EP V ATLETIKI

Ne more verjeti, da je zapravila odličje

Udarna slovenska atleta na evropskem prvenstvu brez medalje. Ratejeva kot četrta razočarana, za Janežiča 5. mesto maksimum.
Fotografija: FOTO: AP
Odpri galerijo

BERLIN – Slovenija na evropskem atletskem prvenstvu v nemški prestolnici v petek ni osvojila želele kolajne, čeprav je imela v ognju dva najbolj udarna aduta. Martina Ratej je v finalu meta kopja zapravila izjemno priložnost, da naposled osvoji odličje na velikih tekmovanjih. Na koncu je z najboljšim meton 61,41, letos ima sicer najdaljšega 66,10, pristala na četrtem mestu, za bronasto kolajno bi morala orodje vreči le 18 cm dlje. Letos je denimo 60-metrsko znamko redno krepko presegala. Naslov evropske prvakinje je prepričljivo osvojila Nemka Christin Hussong s 67,90 metra, srebro je dobila Čehinja Nikola Ogrodnikova (61,85 m), bron pa Litovka Liveta Jašiunaite (61,59 m). »Vse, kar lahko rečem, je to, da sem razočarana, 18 cm me je ločilo od medalje, ne morem verjeti, da sem to zapravila. Želja je bila prevelika, ne vem, kaj se je dogajalo. Občutek je bil dober, a ni bilo pospeška v izmetu. Ko sem videla izide, je bila želja še večja. Morebiti bi morala v drugi met na vse ali nič in tvegati, pa sem se poizkušala umiriti za dobro tehniko v nadaljevanju, a se ni izšlo,« je bila slovenska rekorderka s 67,16 na robu solz. »Na ogrevanju pred finalom sem menila, da bo za medaljo potreben met približno 64, 65 metrov. Menila sem, da bodo tudi druge metale dlje, zato je bil moj cilj, da dosežem daljše mete. Finalni nastopi na velikih tekmovanjih mi resnično niso usojeni. Da ne morem naposled enkrat osvojiti odličja ... ne vem, ne vem. V finalu nikoli ne morem tekmovati tako, kot znam,« je bila na tleh. Doslej je 36-letnica medalje osvajala le na zimskih evropskih pokalih v metih in na sredozemskih igrah, kjer je bila leta 2013 zlata. Na EP je bila doslej najvišje na šestem mestu, dvakrat na zadnjih dveh prvenstvih leta 2014 v Zürichu in 2016 v Amsterdamu, na SP je bila najvišje leta 2011, ko je bila sedma v Daeguju, to mesto pa je kot najboljši olimpijski rezultat zabeležila tudi leta 2012 v Londonu.

Ponovil Amsterdam

Luka Janežič pa je v finalu teka na 400 zasedel peto mesto (45,43) in ponovil dosežek, ki mu je uspel na preteklem EP leta 2016 v Amsterdamu. Zmagal je Britanec Matthew Hudson-Smith (44,78), srebro in bron sta osvojila belgijska dvojčka Kevin (45,13) in Jonathan Borlée (45,19). »Menim, da sem kljub vsemu zelo pogumno nastopil, prvih 200 m sem tekel zelo lepo, na zadnjem prehodu v ciljno ravnino pa sem zgubil, prehitel me je Borlée in potem te napake nisem mogel več popraviti. Po takšni sezoni smo dosegli maksimum, res pa je, da smo želeli medaljo. Je pa bila tokrat glede na zadnje EP v Amsterdamu veliko boljša konkurenca, zato je zame tokratni dosežek veliko vrednejši,« je dejal Janežič. V polfinalu je odtekel čas 44,93 sekunde, kar je bil njegov drugi tek v karieri pod 45 sekundami. »V finalu nihče ni tekel na čas, vsi smo šli le na uvrstitev. Na koncu me ni pobiralo, morebiti sem celo pridobival, a napako sem naredil v zadnjem zavoju. Po polfinalu sem bil zelo utrujen, ne vem, ali sem že bil kdaj tako po eni tekmi. Vendar se mi je uspelo pripraviti za finale, želel sem si medalje, vedel pa sem, da jo bo vsaka najmanjša napaka odnesla. In sem jo storil, v finalu EP pa zanjo ni prostora,« je bil realen aktualni evropski prvak do 23 let. Sezono so zaznamovale poškodbe. »Odpovedal sem dve diamantni ligi, veliko mitingov, še pred tremi tedni nisem vedel, ali bom tu sploh nastopil. Še enkrat sem dokazal, da spadam med najboljše tekače v Evropi, naslednja priložnost bo EP v dvorani naslednjo zimo,« je napovedal Luka Janežič. Hrvatica Sandra Perković je v metu diska še petič, in to zapored, postala evropska prvakinja, s tem se je v zgodovino zapisala kot prva s takšnim dosežkom v eni disciplini. Je pa hrvaško javnost kar držala na trnih, zlati met 67,62 m ji je uspel šele v peti seriji. Srebro je osvojila Nadine Müller (Nemčija, 63,00), bron pa njena rojakinja Shanice Craft 62.46.