Narko-karteli

328 milijonov črtic kokaina: pričelo se je sojenje zoglasnemu El Chapu

B.K.
14. 11. 2018, 09.17
Posodobljeno: 14. 11. 2018, 09.36
Deli članek:

Denar, droge in umori.

STA
"El Chapo" je zloglasni šef mamilarskega kartela Sinaloa.

61-letni Joaquin 'El Chapo' Guzman, ki so ga mehiške oblasti zajele v začetku leta 2016 in lani izročile Združenim državam Amerike, je obtožen vodenja "največje preprodajalske organizacije na svetu." Kartel Sinaloa, ki ga je Guzman vodil vse do njegove aretacije, naj bi med letoma 1989 in 2014 iz Mehike v ZDA preprodal 155 ton kokaina in ostalih drog. Posli so bili vredni kar 14 milijard ameriških dolarjev, trdijo tožilci.

"Denar. Droge. Umori. Široka, globalna preprodajalska družba. O tem gre ta tožba," je na začetku sojenja dejal eden član tožilske ekipe Adam Fels. Guzmanu, ki je v procesu obtožen 17 kriminalnih dejanj, grozi dosmrtna ječa.

Tožilstvo bo v procesu sojenja vložilo 300.000 strani dokazov in vsaj 117.000 inkriminirajočih posnetkov. Obramba je že sporočila, da je primer tako obsežen, da še niso mogli prebrati vsega gradiva.

Reuters
Tožilska ekipa.

Kdo je 'El Chapo' Guzman?

Guzman je začel skromno. V sedemdesetih letih preteklega stoletja je na ulicah Mehike prodajal konopljo, nato pa je začel s tihotapljenjem trdih drog v ZDA. Za to je uporabljal tunele pod mehiško-ameriško mejo. V poslu je bil tako hiter, da si je za nekaj časa pridobil vzdevek 'Rapido', kar pomeni hiter.

Do devetdesetih let naj bi 'El Chapo' iz Kolumbije v Mehiko dnevno pošiljal med 10 in 15 letal, napolnjenih s kokainom, ki ga je nato po predorih spravil v ZDA. V devetdesetih je postal tako močan, da je sprožil več "krvavih vojn" v Mehiki, kjer je obračunal s svojimi konkurenti, trdi tožilstvo.

Ameriška narko policija je zasegla toliko njegovega kokaina, da bi lahko iz njega dobila "328 milijonov odmerkov za njuhanje," je na twitterju zapisal novinar ameriškega časnika New York Times Alan Feuer, ki trdi, da so tožilci prepričani, da je za vsako zajeto pošiljko Guzman mimo policije uspel spraviti desetkrat več robe.

Za njim stojijo drugi, trdi obramba

Domnevni narko-šef pa naj ne bi bil to, za kar ga tožilstvo predstavlja, je prepričana njegova obramba. Joaquin Guzman je le srednji kader kartela Sinaloa, praktično "nihče", trdi obramba.

"Obtožujejo ga, da je bil vodja, medtem pa resnični vodje uživajo prostost v Mehiki," je zatrdil Jeffrey Lichtman, eden izmed Guzmanovih odvetnikov. "V resnici ni nadzoroval ničesar. Tisti, ki je nadzoroval, je bil Mayo Zambada."

Profimedia
El Chapov zagovornik Jeffrey Lichtman.

70-letni Ismael 'El Mayo' Zambada, ki naj bi z Guzmanom ustanovil kartel, se še vedno skriva v Mehiki. Obtožen je bil skupaj s kolegom, a ni bil nikoli aretiran.

Obramba prav tako trdi, da je bila v trgovino z drogami vpletena mehiška vlada, ki naj bi 'El Chapa' uporabila kot žrtveno jagnje.

Zambada je po mnenju obrambe na prostosti zato, ker je tesno povezan z "vrhom" mehiške politike, trdijo Guzmanovi odvetniki. Izplačal naj bi namreč celotno smetano mehiške politike, vključno s trenutnim, odhajajočim predsednikom Enriquejem Peño Nietom in njegovim predhodnikom Felipejem Calderonom.

Oba sta obtožbe že zanikala.

V procesu, ki se bo najbrž vlekel dolgo, bo pričalo več obsojenih članov kartela Sinaloa, drugih kartelov in celo obsojeni sin prej omenjenega Zambade, Vicente Zambada.