ARBITRAŽA

Hrvaški premier oster, ampak: Sloveniji ne grozim

Objavljeno 29. julij 2015 14.09 | Posodobljeno 29. julij 2015 14.09 | Piše: STA, Mo. S.

»Otrok je bil rojen, imel je svojo razvojno pot in ta je v določenem času postala zelo deviantna. To je treba ustaviti,« pravi Zoran Milanović.

ZAGREB – Hrvaški premier Zoran Milanović je na začetku današnje izredne seje hrvaškega sabora poslance pozval, naj podprejo odločitev vlade o izstopu Hrvaške iz arbitražnega postopkaimage. Ponovil je, da je napaka v arbitražnem postopku, ki jo je zagrešila slovenska stran, nepopravljiva, zato je Ljubljano pozval, naj se z Zagrebom dogovori o novem modelu.

Milanović je dejal, da bo Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka ne glede na to, ali bo arbitražno sodišče nadaljevalo svoje delo. »Mi ne moremo razveljaviti arbitražnega sporazuma, lahko pa izstopimo,« je dejal. Po njegovem mnenju je ravnanje zdaj že nekdanjih slovenskega arbitra Jerneja Sekolca in agentke Simone Drenik pripeljalo do tega, da vrnitev na staro stanje ni več mogoča. Izpostavil je še, da Hrvaška ni bila v nezakonitem stiku s članom arbitražnega sodišča, ki ga je sama imenovala, torej Budislavom Vukasom.

Ne grozi Sloveniji

»Ali se bo on sam umaknil iz arbitražnega sodišča, je odvisno od njega. Če odstopi, dobro, če ne, pa bo verjetno dokazal, da je popolnoma neodvisen,« je dejal Milanović. »Zgodila se je napaka v postopku, po kateri postopka ni mogoče nadaljevati. Kot da bi v ameriškem pravu vplivali na člane porote. V istem trenutku je postopek sklenjen,« je še dejal hrvaški premier in dodal, da so tisti, ki so v tem sodelovali, to tudi priznali.

»Slovenija se mora na podlagi Dunajske konvencije izreči o naši napovedi odstopa od pogodbe zaradi grobih kršitev sporazuma. Tistim, ki jim to še ni jasno, jim bo zelo kmalu,« je izjavil. Obenem je poudaril, da v teh besedah ni nobenih groženj, še najmanj proti Sloveniji. Tudi poslance je pozval, naj današnje razprave ne doživljajo kot spopad med Hrvaško in Slovenijo.

»To je treba ustaviti«

Hrvaški premier je še pojasnil postopek, po katerem bo Hrvaška ravnala pri odstopanju od arbitražnega sporazuma. Pričakuje, da bo danes večina poslancev podprla sklep, s katerim bi vladi prižgali zeleno luč za sprožitev postopka za prekinitev arbitražnega sporazuma z vsemi posledicami. Potem naj bi vlada (predvidoma že na četrtkovi seji) sprejela odločitev na podlagi sklepa sabora o začetku postopka za prekinitev sporazuma s Slovenijo ter pooblastila hrvaško zunanje ministrstvo, naj postopek izpelje.

Ni želel ugibati, kakšne bodo naslednje slovenske poteze, izpostavil pa je, da gre za zadevo med Hrvaško in Slovenijo, potem ko je pri podpisu sporazuma posredovala Evropska unija. »Otrok je bil rojen, imel je svojo razvojno pot in ta je v določenem času postala zelo deviantna. To je treba ustaviti,« je povedal. »Sloveniji kot sosednji in prijateljski državi, s katero delimo veliko in bomo v prihodnjih letih še več, kot je nadzor nad zunanjo mejo EU, za katero upam, da jo bo Hrvaška zelo kmalu prevzela od Slovenije, predlagam, da se dogovorimo o novem modelu,« je dejal.

Sklep morda že danes

Dodal je, da Hrvaška ni obrnila hrbta reševanju sporov o meji. Ocenil je še, da ni kompromitiran le obstoječi model rešitve spora o meji na arbitražnem sodišču, temveč model arbitraže na splošno. Med hrvaškimi parlamentarnimi strankami sicer obstaja soglasje o odstopu od arbitražnega sporazuma. Čeprav so izredno sejo sklicali za danes in četrtek, je pričakovati, da bodo sklep sprejeli že danes, ker bodo o temi razpravljale le poslanske skupine, ki jih je v saboru 13, in ne posamezni poslanci, kar bo bistveno skrajšalo sejo.

Deli s prijatelji