Karneval, potem internet, nazadnje še ustava

Kubanski oporečniki besedilo nove ustave odločno zavračajo.
Fotografija: Ravno med karnevalom so lahko Kubanci za osem ur brezplačno preizkusili brezžični internet. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Ravno med karnevalom so lahko Kubanci za osem ur brezplačno preizkusili brezžični internet. FOTO: Reuters

V Havani se je na obalni široki cesti Malecon zadnji konec tedna začel karneval, načeloma podoben tistemu v Rio de Janeiru, le manj bleščeč je, vendar ne dosti manj glasen. Ponovili ga bodo tudi prihodnji konec tedna. Vsaka mestna občina pripelje svoj karnevalski voz, igrajo najboljši ansambli, tudi takšni, ki jih pozna ves svet. Oživiti poskušajo stare šege, privabiti ljudi z veliko piva, veliko hrane in veliko zabave.

Po starih šegah, kakor veljajo skoraj šest desetletij, se je te dni začela tudi razprava o novi ustavi. Kar 135.000 debat načrtujejo do sredine novembra, začele so se z glasnim branjem uvoda v novo ustavo. Doslej so vse razprave, pravijo, podobne vsem dosedanjim razlagam partijskih dokumentov, kakor so jih ljudje poznali v organizaciji partije in v odborih za obrambo revolucije.

Po šestih desetletjih se je težko navaditi, da je dovoljeno o uradnem dokumentu razpravljati tudi s svojimi pobudami, pravijo kubanski novinarski kolegi, a pred revolucijo na Kubi ni bilo dosti drugače. Kubanci bodo torej poskusili prvič v svoji zgodovini o politiki razpravljati drugače kot doslej, pa jim niti zdaj še ni jasno, ali smejo o vladajoči partiji izreči kaj kritičnega, ko pa tudi v novi ustavi piše, da bo v prihodnje ena in edina.
Razprave o novi ustavi so se začele pred tednom, prav na dan spomina na Fidela Castra, ki je umrl pred dvema letoma in še vedno velja za vrhovnega poveljnika in za zvezdo vodnico. K predstavitvam besedila v podjetjih, bolnišnicah in krajevnih skupnostih organizirano vabijo tudi tuje dopisnike. Ti potem sprašujejo udeležence in pričakovano ugotavljajo, da še nikomur ni zares jasno, kaj se jim dogaja in kaj s svojimi morebitnimi pripombami sploh lahko prispevajo.

Debata o novi ustavi bo potekala do 15. novembra. FOTO: Desmond Boylan/AP
Debata o novi ustavi bo potekala do 15. novembra. FOTO: Desmond Boylan/AP


Državne tiskarne so besedilo nove ustave doslej natisnile v skoraj milijonu izvodov, ki jih prodajajo po en kubanski peso, kar pomeni štiri stotinke konvertibilnega pesa ali dolarja. Na spletu pa je ustavo mogoče sneti brezplačno, jo natisniti in tudi deliti.


Ena in edina


Ljudje ugotavljajo, da v predlogu ustave, o katerem bodo 24. februarja prihodnje leto glasovali na referendumu, kar se vsem zdi skrajno nenavadno, saj pravih volitev sploh še niso poznali, ni več komunizma kot smernice in cilja razvoja, samo še socializem obstaja. Komunistična partija pa bo še naprej vrhovna politična sila. Definirajo jo kot »edino, Martíjevo, Fidelovo in marksistično-leninistično«. Uradni mediji prve predstavitve spremljajo z objavljanjem Fidelovih misli, da so politične stranke imperialistična izmišljotina. Partijo tudi nova ustava postavlja nad državo in v sedanji dikciji tudi nad ustavo, saj o partiji ni mogoče razpravljati na debatah o novi ustavi.
Nova ustava Kubo definira kot »socialistično pravno državo«, vzpostavlja tudi pojem zasebne lastnine, kar je temeljna novost. Poslej bodo imeli na otoku tudi predsednika vlade, in ne več samo enega šefa države in vlade. Nova in za udeležence najbrž zanimiva tema bo tudi predlog, da bo zakon poslej zveza med dvema osebama, ne glede na spol.

Oporečniki doma in opozicija so prepričani, da je vse skupaj samo pesek v oči in še ena prevara somišljenikov še naprej vladajoče družine Castro. Uradna vladna in partijska propaganda razglaša, da bodo k debati in odločanju na referendumu vsekakor povabljeni vsi Kubanci, tudi tisti, ki živijo na tujem.


Brezplačni Wi-Fi


Hkrati z začetkom spoznavanja nove ustave so Kubanci lahko na svojih telefonih za osem ur brezplačno preizkusili internet s pomočjo sistema Wi-Fi. Brezžične stične točke so menda dovolj na gosto postavljene vsaj po mestih. Po svetu slavna in domnevno opozicijska blogerka Yoani Sánchez je navdušenje izrazila tako, da je svoj članek prvič objavila s pametnega telefona. Pet milijonov imetnikov pametnih telefonov je dobilo priložnost preizkusiti nove tehnološke možnosti, te dni bodo internetne povezave prek Wi-Fi že lahko tudi kupili.

Hkrati z začetkom spoznavanja nove ustave so Kubanci lahko na svojih telefonih za osem ur brezplačno preizkusili internet s pomočjo sistema Wi-Fi. FOTO: Tomas Bravo/Reuters
Hkrati z začetkom spoznavanja nove ustave so Kubanci lahko na svojih telefonih za osem ur brezplačno preizkusili internet s pomočjo sistema Wi-Fi. FOTO: Tomas Bravo/Reuters


Ena ura internetne povezave bo stala en dolar, kar je astronomsko veliko za ljudi, ki zaslužijo dvajset, največ trideset dolarjev na mesec. Vendar se za zdaj zaradi cene vsaj uradno in glasno nihče ne pritožuje. Najmanj polovica vseh Kubancev ima sorodnike na tujem, največ samo malo čez morje na Floridi. Wi-Fi zanje pomeni svobodo, lahko se bodo pogovarjali s svojimi. Sorodniki bodo večini imetnikov telefonov tudi krili stroške. Podjetja in veleposlaništva so že dobila račune, 45 dolarjev za štiri gigabajte, povezave pa bodo delovale, zagotavljajo v državnem podjetju.

Politični vrh je pod poveljstvom še vedno enega in edinega Raúla Castra, ob katerem je novi predsednik države Miguel Díaz-Canel samo bleda senca. Tudi to poletje je razpravljal o gospodarskih razmerah in jih ocenil za skrb vzbujajoče, še posebno zaradi krize v Venezueli, ki se na Kubi čuti predvsem kot prekinitev električnega toka. Optimistični pa so podatki o turističnem prilivu. Kljub ameriškim pritiskom, ki omejujejo odhode Američanov na počitnice na Kubo, se je število turistov letos povečalo. Od januarja do avgusta so pripotovali trije milijoni turistov, do konca leta bi to pomenilo pet milijonov, kar je pol milijona več kot lani.

Komentarji: