Z virusom herpesa proti melanomu

Raziskovalci z Inštituta za raziskave raka v Londonu so z genskim prirejanjem virusa herpesa razvili prvo učinkovito zdravilo za maligni melanom v napredovani fazi.

Objavljeno
28. maj 2015 16.50
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost

Raziskovalci z Inštituta za raziskave raka v Londonu so sporočili, da so na poti do prvega učinkovitega zdravila za maligni melanom v napredovani fazi, ki velja za enega najbolj smrtonosnih rakov. Zdravilo za to obliko raka, za katerim zboleva vse več ljudi, so razvili z genskim preoblikovanjem virusa herpes. Ta (na fotografiji) uspešno uničuje rakave celice in obenem sproža imunski odziv, so pokazali rezultati njihove klinične študije. V torek so jih objavili v reviji Journal v Clinical Oncology.

Zdravilo, ki so ga poimenovali T-VEC (Talimogene Latherparpvec), bistveno podaljšuje preživetje obolelih, zato je velika verjetnost, da bo kmalu dobilo dovoljenje za uporabo v Evropi in v ZDA. Preizkusili so ga na 436 naključno izbranih bolnikih z napredovano obliko melanoma, ki se ga kirurško ni dalo več odstraniti. Šestnajst odstotkov teh bolnikov je občutilo izboljšanje, ki je trajalo vsaj šest mesecev. V kontrolni skupini, ki tega zdravila ni prejela, se je podobno izboljšanje pokazalo samo pri dveh odstotkih obolelih. In še več. Remisija (odsotnost aktivnih znakov bolezni) je pri nekaterih, ki so prejeli to zdravilo, trajala več kot tri leta.

Virus herpesa, ki so mu pred tem odvzeli dva ključna gena in s tem preprečili njegov vpliv na zdrave celice, je bil še posebej učinkovit pri zdravljenju malignega melanoma pri bolnikih, ki se pred tem še niso zdravili in pri katerih melanom še ni zelo napredoval. Zato zdravniki zdaj menijo, da bi to zdravilo lahko bila uspešna prva obramba proti napredovanju tega sicer zelo agresivnega raka.

Raziskava je še pokazala, da je 163 pacientov z manj napredovano obliko malignega melanoma po zdavljenju s tem novim zdravilom preživelo povprečno 41 mesecev, medtem ko je 66 pacientov, ki so jih zdravili z drugimi zdravili, preživelo v povprečju še 21,5 meseca.

"Virusna terapija, kot je T-VEC, je še zlasti učinkovita, ker tumorje napada na dveh frontah, saj preoblikovani virus neposredno napada rakave celice in obenem proti njim usmerja imunski sistem bolnika," pojasnjuje Kevin Harrington z Inštituta za raziskave raka.