Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
4. 7. 2018,
17.08

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

MasterIndex Mastercard plačilne kartice NLB Abanka

Sreda, 4. 7. 2018, 17.08

5 let, 9 mesecev

Dobra polovica Slovencev bo (tudi) letos dopustovala na Hrvaškem

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08
Hrvaška, turisti, turizem | Foto Reuters

Foto: Reuters

To je eden od izsledkov najnovejše raziskave MasterIndex, katere glavni namen je spremljanje plačilnih navad v vseh državah, kjer jo izvajajo.

Tri četrtine Slovencev ve ali vsaj načrtuje, da bodo letos nekam potovali. Med mesti, ki so v zadnjih 12 mesecih prevladovali kot potovalni cilji sodelujočih v slovenskem delu letošnje raziskave MasterIndex, so München, London, Rim in Milano.

Plačilne kartice so nam domače

Že dve tretjini Slovenk in Slovencev plačilne kartice uporablja več kot deset let, kar devet od desetih pa se jih lahko pohvali, da jih uporabljajo najmanj zadnjih pet let.

Skoraj petina, natančneje 18 odstotkov, jih kakšno od plačilnih kartic uporablja vsak dan, dve tretjini pa jih s kakšno od kartic opravi več kot polovico nakupov.

Kje Slovenke in Slovenci največkrat uporabimo plačilne kartice - primerjava letošnjega poletja s poletjem leta 2015 | Foto: Mastercard Kje Slovenke in Slovenci največkrat uporabimo plačilne kartice - primerjava letošnjega poletja s poletjem leta 2015 Foto: Mastercard

Ogreti za nove načine plačevanja

Dobri dve tretjini, natančneje 69 odstotkov, vprašanih meni, da bo čez pet let plačevanje s kartico še vedno najbolj priljubljeno, 22 odstotkov pa jih je prepričanih, da bo to vlogo prevzelo plačevanje z mobilnim telefonom. Do danes je 44 odstotkov vprašanih v Sloveniji že kdaj plačalo z mobilnim telefonom.

Skoraj trije od petih Slovencev bi bili pripravljeni za plačevanje uporabljati biometrijo, že zdaj bi skoraj trije od desetih plačevanje s karticami v celoti prenesli na mobilni telefon.

Slovenske banke in Mastercard "klonirajo" kartice na mobilni telefon

Ta delež bo prihodnje leto gotovo še večji, saj se bodo nove storitve, kot je NLB Pay Nove Ljubljanske banke ali Abadenarnica Abanke, še bolj razširile.

Brezstično plačevanje, ki ga pri nas doživljamo in sprejemamo kot najhitrejše, omogoča nove aplikacije, s katerimi lahko plačilno kartico (za zdaj pri nas Maestro in MasterCard Nove Ljubljanske banke in Abanke) shranimo v pametne telefone in jo od tam tudi uporabljamo za plačevanje. | Foto: Thinkstock Brezstično plačevanje, ki ga pri nas doživljamo in sprejemamo kot najhitrejše, omogoča nove aplikacije, s katerimi lahko plačilno kartico (za zdaj pri nas Maestro in MasterCard Nove Ljubljanske banke in Abanke) shranimo v pametne telefone in jo od tam tudi uporabljamo za plačevanje. Foto: Thinkstock

Pri obeh je namreč mogoče plačevanje s karticami Maestro in MasterCard v celoti prestaviti na pametni mobilni telefon, če prodajno mesto (ali bankomat) podpira brezstično plačevanje, ki med vprašanimi velja za najhitrejši način plačevanja.

Slovenijo preučujejo deveto leto

Vsakoletna raziskava MasterIndex družbe Mastercard Europe v Sloveniji poteka od leta 2009, v številnih evropskih državah pa še veliko dlje. V letošnji raziskavi na območju Slovenije je svoje odgovore prek spletnega anketiranja maja posredovalo nekaj več kot 1.050 posameznikov, starih od 18 do 55 let, za katere je izvajalec poskrbel, da predstavljajo reprezentativen vzorec.

Ne spreglejte