PREHRANA PSOV

Koliko in kaj naj je moj kuža?

Strokovnjaki nas ves čas opozarjajo, da smo to, kar jemo; enako velja za naše štirinožne prijatelje.
Fotografija: Posledica premočnih obrokov in premalo gibanja FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Posledica premočnih obrokov in premalo gibanja FOTO: Guliver/Getty Images

Različno starim psom moramo zagotoviti nekoliko drugačne količine beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov, vitaminov in mineralov. Prehrana mladička se zelo razlikuje od prehrane starejšega psa, prav tako neaktivnega psa ne smemo hraniti enako kot zelo aktivnega.
 

Mladički


Potrebe mladičkov po hranilnih snoveh in energetski vrednosti so precej visoke. Mladiček običajno zapusti mamo pri osmih tednih, in na začetku je najprimernejše, da ga hranimo s podobno hrano, kot jo je imel pri mami. Postopno ga lahko navajamo na druge brikete, drug tip, vendar moramo paziti, da je hrana namenjena mladičem. Kadar dodajamo nove sestavine, kuhano hrano, poskusimo z majhno količino, da vidimo, ali se pojavi driska.


Če kupujemo kakovostne brikete, je kakršno koli dodajanje vitaminov in prehranskih dopolnil nepotrebno. Do šestega meseca psa hranimo trikrat na dan, nato dvakrat. Mladičkom, ki jih šolamo, nekoliko zmanjšamo obroke, ki jih dobijo v posodici. S spremljanjem telesne teže uravnavamo dnevni obrok. Še posebno pri psih velikih pasem je pomembno, da v rasti niso pretežki, ker to pomeni večjo obremenitev kosti.
 

Odrasli družni psi


Potreba odraslih psov po beljakovinah in maščobah je manjša. Odrasli psi so v povprečju aktivni od dve do tri ure na dan. Večina gre dvakrat na dan na sprehod, odvisno od časa lastnika.


Psi velikih pasem potrebujejo več gibanja kot manjši, zato so tudi njihove prehranske potrebe nekoliko večje. V ambulanti se pogosto srečamo s predebelimi psi, saj so premalo aktivni in zelo lačni. V takšnih primerih uvajamo dietne brikete z manj maščob in ogljikovih hidratov, hkrati pa mora tudi lastnik paziti s priboljški.
 

Zelo aktivni in delovni psi


Delovni in zelo aktivni psi potrebujejo bolj kalorično hrano, da zadovoljijo svoje potrebe. Običajno potrebujejo večjo vsebnost beljakovin in maščob živalskega izvora, dovolj mineralov in vitaminov. Ni dovolj, da je obrok večji, tudi sestava mora biti prilagojena. O nakupu primernih briketov se posvetujte z veterinarjem. Če kuhamo ali pripravljamo surovo hrano, pa se moramo poučiti, kako pripraviti čim bolj kakovosten obrok.
 

Stari in bolni


Potrebe starejših psov so spet nekoliko drugačne. Energijska vrednost mora biti manjša, saj so mnogi že tako pretežki, zaradi upočasnjene prebave pa mora biti hrana dobro prebavljiva. Briketirana hrana ima napis senior. Veliko starejših živali je bolnih, zato jim predpišemo dieto.


*Anja Paternost je dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante JANG, Novo mesto, tel.: 07/3341-080, www.jangvet.si

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije