ARA San Juan

Anomalija tri ure po zadnjem sporočilu – bojazen, da je na pogrešani podmornici "počilo"

J.P.
23. 11. 2017, 09.10
Posodobljeno: 23. 11. 2017, 10.42
Deli članek:

Analiza je pokazala, da so jo morda slišali tri ure po njenem zadnjem sporočilu.

Profimedia
Podmornica je bila izdelana leta 1983 v Nemčiji. Dolga je 66 metrov, doseže hitrost do 45 kilometrov na uro.

Tako imenovana »hidroakustična anomalija« je bila zaznana prejšnjo sredo – manj kot tri ure po tistem, ko se je pogrešana argentinska dizelska podmornica ARA San Juan zadnjič javila, in približno 50 kilometrov severno od njene zadnje zabeležene lokacije – to je približno 430 kilometrov vzhodno od argentinskega obalnega mesta Puerto Madryn. Tuji mediji poročajo, da bi anomalijo lahko povzročila eksplozija.

Združene države Amerike so informacijo po analizi argentinskim oblastem posredovale včeraj.

Profimedia
Na krovu podmornice je 44 članov posadke.

Ko so Enriqueja Balbija, predstavnika za stike z javnostmi argentinske mornarice pobarali, če bi hrup lahko pripisal eksploziji, je dejal, da nima smisla ugibati in da bo več znanega po preiskavi.

Morda zadnja priložnost

Iskanje pogrešane podmornice traja že osem dni. Kar pomeni, da je povsem mogoče, da je 44 članom posadke že zmanjkalo kisika, saj so ga imeli za sedem dni. Slednje je odvisno od okoliščin, ki pa trenutno niso znane, poudarjajo strokovnjaki. Tuji mediji zato pišejo, da je to morda zadnja priložnost za rešitev posadke, preden bo prepozno.

34 let stara podmornica je bila na rutinski poti iz mornariškega oporišča Ushuaia na skrajnem jugu Argentine v Mar del Plato. Poleg argentinskih so na delu tudi reševalci iz Združenih držav Amerike, Francije, Velike Britanije, Nemčije, Brazilije, Čila, Peruja, Kolumbije in Urugvaja. Včeraj se jim je pridružila še Rusija.