Obisk v Afriki

Urad predsednika troši več, kot izvozimo v Etiopijo

Mihael Korsika
17. 10. 2018, 06.50
Deli članek:

Predsednik republike Borut Pahor je v ponedeljek začel tridnevni uradni obisk v Etiopiji in pri Afriški uniji, ki ima sedež v etiopski prestolnici Adis Abebi.

STA
Pahor se je v ponedeljek sestal z etiopskim predsednikom Mulatujem Teshomejem.

Obisk je po navedbah urada predsednika republike sicer namenjen krepitvi političnih odnosov in iskanju novih gospodarskih priložnosti.To je sicer prvi obisk slovenskega predsednika v Etiopiji.
Pahor se je že v ponedeljek sestal z etiopskim predsednikom Mulatujem Teshomejem, danes pa ima med drugim na programu srečanje s predsednikom komisije Afriške unije Mousso Fakijem Mahamatom in nagovor pred odborom stalnih predstavnikov pri Uniji.

Poslovni forum

Predsednika republike na tridnevnem obisku v Etiopiji spremlja tudi gospodarska delegacija, saj je namen obiska, kot že zapisano, tudi iskanje gospodarskih priložnosti. Ob robu uradnih srečanj bo tako potekal slovensko-etiopski poslovni forum, v okviru katerega se bodo srečali predstavniki slovenskih in etiopskih podjetij.

Reuters
Obisk je namenjen tudi iskanju novih gospodarskih priložnosti.

Trgovinska menjava

Izvoz Slovenije v Etiopijo je bil največji leta 2005, ko smo izvozili za dobre štiri milijone evrov blaga, in najmanjši leta 2008 (201.000 evrov). V zadnjem desetletju smo skupno izvozili za 9,1 milijona evrov in uvozili za 4,2 milijona evrov, kažejo podatki statističnega urada.

Podatki statističnega urada sicer kažejo, da se Slovenija ne mora ravno hvaliti z gospodarskim sodelovanjem s to državo. Lani smo tako v Etiopijo izvozili za 1,9 milijona evrov blaga in uvozili za 718.000 evrov. Za primerjavo naj navedemo, da ima urad predsednika države v proračunu za letošnje leto na voljo 2,3 milijona evrov.

Težave Slovencev

Slovenija ima zunaj domače celine skupno 11 veleposlaništev, od tega le eno na afriškem kontinentu. Veleposlaništvo v egiptovskem Kairu tako pokriva 54 afriških držav, v katerih živi 17 odstotkov svetovnega prebivalstva.

Slovenski državljani morajo za vstop v Etiopijo pridobiti vizum, ki pa ga v nasprotju z večino evropskih držav morajo pridobiti že pred prihodom v to afriško državo. Slovenski državljani za vizum zaprosijo na veleposlaništvu Etiopije v Rimu, je zapisano na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, medtem ko na primer državljani Češke, Poljske in Slovaške to storijo šele ob prihodu na mednarodno letališče v etiopski prestolnici, V oči sicer bode podatek, da naj bi bili do te ugodnosti upravičeni tudi državljani ene izmed najbolj izoliranih držav, Severne Koreje, ki domovine ne zapustijo prav pogosto.

Na spletu je sicer mogoče zaslediti tudi podatek, da naj bi s 1. junijem letos vsi turisti lahko zaprosili za izdajo elektronskega vizuma, a na spletni strani slovenskega zunanjega ministrstva to ni zapisano. Če podatek o elektronskem vizumu drži in ministrstvo tega po štirih mesecih od uvedbe še vedno ni zapisalo na spletni strani, to kaže na svojevrstno pozornost slovenske zunanje politike do te države.

Pridobivanje vizuma je sicer dolgoletna težava, s katero se srečujejo slovenski turisti. Slovenska stranka je Etiopiji že pred letom 2012 poslala prošnjo, da bi tudi Slovencem turistične vizume izdajali na letališču, a očitno brez uspeha, saj do spremembe še do danes ni prišlo. Neuradno naj bi Etiopija to zavračala, ker Slovenija v njihovi prestolnici, kjer je trenutno 114 ambasad, predvsem zaradi sedeža Afriške unije, nima veleposlaništva. Tako bi bil verjetno Pahorjev največji dosežek poti v Etiopijo, da bi Slovenci vizume lahko dobili na letališču.

STA
Predsednika republike so v Etiopiji sprejeli z vojaškimi častmi.