Kaj zdaj?

Olajšanje ali nočna mora? – Nične pogodbe v švicarskih frankih

žk
20. 1. 2018, 19.46
Posodobljeno: 20. 1. 2018, 19.47
Deli članek:

Višje sodišče v Ljubljani je v enem od postopkov odločilo, da je pogodba o posojilu v švicarskih frankih nična. Toda taka sodba ne pomeni nujno olajšanja za kreditojemalce.

Reuters
Padla je prva pozitivna sodba sodišča v tožbi posojilojemalca zoper banke v Sloveniji.

Nekateri kreditojemalci, ki so se pred leti zadolžili v frankih, si bodo lahko oddahnili, drugi pa se bodo znašli v novih težavah, če bo sodba Višjega sodišča v Ljubljani postala temelj, na katerem bodo iskali rešitev za vse. Ljudje, ki se jim je zaradi sprostitve tečaja franka mesečna kreditna obveznost čez noč močno povišala, že več let bijejo bitko z bankami in iščejo rešitve.

Dobljena tožba

Iz Združenja Frank, v katerem so združeni kreditojemalci, so sporočili, da so prejeli obvestilo odvetnika Roberta Preiningerja o tem, da je bila v njegovi zadevi, v kateri zastopa enega od kreditojemalcev, izdana sodba Višjega sodišča v Ljubljani, s katero je ugodeno njegovi pritožbi zoper sodbo sodišča prve stopnje. Sodišče je tožbenemu zahtevku na ničnost sklenjenih pravnih poslov ugodilo v celoti, prav tako tudi ostalemu delu tožbenega zahtevka, vključno z izbrisom hipoteke. Pritožbeno sodišče je tudi obsodilo banko na plačilo vseh pravdnih stroškov.

Ničnost pogodbe

Kreditojemalci, ki so se zadolžili v frankih, od sprostitve tečaja dalje trdijo, da jih banke niso dovolj poučile o tveganosti posla in da so bili zavedeni. Banke obtožbe zavračajo.

Odvetnik Robert Preininger je ob tem povedal: »Poudarjamo, da je Višje sodišče v Ljubljani v celoti sledilo našim ključnim argumentom, ki jih uveljavljamo v odprtih sodnih sporih že od leta 2015.« Ničnostna sankcija v danem primeru pomeni, da mora kreditojemalec banki plačati razliko med zneskom prejetega kredita v evrih in že odplačanimi zneski mesečnih obrokov v evrih.

Kako bankam vrniti denar

Večina kreditov je bila sicer najetih pred letom 2010, kar pomeni, da so kreditojemalci del svojih obveznosti že poplačali, toda zaradi sodbe bodo morali preostanek vrniti v enkratnem znesku. Po podatkih Zveze potrošnikov Slovenije je bila leta 2011 kar petina vseh stanovanjskih kreditov v frankih. Predvsem pri tistih, ki so se zadolžili za obdobje, daljše od 10 let, utegne biti preostanek obveznosti še precej velik. Na dobro voljo bank, ki bodo, kot kaže, ostale brez obresti, je v teh primerih težko računati.

Pozdravljajo sodbo

V Združenju Frank sicer pozdravljajo vzpostavitev sodne prakse in prvo pravnomočno dobljeno sodbo kreditojemalca, vendar še vedno poudarjajo potrebo po sistemski rešitvi problema. »Pošiljati 20.000 ljudi po pravico na sodišča zagotovo ni ravnanje pravne in socialne države, kot je Slovenija. Verjamemo, da so s to sodbo odpravljeni tudi pomisleki zadnjih poslancev, ki so čakali na razplet na sodiščih,« so še zapisali v odzivu na sodbo.