ARTEFAKTI

Zlato blago iz faraonove kočije

Objavljeno 20. november 2017 09.42 | Posodobljeno 20. november 2017 09.42 | Piše: A. J.

V Egiptu so odprli razstavo še nikoli videnih artefaktov iz Tutankamonove grobnice.

Blago je okrašeno s starimi egipčanskimi in vzhodnosredozemskimi motivi. Foto: AP

Slovita grobnica kralja Tutankamona, egipčanskega faraona, ki je vladal v 14. stoletju pr. n. š. – arheologi so jo leta 1922 našli skoraj nedotaknjeno –, je skrivala številne zaklade. Nekateri med njimi vse do prejšnjega tedna niso bili dostopni za ogled. V sredo so v glavnem mesu Egipta, Kairu, razstavili predmete iz grobnice pri 18 letih umrlega faraona, ki jih javnost do zdaj še ni videla. Gre za 55 kosov blaga, okrašenega z zlatom.

Vse od odkritja grobnice so bili ti spravljeni v skladišču Egipčanskega muzeja v Kairu. Kot je povedal restavrator Christian Eckmann, se jih niso dotaknili kar 95 let. Niso jih ne obnovili, ne znanstveno raziskali. Zakaj je tako, strokovnjak ni povedal, znano pa je, da je v času odkritja grobnice krožila in strašila zgodba o Tutankamonovem prekletstvu. Številni, ki so imeli opravka z odkritjem grobnice prezgodaj umrlega vladarja, so namreč končali v skrivnostnih okoliščinah.
Zdaj razstavljeni artefakti po besedah Eckmanna potrjujejo mrežo družbenih in kulturnih povezav med vzhodnim Sredozemljem in starim Egiptom. Kosi so povezani s Tutankamonovimi kočijami in so bili, je dejal strokovnjak, v zelo slabem stanju.

Gre za 55 kosov blaga, okrašenega z zlatom.

Nekateri ostanki so okrašeni z egipčanskimi motivi, drugi pa so takšni, kot jih lahko najdemo vsepovsod v vzhodnem Sredozemlju v drugem tisočletju pr. n. š. Razstavo dragocenih zgodovinskih najdb je odprl minister za antikvitete Khaled el-Anani, z njo pa v Egiptu zaznamujejo 115-letnico Egipčanskega muzeja v Kairu. 

Deli s prijatelji