KAJ JE TO?

Sporočilo iz vesolja

Objavljeno 25. julij 2017 23.48 | Posodobljeno 25. julij 2017 23.48 | Piše: Miloš Krmelj

Znanstveniki so zaznali nenavadne signale z bližnje zvezde Ross 128. Je vir zunajzemeljsko življenje ali sateliti, ki smo jih v vesolje poslali ljudje?

Izbruhi na površini Sonca oddajajo močne radijske signale in lahko povzročajo motnje pri delovanju satelitov. Foto: Guliver/Thinkstock

Astronomi so zaznali nenavadne signale, ki naj bi prihajali iz smeri male šibke zvezde. Od Zemlje je oddaljena okrog 11 svetlobnih let, kar po astronomskih ocenah pomeni naše dvorišče. Signale so zaznali 12. maja, uporabljali so radijski teleskop Arecibo, ki je v vrtači v Portoriku. Še nedavno je to bil največji radijski teleskop na svetu, zdaj pa ga je prekosil znatno večji, ki so ga nedavno zgradili Kitajci. Znan je tudi pod kratico FAST – Five hundred meters Aperture Spherical radio Telescope.

Signali prihajajo z zvezde Ross 128, rdeče pritlikavke.

Zdi se, da radijski signali prihajajo z zvezde Ross 128, rdeče pritlikavke, ki je 2800-krat manj svetla od Sonca. Astrobiolog Abel Mendez z Univerze v Portoriku je zvezdo opazoval 10 minut. Vsakič je zaznal signal, ki je bil skoraj periodičen, pravi Mendez in dodaja, da za to najverjetneje niso odgovorna inteligentna zunajzemeljska bitja, čeprav te možnosti v celoti ne izključuje. Za signal ve tudi skupina SETI, ki se ukvarja z iskanjem življenja v vesolju, še dodaja znanstvenik.

Posebni signal

Medtem ko je Arecibo znan po svoji vlogi in prizadevanjih pri iskanju signalov tujega, zunajzemeljskega življenja, je znan tudi po svojem pogledu tako do oddaljenih galaksij kot proučevanja asteroidov v našem sončnem sistemu. Mendez meni, da bi signal lahko izviral v nečem, kar so ljudje poslali v vesolje, morda satelitu tisoče kilometrov visoko nad observatorijem. To lahko zadeva določene komunikacijske satelite, ki oddajajo na frekvencah, ki jih je Arecibo v preteklosti že zaznal. Vendar v zadnjem poročilu, objavljenem 12. julija, znanstvenik navaja, da ni še nikoli zaznal, da bi sateliti oddajali na tak način, ki naj bi bil res nekaj posebnega.

Signali bi lahko izvirali v nečem, kar so ljudje poslali v vesolje.

Izbruhi na Soncu

Obstaja še ena razlaga, ta je povezana z izbruhi na površini Sonca, ki potujejo s svetlobno hitrostjo, oddajajo močne radijske signale in lahko povzročajo motnje pri delovanju satelitov, komunikacijah na Zemlji in ogrožajo astronavte v vesolju. Da bi ugotovili, ali je signal še prisoten, so del opazovanja od 16. julija posvetili zvezdi Ross 128. Uspeh bo že ponovna zaznava signala, v nasprotnem pa se bo skrivnost še okrepila. Obstaja možnost, da so drugi radijski teleskopi na svetu dovolj občutljivi, da zaznajo te signale. Tudi omenjeni kitajski radijski teleskop, ki ima premer kar 500 metrov (Arecibov je 305 metrov), bi lahko imel to možnost. A trenutno ne deluje, saj ga šele pripravljajo, kdaj naj bi začel delovati, še ni znano. 

WOW

Seth Shostak, izkušeni astronom pri inštitutu SETI, je potrdil, da se njegova organizacija dobro zaveda teh signalov in bo morda za njihovo raziskovanje uporabila omrežje teleskopov iz Kalifornije, znano kot Allenovo omrežje. »Obstaja velika možnost, da gre za motnjo, povezano z zemeljskimi komunikacijski sistemi,« meni Shostak in dodaja, da so doslej zabeležili en sam signal, ki je prišel iz vesolja, njegov vir bi lahko bil tuj, zunajzemeljski razum. Gre za znameniti WOW-signal, ki še vedno velja za nenavadnega.

 

Deli s prijatelji