sicer pred meseci dejal, da ni seznanjen z zadevo, in v istem pogovoru večkrat poudaril, da je mineralna voda donat ključnega pomena za tamkajšnji zdraviliški turizem ter »verjetno tudi za cel svet«.

Kdo v državnih uradih deluje v čigavem imenu?

Slišati je, da sta obe strani nezadovoljni z državnimi uradniki na ministrstvih, torej nižjimi pristojnostnimi stopnjami od ministrov, saj naj bi se zadeve zaradi omenjenih ne reševale dovolj hitro in v skladu z odločbami. Kateri so ti uradniki, ni znano, vendar smo priklicali Andrejo Čerček Hočevar, ki je leta 2011 kot sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor skupaj s takratno podsekretarko Evo Polanc pripravila gradivo o tej temi. Gre za enega od dokumentov, ki jih je minuli teden na ministrstvi in v urad premiera poslala Droga Kolinska. V njem med drugim piše, da je vlada HSR podelila koncesijo, čeprav ta ni izpolnjeval več pogojev za njeno pridobitev. Ob tem je dodala, da bi država lahko večkrat popravila storjene napake, a jih ni. Pri tem je zapisala tudi, da agencija za okolje (ARSO) ni obravnavala prošnje Droga Kolinske za pridobitev koncesije na omenjeni vrtini in pozneje njene pritožbe.

Čerček Hočevarjeva nam je dejala, da je bilo pripravljeno gradivo enkrat obravnavano na vladi, vendar se zdaj zadeva rešuje na sodiščih in zanjo ni več pristojna. »Pri tej zadevi je velika zmešnjava, zelo je zapletena, gre za več škatel dokumentacije,« je pojasnila. Dodala je, da ne ve, ali se bo zadeva glede na dosedanjo hitrost reševanja sodišč in vseh vpletenih kdaj končala. Pričakuje pa, da jo bo najprej rešilo sodišče v Sloveniji, nato še instance na tujem.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Neubogljive občine ali kako kljub opozorilom še kar po svoje zaračunavajo NUSZ
Finance
Tanja Smrekar Neubogljive občine ali kako kljub opozorilom še kar po svoje zaračunavajo NUSZ 1

Okoljsko ministrstvo je občine za pojasnila glede NUSZ pozvalo kar dvakrat; če plačujete preveč in se ne pritožite, ne računajte na vračila!

FINANCE
Okolje & energija
Kako se slovenska podjetja trajnostno preoblikujejo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako se slovenska podjetja trajnostno preoblikujejo

Na konferenci agencije Spirit so predstavili prakse trajnostnega preoblikovanja podjetij Anton Blaj, Engrotuš, Hotel Sava Rogaška, Iskraemeco, Lumar IG, M Sora, SIJ, Steklarna Rogaška in Talum.

Vinski turizem
Vinski hotel Sibon je kombinacija preprostosti, elegance in sodobnosti
O vinu
Vinski turizemRedakcija O vinu Vinski hotel Sibon je kombinacija preprostosti, elegance in sodobnosti

V Sibon wine & spa resortu v Ljutomersko-Ormoških goricah se dan začne drugače - prebudimo se ob ptičjem petju, s pogledom na vinograde, kjer vdihnemo mir in spokojnost, ki ju ponuja nastanitev daleč stran od mestnega vrveža, budilke in stresa.

FINANCE
Okolje & energija
Poslanec Hršak: na srednji Savi bo teža na GEN energiji
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Poslanec Hršak: na srednji Savi bo teža na GEN energiji 3

Poslanec Desusa Ivan Hršak pojasnjuje, kakšne možnosti za sprejetje ima in kaj prinaša predlog zakona o izgradnji elektrarn na srednji Savi.

FINANCE
Okolje & energija
Predlog zakona o srednji Savi dobil prvo podporo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Predlog zakona o srednji Savi dobil prvo podporo

»Podpiram aktivnosti poslanca Ivana Hršaka, ki je z vložitvijo predloga zakona o gradnji hidroelektrarn na srednji Savi 'zbudil' koalicijo in ostale akterje, ki so odgovorni za umestitev in začetek gradnje HE na srednji Savi,« je sporočil evropski poslanec Franc Bogovič.

FINANCE
Okolje & energija
(dopolnjeno) Predlog zakona o hidroelektrarnah na srednji Savi hladno sprejet
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (dopolnjeno) Predlog zakona o hidroelektrarnah na srednji Savi hladno sprejet 2

Končuje se medresorsko usklajevanje koncesijske pogodbe za izgradnjo hidroelektrarn na srednji Savi. Včeraj vloženi predlog zakona o njihovi izgradnji pa, kot kažejo prve informacije, nima velike podpore.

FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu
PRO
Finance
Podjetno kmetijstvo 2024
Uredništvo Agrobiznisa Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih ustvarjati dodano vrednost. Brezplačno si jo lahko prenesete prek obrazca spodaj.