Pogodba o prodaji Elana končno podpisana

SDH: S prodajo omogočen nadaljnji obstoj družbe

Objavljeno
30. julij 2015 21.01
jer smuči
Vanja Tekavec, M.F.K., gospodarstvo
Vanja Tekavec, M.F.K., gospodarstvo

Ljubljana - Lastniki družbe Elan - SDH, DSU, Triglav naložbe in Modra zavarovalnica - so pozno popoldne v Ljubljani podpisali pogodbo o prodaji 100-odstotnega deleža Elana. Kupca sta Bank of America Merrill Lynch - ta je pridobil 4,9-odstotni delež - in Wiltan Enterprises v lasti VR Capital, pri čemer je slednji pridobil večinski, 95,1-odstotni delež.

Omenjena kupca sta bila izbrana kot najboljša ponudnika, ki bosta Elanu omogočila nadaljnji obstoj in dokončno ureditev dolžniško-upniških razmerij s finančnimi in drugimi upniki družbe. Kupca si bosta med drugim prizadevala zagotoviti vire financiranja za družbo Elan, za namen vračila nedovoljene državne pomoči vplačnikom kapitala v višini 12 milijonov evrov, skladno s sklepom Evropske komisije, izdanim septembra 2012.

Slovenski državni holding (SDH) si je pri prodaji naložbe v Elanu prizadeval rešiti situacijo, ki je nastala z odločbo Evropske komisije glede državne pomoči iz leta 2008.

S tem je posledično omogočen nadaljnji obstoj družbe in ohranitev čim večjega števila delovnih mest, je po podpisu na vprašanje, ali je Elan rešen pred stečajem, odgovoril predsednik uprave SDH Matej Pirc.

Postopek prodaje se je pričel julija 2013 z javno objavo povabila k posredovanju izkazov interesa za nakup, pri čemer je bil vzpostavljen kontakt z zelo širokim naborom potencialnih investitorjev. Kot navajajo v SDH, je bil izveden profesionalno, transparentno in enakopravno do vseh investitorjev v prodajnem postopku ter v skladu z mednarodno prakso na tem področju. Postopek prodaje je v imenu prodajalcev vodil in koordiniral PDP, v sodelovanju s finančnim svetovalcem KF Finance in pravnim svetovalcem Odvetniška družba Soršak, Vagaja in partnerji.

Nefinančne zaveze

Kupca Merrill Lynch International in Wiltan Enterprises Limited - hčerinska družba investicijskega sklada VR Capital, registrirana na Cipru, sprejemata tudi določene nefinančne zaveze. Med njimi so spoštovanje veljavne delovnopravne zakonodaje v Sloveniji, veljavnih kolektivnih pogodb in drugih socialnih sporazumov, ki so bili dogovorjeni z zaposlenimi ali svetom delavcev, ohranitev slovenskega jezika kot jezika komuniciranja, ohranitev sedeža družbe v Sloveniji in prestrukturiranje Elana za njegovo nadaljnje preživetje.

Kupec s Cipra

Investicijska skupina VR Capital, ki upravlja največji ruski sklad kapitala, je slovenski javnosti bolj ali manj neznana. Njeno ime se je prvič pojavilo spomladi, ko je svetovna finančna korporacija Bank of America Merrill Lynch od DUTB kupila paket terjatev do ACH, Proteja, Adrie Airways, Elana in Polzele, že kmalu zatem pa so v javnost pricurljale še neuradne informacije, da je dejanski končni kupec večine terjatev prav VR Capital.

Bank of America se je omenjalo tudi kot interesenta za nakup terjatev v nekaterih drugih primerih. Tako naj bi bil na primer zainteresiran za nakup terjatev DUTB do Istrabenza. Teh je za 29,1 milijona evrov, poleg tega pa ima DUTB še za 19,8 milijona evrov terjatev do družbe Istrabenz Turizem.

VR Capital, ki je v lastništvo Elana vstopil prek svoje ciprske družbe Wiltan Enterprises, upravlja okoli dve milijardi dolarjev sredstev, ustanovitelj in prvi mož družbe pa je Richard Deitz, investicijski bančnik, rojen v ZDA, ki že dve desetletji deluje večinoma v Rusiji. VR Capital upravlja največji ruski hedge sklad VR Global Offshore, pisarne pa ima v Londonu, New Yorku, Moskvi in Dubaju. Prisoten je tudi v Buenos Airesu.

Delovanje VR Capital temelji na odkupovanju tveganih državnih obveznic in dolga podjetij tik pred ali v stečaju, in to predvsem v razvijajočih se gospodarstvih, ter poznejši donosni prodaji tega premoženja. Družba je poskusila kupiti tudi premoženje propadlega ruskega energetskega velikana Jukos, a sta mu to preprečila ruska vlada in državni naftni velikan Rosneft, ki sta se v eni bolj odmevnih poslovno-političnih zgodb zadnjega desetletja polastila Jukosovega premoženja. VR Capital je bil tudi del zgodbe o argentinskem državnem dolgu, obveznice pa je kupil po finančnem zlomu te južnoameriške države leta 2001.

Merrill Lynch International je britanska družba Bank of America Merrill Lynch, enote za poslovanje s podjetji in investicijsko bančništvo ameriškega bančnega velikana Bank of America. Storitve, ki jih Bank of America Merrill Lynch ponuja, obsegajo med drugim izvedbo združitev in prevzemov, izvedbo poslov na trgu lastniškega in dolžniškega kapitala, posojanje, trgovanje z vrednostnimi papirji, upravljanje s tveganji, razne ekonomske raziskave ter upravljanje z likvidnostjo in plačili.

Bank of America je Merrill Lynch v svojo strukturo vključil potem, ko je leta 2009 na vrhuncu finančne in gospodarske krize, ki je potopila velikane investicijskega bančništva, kot sta Lehman Brothers in Bear Stearns, kupil tega nekdanjega člana prve finančne lige Wall Streeta.

Gre za globalnega velikana na svojem področju, med čigar stranke spada večina največjih ameriških in svetovnih podjetij. Skupaj je ta segment delovanja Bank of America lani ustvaril skoraj 33 milijard dolarjev prihodkov in za nekaj več kot osem milijard dolarjev čistega dobička. Celotna Bank of America je pridelala nekaj pod 84,3 milijarde dolarjev prihodkov in 4,8 milijarde dolarjev dobička. Skupaj upravlja ta del Bank of America okoli 960 milijard dolarjev sredstev.