Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
17. 11. 2018,
12.11

Osveženo pred

5 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,31

Natisni članek

raketa Rusija

Sobota, 17. 11. 2018, 12.11

5 let, 5 mesecev

Rusija prvič po spodletelem poizkusu znova izstrelila raketo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,31
raketa Onespace | Foto Reuters

Foto: Reuters

Rusija je v petek proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) izstrelila plovilo sojuz z opremo za tamkajšnje astronavte. Gre za prvo izstrelitev po incidentu sojuza 11. oktobra, ko se je plovilo s človeško posadko zaradi okvare moralo vrniti na Zemljo. Proti ISS je danes poletelo še zasebno oskrbovalno plovilo cygnus.

Raketa sojuz-FB je vzletela v petek zvečer po srednjeevropskem času z ruskega vesoljskega izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu. Proti ISS bo potovala približno 48 ur, tamkajšnjim astronavtom pa zagotovila zaloge goriva, kisika in vode, pa tudi nekaj znanstvenega materiala.

Nekaj ur kasneje je proti ISS poletelo še oskrbovalno plovilo brez posadke cygnus, ki proti vesoljski postaji tovori nekaj več kot tri tone hrane in zalog. Plovilo je ob 4. uri po lokalnem času (ob 10. uri po srednjeevropskem) v vesolje ponesla raketa antares ameriškega proizvajalca Northrop Grumman.

Po neuspelem poizkusu prekinili vse načrtovane polete

Izstrelitev sojuza proti ISS sicer tokrat ni bila namenjena le redni oskrbi posadke, ampak velja tudi za vajo za naslednjo izstrelitev s človeško posadko, ki jo načrtujejo za 3. december. To posadko bodo sestavljali ruski kozmonavt Oleg Kononenko, kanadski astronavt David Saint-Jacques in Anne McClain iz ZDA.

Rusija je po spodletelem poskusu izstrelitve 11. oktobra prekinila vse načrtovane polete. Tedaj je na vesoljskem plovilu odpovedal potisnik in sojuz se je moral vrniti na zemljo. Ruski kozmonavt Aleksej Ovčinin in ameriški astronavt Nick Hague Sojuz sta jo odnesla brez poškodb, po trenutnih načrtih pa naj bi proti ISS poletela spomladi prihodnje leto.

Ruska vesoljska plovila veljajo za edino povezavo med ISS in Zemljo, odkar je Nasa leta 2011 upokojila svoje raketoplane.

Ne spreglejte