Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Nedelja,
10. 12. 2017,
16.02

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,10

2

Natisni članek

nedeljska znanost

Nedelja, 10. 12. 2017, 16.02

6 let, 4 mesece

Je junak, ki je pred ognjem rešil zajčka, naredil veliko napako?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,10

2

Ta teden se je po spletu kot blisk razširil videoposnetek moškega, ki je pred ognjenimi zublji, ti še vedno pustošijo po ameriški zvezni državi Kalifornija, rešil zajčka. "To je junak, ki je tvegal življenje, da bi rešil nedolžno žival," so moškega hvalili številni spletni mediji. Biologi medtem opozarjajo, da je moški, ki je imel sicer plemenit namen, z dejanjem morda povzročil več škode kot koristi. 

Prizor, ki je ta teden ganil svetovni splet. Je rešitelj živali naredil pravo stvar? | Foto: YouTube Prizor, ki je ta teden ganil svetovni splet. Je rešitelj živali naredil pravo stvar? Foto: YouTube

V kalifornijskem okrožju Santa Barbara, kjer se gasilci že nekaj časa borijo z obsežnimi gozdnimi požari, je pred dnevi ob cesti nekdo posnel zanimiv prizor. Neki moški je zgrabil zajca, ki je drvel naravnost proti ognjenim zubljem, in ga odnesel na varno. 

Oglejte si videoposnetek dogodka:

Moški je postal spletna senzacija. Pojavil se je v številnih medijih, mnogi so pohvalili njegovo tvegano početje, s katerim je poskusil rešiti drugo živo bitje.

Brez dvoma je moški ukrepal v dobri veri, da bi žival obvaroval pred ognjem, se strinjajo biologi, ki pa obenem opozarjajo, da se je zajčkov rešitelj z dejanjem morda vendarle prenaglil in postavil zgled, ki mu ne gre slediti.

Požari, ki trenutno še vedno mučijo gasilce v Kaliforniji, veljajo za najhujše, ki so to ameriško zvezno državo prizadeli v zadnjih desetletjih. | Foto: Reuters Požari, ki trenutno še vedno mučijo gasilce v Kaliforniji, veljajo za najhujše, ki so to ameriško zvezno državo prizadeli v zadnjih desetletjih. Foto: Reuters

Živali so vajene gozdnih požarov

Majhni sesalci, ptiči in druge gozdne živali so v območjih, kjer je požarna ogroženost visoka, na primer v Kaliforniji, že razmeroma vajeni gozdnih požarov in imajo tudi zelo dobre možnosti, da jih preživijo (vir). 

V konkretnem primeru lahko žival, ki jo je junaško rešil moški na zgornjem videoposnetku - pravzaprav ne gre za zajca, temveč belorepega kunca -, ogenj preživi tako, da se skrije v podzemne rove, v katerih biva tudi takrat, ko okoliški gozdovi ne žarijo rdeče. Prav mogoče je torej, da je kunec, ki ga je reševal mimoidoči voznik, dobro vedel, kam teče - na varno v rov, opozarjajo znanstveniki (vir).

Belorepi kunec velja za žival, ki jo je med pohajkovanjem po kalifornijski naravi mogoče videti zelo pogosto. | Foto: Thinkstock Belorepi kunec velja za žival, ki jo je med pohajkovanjem po kalifornijski naravi mogoče videti zelo pogosto. Foto: Thinkstock

Je bila reševalna akcija morda usodna za mladiče rešene živali?

Še en scenarij, ki bi po mnenju biologov lahko razložil, zakaj je žival drvela naravnost v ogenj, je, da je želela rešiti svoje mladiče. Znanstveniki so v divjini namreč že opazovali glodavce, ki so naraščaj med požari nosili na varno, je poročal medij Live Science.

Pomemben podatek je tudi, da se belorepi kunci med žrtvami gozdnih požarov ne znajdejo ravno pogosto, saj so bolj iznajdljivi in predvsem prilagodljivi kot njihovi kunčji in zajčji sorodniki.

25-let trajajoča znanstvena raziskava, med katero je biolog E. V. Komarek preučeval premike zajcev in kuncev, ki so jih z netenjem požarov na plantažah iz nasadov zelenjave poskušali pregnati kmetje, je pokazala, da ognjeni zublji belorepim kuncem niti enkrat niso zadali hujših poškodb, kaj šele da bi kateri od njih umrl. 

Opozorila: divje živali pustite pri miru, glave pa ne nosite na prodaj, če ni nujno

Moški, ki je poskusil pomagati živali, najverjetneje ni vedel, ali v roki drži zajca ali kunca, ali za zaveso ognja trepetajo njegovi mladički in kaj o tem, koliko možnosti za preživetje v požaru ima sodeč po znanstvenih študijah gozdna žival, temveč je le naredil to, kar se mu je v tistem trenutku zdelo najbolj prav. 

V požarih v Kaliforniji je že umrlo tudi precej udomačenih živali. Na enem od rančev je pred dnevi zgorelo več ducatov konjev, ki jih njihovi gospodarji niso mogli rešiti pravočasno.  | Foto: Reuters V požarih v Kaliforniji je že umrlo tudi precej udomačenih živali. Na enem od rančev je pred dnevi zgorelo več ducatov konjev, ki jih njihovi gospodarji niso mogli rešiti pravočasno. Foto: Reuters

Divje živali v gozdnih požarih vsekakor tudi umirajo, a strokovnjaki ljudi kljub temu pozivajo, naj jim ne poskusijo pomagati, temveč naj jih pustijo pri miru (vir). 

Nekateri opozarjajo tudi (vir), da je moški z nesebičnim dejanjem morda mnogim res polepšal dan in dokazal, da je na tem svetu vendarle tudi dobrota, a bi se lahko končalo tudi tragično - oba s kuncem bi lahko umrla v ognju. Obenem bi ga lahko kdo želel tudi posnemati, za kar bi ljudje glavo na prodaj nosili za nekaj minut internetne slave. 

Ne spreglejte