HOKEJ

Švedi ustvarjali zlate angele

Skandinavci v finalu hokejskega SP šele po kazenskih strelih strli odpor Švicarjev.
Fotografija: Švedski hokejisti so se nove lovorike veselili kakor majhni otroci. FOTO: AFP
Odpri galerijo
Švedski hokejisti so se nove lovorike veselili kakor majhni otroci. FOTO: AFP

KØBENHAVN – Veliki finale svetovnega prvenstva v hokeju na ledu se je razpletel s pričakovanim zmagoslavjem Švedov. Toda Skandinavci so se morali za osvojitev druge zaporedne in skupno 11. lovorike potruditi precej bolj, kot so mnogi pričakovali, saj so se jim Švicarji, ki so v četrtfinalu izločili Fince in v polfinalu še Kanadčane, nadvse dostojnu upirali. Še več; Švedi so med zaključnim dvobojem pred 12.490 gledalci v areni Royal že trikrat zaostajali. Najprej v 17. minuti, ko je v polno zadel Nino Niederreiter (le minuto pozneje je izenačil Gustav Nyquist), zatem na začetku druge tretjine, ko je hokejiste iz dežele čokolade, luknjastega sira in natančnih ur v vodstvo z 2:1 popeljal Timo Meier. Severnjaki so nato potrebovali več kot deset minut, da so znova poravnali izid; izenačujoči gol pa je dosegel Mika Zibanejad, čigar oče Mehrdad je – mimogrede – Iranec, mati Ritva pa Finka. Ker do konca tekme ni padel noben zadetek več in je tudi po dvajsetminutnem podaljšku ostalo pri rezultatu 2:2, so o zmagovalcu odločali kazenski streli, v katerih so bili srečnejši Švedi. Za rumeno-modre sta bila natančna Oliver Ekman-Larsson in Filip Forsberg, ki sta izničila še tretjo prednost Švicarjev prek Svena Andrighetta.

Izbranci selektorja Rikarda Grönborga so se zmage veselili kot majhni otroci, ki prvič vidijo sneg; valjali so se po ledu, prekritem z zlatimi konfeti, in na njih ustvarjali angele. »Tega pač ne moreš početi vsak dan,« se je namuznil Hampus Lindholm in besedo prepustil Forsbergu, strelcu zmagovitega gola za Švedsko. »Zares sem ponosen, da sem član te ekipe. V njej imam namreč ogromno prijateljev, s katerimi smo bili soigralci že na mladinskih turnirjih. Zares je čudovito biti v istem moštvu in skupaj zmagovati,« se je veselil 23-letni zvezdnik kluba Nashville Predators, ki je sočustvoval s poraženci: »Zares so se dobro upirali, porazi po kazenskih strelih pa so seveda izjemno boleči.« Švicarji, ki so se tretjič po letih 1935 in 2013 okitili s srebrnimi kolajnami na SP, tako še naprej ostajajo brez zlate lovorike. »Zares je brutalno, ko izgubiš na takšen način. Vendar pa si nimamo česa očitati, na koncu koncev smo dali vsi od sebe vse,« je bil vidno potrt ​Roman Josi, 27-letni as iz Berna, ki si tako kot Forsberg mastne denarce služi v Nashvillu.