kitara Svet24.si

Umrl utemeljitelj slovenske kitaristike Tomaž ...

Kourtney Kardashian Svet24.si

Kourtney Kardashian ponosna na telo, ki ji je dalo...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

poroka rudi marjetka Njena.si

Marjetko in Rudija razdvojili, a sta našla pot ...

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Prvaki pomladnih strank se bodo spraševali »Slovenija, kam?«

Deli na:
Prvaki pomladnih strank se bodo spraševali »Slovenija, kam?«

Slovenija, kam? Pod tem naslovom bodo na javni tribuni Inštituta dr. Antona Korošca pri SLS danes ob 18. uri, v veliki dvorani Narodnega doma Celje, predsedniki petih desnosredinskih strank debatirali »o skupnih točkah vizije razvoja«.

Udeležili se je bodo: Marko Zidanšek, predsednik SLS, Janez Janša, predsednik SDS, Matej Tonin, predsednik NSI, Franc Kangler, predsednik programskega sveta NLS in Aleš Primc, predsednik stranke Glas za otroke in družine.

Slovenija, kam? očitno aludira na prvi manifest za slovensko državo Slovenija 1968 kam?, ki ga je pred petdesetimi leti spisala in v Trstu natisnila »Skupina Ypsilon Slovenskih Akademikov«, v kateri so bili Roman Žužek, Ivan Rebernik, Ciril Valant in Franček Križnik. Po pripovedovanju nekdanjega veleposlanika pri Svetem sedežu Ivana Rebernika (1939), ki je takrat delal v knjižnici Papeške univerze Gregoriana, so manifest spisali v njegovem podstrešnem stanovanju v Rimu. Knjižico je dal v dveh dneh tiskati v Trstu (»brez vsake kontrole krtačnih odtisov«), s prijateljem Žužkom pa sta jo potem v Rimu dva meseca odpošiljala po pošti na najrazličnejše naslove …

»V boju za polnopravno osebnost našega naroda v družbi z drugimi, za dosego svobodne in neodvisne domovine, za pravice, ki nam zgodovinsko pripadajo, je upanje na lepšo in srečno bodočnost našega naroda in drugih narodov,« je zapisano na koncu 219. strani obsežne knjižice.  

Knjižica sodi med štiri uradno prepovedane slovenske knjige. Naj jih omenimo: Slovenija včeraj, danes in jutri (1967) avtorja Cirila Žebota; Slovenija 1968 - kam? (1968) slovenskih izobražencev iz Trsta pod imenom Y; Nekje je luč (1975) Vinka Beličiča in Od Triglava do Andov (1978) Janeza Hladnika.