Članki
Vsebinsko oglaševanje

Nisi frajer, če je avto kupljen »na puf«

Nisi frajer, ker imaš najboljši avto, če je ta kupljen »na puf«, je mlade na prvi Poletni finančni šoli za najstnike, ki jo organizira revija Moje finance, podučil osebni finančni svetovalec Mitja Vezovišek
27.06.2016 15:53
Čas branja: 4 min
Nisi frajer, če je avto kupljen »na puf«
Foto: Aleš Beno

Evo, pa se je začelo. Poletna finančna šola za najstnike, ki jo organizira naša revija Moje finance, je danes zagledala luč sveta. Dobili smo se zjutraj v prostorih na Časniku Finance. Prišlo je 24 mladih v starosti od 12 do 19 let. Na začetku malo sramežljivi, toda kmalu se je pokazalo, da so kar zgovorni in željni novih znanj.

Od delnic do svojega podjetja

Revija Moje finance letos prvič organizira Poletno finančno šolo za najstnike. Mladim bodo strokovnjaki z različnih področij v tednu dni predavanj, ki potekajo na terenu, pojasnili, kako pametno ravnati z denarjem, voditi svoj osebni proračun, kako si postaviti finančni cilj in ga tudi uresničiti, kako varčevati v delnicah, vzajemnih skladih, banki, kako pametno nakupovati, pa tudi kako do prvih zaslužkov, kako izbrati sebi primeren poklic in kako iz podjetniške ideje narediti posel. Več o Poletni finančni šoli je na spletni strani.

Gremo na teren!

Ker so mladi prejšnji teden ravno končali šolo, je zadnje, kar bi si želeli, da bi jih na začetku počitnic zamorili s kakšnimi suhoparnimi in teoretičnimi predavanji o financah. Zato smo se zadeve lotili drugače, kot počne večina poletnih šol. Z mladimi smo takoj šli na teren. In na terenu bomo ves teden. To sicer zahteva nekaj več improvizacije, prilagodljivosti, pa tudi sreče. To smo recimo imeli, ko smo se z avtobusom LPP odpravljali v Kristalno palačo v BTC. Lahko bi čakali 20 minut, a je avtobus prišel kot naročen.

skupina-vezovsek-xx.1467034722.jpg.c.960px.jpg

Vsak evro vpišeta v proračun

S sladkimi piškoti so nas pričakali v finančnosvetovalni hiši Vezovišek & Partnerji. Popeljali so nas po svojih prostorih, predstavili svetovalno dejavnost, potem je specialistka za financiranje in osebni proračun Ana Vezovišek na predavanju z naslovom Kako naj razporedim svojo žepnino in še kaj prihranim mlade »zmasirala«, zakaj se splača voditi evidenco svojega osebnega proračuna. Mimogrede, Ana Vezovišek je o tem napisala tudi knjigo Na pomoč! Kako naj ravnam z denarjem in velja za eno najbolj izurjenih oseb na tem področju v Sloveniji. »Skupaj z možem vsak evro vpiševa v proračun. Zakaj? Zato, ker lahko le tako skozi čas ugotoviš, za kaj sploh zapravljaš, in na podlagi tega znižuješ tiste stroške, ki so nepotrebni ali previsoki. Več ko imate, bolj morate vedeti, kam gre vaš denar,« mladim razlaga Ana Vezovišek. In zakaj je to pomembno? »Zato, da porabimo manj, kot zaslužimo. To je zlato pravilo, ki se ga moramo vedno držati ne glede na vse.« In kaj je še pomembno? »Postavite si cilje. Takoj, ko dobite plačo, naj gre deset odstotkov prihodka na stran za dolgoročne cilje, deset odstotkov pa za kratkoročne,« svetuje specialistka za vodenje osebnega proračuna. Kar nekaj mladih je predstavilo tudi svoje konkretne prihodke in odhodke, tako da so skupaj z Vezoviškovo analizirali, kako jih pravilno razporejati.

vezovsek-ana03-xx.1467034816.jpg.o.960px.jpg

Nisi frajer, če imaš najboljši avto!

»Za stvari, kot je avto, telefon in podobno, si nikoli ne sposojamo denarja. Za te cilje je treba varčevati vnaprej. Nisi največji frajer na vasi, če imaš najboljši avto, ki si ga kupiš na puf, ampak je frajer tisti, ki si avto s privarčevanim denarjem kupi sam,« je mladim po slastni malici na drugem predavanju z naslovom Rad bi nov telefon in avto! Kako naj privarčujem? pojasnil osebni finančni svetovalec Mitja Vezovišek.

»Če za dolgoročne cilje, kot je denimo pokojnina, začnete varčevati že zgodaj, lahko privarčujte veliko več denarja, kot če začnete varčevati pozneje. Največja prednost mladih je čas, saj se ravno skozi čas vidi velika sila obrestno obrestnega računa, največje finančne sile v vesolju. Zato od prvega dne, ko boste šli v službo, dajte na stran deset odstotkov za pokojnino,« mladim svetuje Vezovišek. Toda kje in kako varčevati? »Dolgoročno varčujte v razpršenem delniškem skladu. To je zelo preprosto, žal pa tega večina ljudi ne počne, ker mislijo, da morajo sproti zapravljati za vse drugo,« opaža Vezovišek, tudi pisec knjige Osebni finančni načrt. In kaj je še pomembno pri izbiri naložb? »Kot prvo je treba poznati in razumeti značilnosti vseh naložbenih razredov, od varčevanja na banki do vzajemnih skladov, obveznic, delnic ... Nikoli ne investirajte v finančne produkte, ki jih ne poznate ali ne razumete!«

vezovsek-mitja04-xx.1467034891.jpg.o.960px.jpg

Mladi so v skupinah tudi naredili vajo, kako do uresničitve nekaterih ciljev. Tako so navidezno kupovali avto, prenosnik, nogometne čevlje in pas za motor. Postavili so si cilj in iskali pot, kako ga uresničiti. Poiskali so različne možnosti: od tega, da bo treba zanj varčevati, se čemu odpovedati, še kaj dodatno zaslužiti, pa tudi kaj obrabljenega prodati.

Ne smemo zapraviti več, kot zaslužimo!

Po treh urah in pol zanimivih in poučnih predavanj in razprav smo se skupaj odpeljali nazaj na uredništvo Mojih financ. In vtisi mladih po prvem dnevu Poletne finančne šole? Kaj se jim je najbolj vtisnilo v spomin?

Jaš Mikac: »Ne glede na to, da se naši prihodki spreminjajo, moramo vedno misliti na varčevanje in paziti, da ne porabimo več, kot zaslužimo.«

mikac-jas-xxA.1467034426.jpg.n.360px.jpg

Vid Rotvejn Pajič: »Najprej je treba vedeti, kam gredo prihodki, za katere stvari sploh zapravljaš, na tej podlagi pa potem lahko določimo svoje kratkoročne in dolgoročne cilje in poiščemo pot, kako jih uresničiti.«

rotvejn-pajic-vid-xxA.1467035014.jpg.c.360px.jpg

Grega Podlipnik: »Najpomembneje je, da si narediš finančni načrt, postaviš cilje in jih uresničiš.«

podlipnik-grega-xx.1467034550.jpg.c.360px.jpg

Svit Pavšič: »Najbolj zanimivo mi je bilo, da je dober načrt ključ do vsega. Bolje se organiziraš, boljši načrt narediš, lažje uresničiš postavljeni cilj.«

pavsic-svit-xx.1467035086.jpg.c.360px.jpg

Vid Prostran: »Ko sem spoznal, kaj je delo finančnega svetovalca, me je kar fasciniralo. Zase pa sem dobil tudi občutek, da sem glede varčevanja na zelo napačni poti. Znanje, ki sem ga pridobil, mi bo zagotovo koristilo, da to popravim.«

prostran-vid-xx.1467035209.jpg.c.360px.jpg

Jakob Gal Frankovič: »Zanimivo! Dobil sem kar precej novih informacij, nekaj pa sem vedel že prej. Zelo dobro je, da so nas seznanili tudi z raznoraznimi finančnimi prevarami, da smo pripravljeni na vse.«

frankovic-jakob-gal-xx.1467035263.jpg.c.360px.jpg

Katja Krašovec: »Zanimivo mi je, kako lahko varčujem v različnih naložbah, pa tudi to, da je treba takoj dati del prihodka na stran za varčevanje. Presenetil me je tudi obrestno obrestni račun in kako velika je razlika v privarčevanem znesku, če enak znesek vsak mesec daješ na stran dalj časa.«

krasovec-katja-xxA.1467035301.jpg.c.360px.jpg

Varčevanje v delnicah in banki

Poletna finančna šola mlade čaka še ves teden. Jutri začnemo ob isti uri na istem mestu. Pot nas bo najprej vodila na Triglav Sklade, kjer nam bodo predstavili plemenitenje denarja v delnicah in vzajemnih skladih; kar nekaj mladih je dejalo, da so že kupili delnice, in verjamemo, da jim bo zanimiv pogled na ekrane z grafi gibanja delnic, sploh, če ti kažejo navzgor. Pot nas bo nadalje vodila na banko Sberbank. V bankah imamo Slovenci 17 milijard evrov denarja, pa kljub temu nisem prepričan, da jih večina ve, kako pametno varčevati v bankah. Te ponujajo številne produkte, a umetnost je izbrati tiste, ki jih res potrebujemo.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.

Moje finance so vodilna revija in portal za upravljanje družinskega in osebnega premoženja, ki tudi prek številnih drugih aktivnosti širi finančno znanje.

FINANCE
WEBINAR Kako trge vidijo najboljši slovenski upravitelji?
PRO
Finance
Finance PRO WEBINAR Kako trge vidijo najboljši slovenski upravitelji? (PRO)

V sredo, 24. aprila, se lahko ob 17.30 na spletni platformi Zoom udeležite webinarja s sogovorniki iz slovenskih družb za upravljanje.

FINANCE
(E-knjižica) Kako zavarovati naše nepremičnine in avtomobile?
PRO
Finance
Finance PRO (E-knjižica) Kako zavarovati naše nepremičnine in avtomobile? (PRO)

Razkrivamo nekaj največjih pasti pri zavarovanju nepremičnin in avtomobilov.

FINANCE
Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje
PRO
Finance
Spletni dogodek
Redakcija Mojih financ Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje (PRO)
FINANCE
Kako naučiti najstnika sprejemati racionalne finančne odločitve?
PRO
Finance
Investicija v prihodnost
Kristina Robežnik Kako naučiti najstnika sprejemati racionalne finančne odločitve? (PRO)

Med letošnjimi zimskimi počitnicami bomo vašega najstnika učili o finančnih temah, ki so pomembne za sprejemanje racionalnih finančnih odločitev tako danes kot tudi v prihodnosti.

FINANCE
Bi radi vlagali v delnice, pa ne veste, kako? Tu je Maksova Šola borze
Finance
Maksova šola borze
Redakcija Financ Bi radi vlagali v delnice, pa ne veste, kako? Tu je Maksova Šola borze

Spoznajte osnove in nasvete vlaganja v delnice. Dobro veste, da od denarja, ki zgolj miruje na računu, nimate nič. Za povrh vam ga še boleče nažira inflacija.

FINANCE
Moje naložbe: S kakšnim portfeljem vstopiti v leto 2024?
PRO
Finance
Finančna šola
Finančna šola Moje naložbe: S kakšnim portfeljem vstopiti v leto 2024? (PRO)

Kakšno je aktualno dogajanje pri različnih oblikah naložb in vlaganj? Na spletnem dogodku Moje naložbe 2024 se bomo s strokovnjaki pogovarjali o naložbenih odločitvah v nejasni gospodarski situaciji in pogledali, kakšna tveganja bi nas lahko čakala v letu 2024.

FINANCE
Kam z denarjem v trenutni gospodarski situaciji?
PRO
Finance
Finance prPRO Kam z denarjem v trenutni gospodarski situaciji? (PRO)

Kje so naložbene priložnosti in kako denar obračajo izkušeni mali vlagatelji? Pridružite se nam na 4. Dnevu slovenskih delnic, kjer bomo z gosti poskušali najti odgovore na aktualna vprašanja z delniških trgov.

FINANCE
Finančna šola
Jesenska finančna šola za najstnike: Vse, kar morajo vedeti o denarju
PRO
Finančna šola
Finančna šolaMoje finance Jesenska finančna šola za najstnike: Vse, kar morajo vedeti o denarju (PRO)

Kaj se bodo najstniki učili med krompirjevimi počitnicami na Finančni šoli? Tokrat bo šola dva dni potekala v živo v Ljubljani.