Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
24. 5. 2017,
20.19

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,68

1

Natisni članek

Umetna inteligenca Google digizgodbe kbm

Sreda, 24. 5. 2017, 20.19

2 meseca, 1 teden

Hvalil se je, da je nepremagljiv, potem pa doživel šok

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,68

1

Kitajec Ke Jie, velemojster in trenutno najboljši igralec strateške namizne igre go na svetu, je doživel nenadejan in prav poseben poraz. Boljša od njega je bila umetna inteligenca AlphaGo, ki jo je razvilo Googlovo podjetje DeepMind. Ke Jie se je še lani hvalil, da ga računalnik v igri go ne bo premagal nikoli. 

Ke Jie proti AlphaGo. Igralne figurice umetne inteligence je premikal človeški pomočnik.  | Foto: Reuters Ke Jie proti AlphaGo. Igralne figurice umetne inteligence je premikal človeški pomočnik. Foto: Reuters

V kitajskem mestu Wuzhen so od 23. do 27. maja pripravili turnir v vzhodnjaški namizni igri go, katere cilj je, da na igralni plošči s 361 polji s figuricami osvojimo čim več "ozemlja".

Na turnirju se merita 19-letni Ke Jie, trenutno najboljši igralec igre go na svetu, in umetna inteligenca AlphaGo. Razvilo jo je podjetje DeepMind, ki je od leta 2014 podružnica Googla oziroma njegove starševske družbe Alphabet.

Že v prvi igri je slavil AlphaGo. Pravzaprav je zmagal tako zanesljivo in prekaljeno, da je Ke Jie umetno inteligenco oklical za "novega boga igre go".

"Bil sem zelo presenečen, pravzaprav malo šokiran. Nasprotnik (AlphaGo, op. p.) je uporabil poteze, ki jih ne bi videli v nobeni tekmi go med dvema človekoma," je bil po prvem obračunu strahospoštovanja poln Ke Jie.  | Foto: Reuters "Bil sem zelo presenečen, pravzaprav malo šokiran. Nasprotnik (AlphaGo, op. p.) je uporabil poteze, ki jih ne bi videli v nobeni tekmi go med dvema človekoma," je bil po prvem obračunu strahospoštovanja poln Ke Jie.  Foto: Reuters

Kitajski velemojster in AlphaGo bosta odigrala še dve partiji igre go, naslednjo v četrtek, 25. maja, nato pa bo Ke Jie boje proti umetni inteligenci končal za vedno, je povedal po prvem porazu.

Lani se je eden od najmlajših velemojstrov tri tisoč let stare igre sicer širokoustil, da ga računalnik v njej ne bo premagal nikoli (vir). 

Oglejte si posnetek prve igre med Kejem in AlphaGo:

Zakaj je pomembno, da umetna inteligenca človeka premaguje prav v igri go

Igra go od umetne inteligence zahteva ogromno "razmišljanja" in taktiziranja, saj je zelo zapletena in zaradi velikega igralnega polja omogoča eksponentno večje število potez kot šah, na primer.

Kot pravijo v podjetju DeepMind, ki je razvilo umetno inteligenco AlphaGo, je igra go izvrstni poskusni zajček za nadaljnji razvoj strojnega učenja. To pomeni, da se računalniški program, v tem primeru AlphaGo, samodejno uči in izpopolnjuje z uspešnimi potezami in lastnimi napakami. 

Najnovejša različica AlphaGo se v Go izboljšuje tudi z igranjem proti sami sebi. Na svetu namreč ni dovolj dobrih človeških igralcev, ki bi ji lahko bili kos.  | Foto: Reuters Najnovejša različica AlphaGo se v Go izboljšuje tudi z igranjem proti sami sebi. Na svetu namreč ni dovolj dobrih človeških igralcev, ki bi ji lahko bili kos.  Foto: Reuters

AlphaGo je prvo veliko zmago sicer dosegla marca lani, ko je z rezultatom štiri proti ena v zmagah prekosila južnokorejskega velemojstra in 18-kratnega svetovnega prvaka Leeja Sedola (na fotografiji zgoraj).

Spomnimo, da so razvijalci umetne inteligence še leta 2014 verjeli, da računalnik, ki bi lahko premagal najboljšega človeškega igralca igre go, ne bo narejen še vsaj pet let. 

Turnir v igri go v mestu Wuzhen ni pomemben le za nadaljnji razvoj umetne inteligence, temveč tudi za odnose med Kitajsko in Googlom oziroma njegovo starševsko družbo Alphabet. Google je leta 2010 zaradi cenzure spleta državo namreč protestno zapustil. Ko se je že zdelo, da bodo odnosi med Googlom in Kitajsko morda vendarle postali malce toplejši, je tamkajšnja vlada po poročanju medija The Guardian cenzurirala zgornji prenos tekme med Kejem in AlphaGo, videti ga ni mogla večina Kitajcev.  | Foto: Google Turnir v igri go v mestu Wuzhen ni pomemben le za nadaljnji razvoj umetne inteligence, temveč tudi za odnose med Kitajsko in Googlom oziroma njegovo starševsko družbo Alphabet. Google je leta 2010 zaradi cenzure spleta državo namreč protestno zapustil. Ko se je že zdelo, da bodo odnosi med Googlom in Kitajsko morda vendarle postali malce toplejši, je tamkajšnja vlada po poročanju medija The Guardian cenzurirala zgornji prenos tekme med Kejem in AlphaGo, videti ga ni mogla večina Kitajcev. Foto: Google

Kot pravijo v podjetju DeepMind, je sicer še pomembneje, da se AlphaGo človeka ne nauči ne le premagati, temveč z njim tudi sodelovati. Ob treh obračunih proti mlademu Keju Jie bo na Kitajskem do 27. maja nastopila tudi v nekaj obračunih dvojic (človeški igralec in AlphaGo proti paru v isti zasedbi). 

Minilo je dvajset let od najodmevnejše zmage računalnika proti človeku

Trenutek, ko je računalnik prvič premagal po mnenju številnih najboljšega šahista vseh časov. | Foto: Reuters Trenutek, ko je računalnik prvič premagal po mnenju številnih najboljšega šahista vseh časov. Foto: Reuters

Ta mesec sicer minevata dve desetletji od senzacionalnega poraza šahovskega velemojstra Garija Kasparova proti superračunalniku Deep Blue.

11. maja 1997 je Kasparov proti umetni inteligenci, ki jo je razvilo podjetje IBM, v tekmovalni igri šaha izgubil tri partije in zmagal dve, ena pa se je končala z neodločenim izidom. 

Kasparov je proti Deep Blue partijo šaha igral že leto prej in štirikrat zmagal, dvakrat pa izgubil.  | Foto: Reuters Kasparov je proti Deep Blue partijo šaha igral že leto prej in štirikrat zmagal, dvakrat pa izgubil.  Foto: Reuters

Ne spreglejte