Janša o jugonostalgiji, Brexitu, usodi EU in naborniškem sistemu

Na Polževem je Janša opozoril na turbolentne čase, ki po izstopu Velike Britanije čakajo Evropsko unijo in Slovenijo.

Objavljeno
25. junij 2016 18.47
Polževo
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek
Višnja Gora, Polževo - Ob srebrnem jubileju naše države je danes na Polževem potekala slovesnost, na kateri je bil slavnostni govornik poslanec državnega zbora in prvak SDS Janez Janša, ki je ob tej priložnosti obudil spomin na nastanek države pred četrt stoletja in to označil kot vrhunec v zgodovini vsakega naroda. Če tega trenutka takrat ne bi izkoristili je vprašanje, kateri kasnejši rodovi bi bili deležni milosti za to priložnost.

V zadnjih dneh je prehodil dobršen del Slovenije, pravi Janša in povsod je naletel na drugačno Slovenijo, kakršno prikazujejo na televizijskih ekranih in na naslovnicah časopisov. »Povsod srečujem Slovenijo, ki je
samozavestna in se zaveda, da smo gospodarji na svoji zemlji, in ki jo preveva tudi veselje do življenja. Ne srečujem apatije in ne srečujem jugonostalgije,« je povedal Janša in se množici ljudi, ki so danes prisopihali k cerkvici sv. Duha nad Polževem zahvalil, da nosijo slovensko zastavo in ne tiste, ki so jo pred četrt stoletja sneli z droga, kar vzbuja optimizem.

Po njegovem prepričanju praznujemo obletnico v okolju, ki se je zelo spremenilo, a se tega ljudje ne zavedajo, pri čemer je imel Janša v mislih izstop Velike Britanije iz Evropske unije, saj ta ni več takšna, v kakršno smo vstopili leta 2004. Britanski funt je izgubil deset odstotkov vrednosti in na stotine milijard evrov britanskega bogatstva je čez noč izpuhtelo, je opozoril Janša in dodal, da o odcepitvi iz združenega kraljestva zdaj razmišljajo Škoti, Gibraltar in Severna Irska, zato te ure pri njih niso nič slavnostne.

Bo spet vrag naš mejak?

Po mnenju govornika imamo tudi pri nas razloge za skrb, saj so pred nami časi, ko stavek iz sedme kitice Prešernove Zdravljice ?Ne vrag, le sosed bo mejak? morda ne bo več tako samoumeven, saj v primeru razpada Evropske unije, razpade mirovni prjekt, ki so ga ustanovni očetje Evropske unije Adenauer, de Gasperi in Monnet inicirali po dveh velikih tragedijah v prejšnjem stoletju.

»Iz Evropske unije je izstopila ena največjih držav, ki ima lahko za posledico efekt domin, če seveda ne bo prišlo do hitrega, treznega, odločnega in modrega ravnanja evropske politike in vseh 27 držav članic,« je prepričan Janša, zato mora naša  država združiti sile za čas, ko bo to potrebno.

»Po mesecih in letih, ki so zdaj pred nami, ko bo marsikaj, okrog česar smo se prepirali v zadnjih letih, postalo popolnoma nepomembno, saj se bo treba zavzemati za stvari, ki so se zdele doslej samoumevne in ta samoumevnost je zdaj pod vprašajem,« je opozoril Janša in se zavzel za gospodarsko močno državo, saj bo naslednje razvrščanje posameznih narodov temeljilo prav na tej osnovi, zato ni nobenega razloga, da se odlaša z reformami, ki so nujno potrebne, da slovensko gospodarstvo okreva, da se ga razbremeni in se ustvarijo nova delovna mesta.«

»Druga prednostna naloga pa je, da nazaj postavimo slovensko vojsko, saj je ta, po prepričanju predsednika države, v tako slabem stanju, da ni sposobna braniti Slovenije v primeru vojaške agresije. In to je znak za
alarm,« je opozoril Janša in dodal, da je zdaj čas za razmislek o vnovični uvedbi splošne vojaške obveznosti.

»Ključna točka navdiha za izzive, ki so pred nami, pa mora biti vrednostno središče, ki smo ga Slovenci izoblikovali pred 25 leti, za kar se uporabljajo različna imena, a jaz temu pravim slovenska pomlad, saj je zame živa in bo živa toliko časa, dokler bo živa samostojna slovenska država,« je sklenil Janša.