IPHONE 8 PLUS

Superhitra osmica

Objavljeno 20. november 2017 08.41 | Posodobljeno 20. november 2017 08.42 | Piše: Staš Ivanc

Iphone 8 plus je brez dvoma prava raketa z odličnim dvookim fotoaparatom, a kaj ko ima starejšega brata.

Zadnja stran je po novem steklena. Foto: Staš Ivanc

Iphone 8 plus je bil najboljši iphone doslej le kakšnih dvajset minut, dokler ni šef Appla Tim Cook predstavil "izdelka, ki bo odprl pot za tehnologijo za naslednje desetletje" – iphone X. Medtem ko je res opazen korak naprej v oblikovanju in uporabniški izkušnji, pa je iphone 8 plus (in njegov manjši brat iphone 8) vsaj na prvi pogled prav tak kot iphone 7, pardon, 6S, ah, ne, 6 – torej kot Applov telefon izpred treh let, ko se so odločili povečati svoje telefone.

Močno drobovje

To pa še ne pomeni, da iphone 8 plus ni vrhunski telefon. Gre za enega najzmogljivejših, če ne celo za najhitrejši pametni telefon na trgu. Notri tiktaka isti procesor kot v opevanem iphonu X, Applov A11 s priponko bionic, ki označuje, da je telefon pripravljen na umetno inteligenco in strojno učenje. Sam procesor ima sicer manj jeder kot kitajsko-korejska konkurenca, a jo, sodeč po testih, prekaša tako rekoč na vseh področjih, čeprav ima tudi manj delovnega pomnilnika od drugih prvakov. A tega smo pri iphonih že vajeni. In kar je najlepše: aparat bo odlično deloval tudi nekaj (telefonskih) generacij pozneje.

Iphone 8 plus je bil najboljši Applov telefon le kakšnih 20 minut – dokler ni prišel iphone X.

Vrhunski vmesnik

Applov operacijski sistem ios ima sicer svoje finte, a glede njegovega delovanja ni bilo nikoli nobenega dvoma. Vse aplikacije se hitro odpirajo, delujejo tekoče, se znajo povezovati med seboj, upravljanje telefona je intuitivno in enostavno, igrice letijo kot sneta sekira in telefon se tudi ob najhujših obremenitvsah ne pregreva. Najnovejša različica iosa 11.1.1 je med drugim odpravila wifijevsko varnostno luknjo, imenovano krack, in na splošno deluje brezhibno. Novi ios je prinesel tudi prenovljeno nadzorno središče z nastavljivimi bližnjicami, med katerimi je končno tudi vklop/izklop mobilnih podatkov. Hec pa je, da se s pritiskom na ikonico za wifi ali bluetooth povezava zgolj prekine, antena pa se ne izklopi: to je treba storiti v nastavitvah.

Odlična kamera

Dvooka kamera, ki se je pri Applu prvič pojavila na lanskem iphonu 7 plus, je bila deležna manjših izboljšav in dela resnično dobre fotografije in videoposnetke, nikomur pa ni jasno, zakaj se zvok pri videu snema le v monotehniki. Tudi prednja kamera ni od muh, čeprav ima na papirju razmeroma malo pik (7 MP). Glavni kameri sta pripravljeni na aplikacije, ki uporabljajo obogateno resničnost, kar so applovci veselo kazali na predstavitvi. Med uporabnimi novostmi pa sta predvsem novi način slikanja z bliskavico, pri katerem zaslonka ostane odprta malce dlje, bliskavica pa na kratko osvetli kader, s čimer dobimo naravnejšo sliko, in portretni način, ki se osredotoči na predmet pred seboj, pri čemer lahko izbiramo različne vrste osvetlitve.

Dober, a drag

Iphone 8 plus je po obliki enak sedmici, je pa skoraj popolnoma obdan v steklo, s čimer hitro drsi po ravnih površinah in je bolj občutljiv za udarce. A steklo prinaša možnost brezžičnega polnjenja po standardu Qi. Stvar deluje, le polnjenje poteka še počasneje kot s priloženim (osnovnim) napajalnikom, tako da ni odveč razmisliti o malce močnejšem polnilniku, s katerim se bo iphone veliko hitreje polnil. Telefon je kar zajeten, kar se najbolj opazi pri delu z eno roko, ko šlatamo po sicer odličnem 5,5-palčnem visokoresolucijskem zaslonu in ko hočemo telefon ugasniti, saj je tipka za vklop/izklop postavljena presneto visoko. Visoka pa je tudi cena, pri čemer je treba za osnovni model s 64 GB (nerazširljive) shrambe odšteti debelih 900 evrov, medtem ko se da pri operaterjih skleniti pakete, pri katerih se za telefon dve leti plačuje okoli 30 evrov na mesec plus naročnino.


 

Deli s prijatelji