NA KOŽO

Penice za poslanske zadnjice

Objavljeno 26. julij 2017 00.35 | Posodobljeno 26. julij 2017 00.36 | Piše: Ksenija Koren
Ključne besede: komentar

Američani imajo za tovrstno poslovanje zelo zveneč izraz, pajdaški kapitalizem

Ksenija Koren.

Ni smešno, je pa zabavno. Poslanske zadnje plati so obrabile sedala svojih stolov, poslanski komolci so zdelali usnje na naslonjalih. V dvorano jih hodi v službo 90. Če jih znate poimensko našteti več kot trideset, vas že lahko označimo za poznavalko oziroma poznavalca. Če jih poznate več kot polovico, je zelo verjetno, da ste član(ica) katere izmed političnih strank. Tisti, ki poznate polna imena več kot šestdesetih, pa ste skoraj zagotovo eden ali ena izmed njih ali pa hodite v parlament v službo.


Žal o delovanju naše države in politične elite najbrž več kot dovolj pove dejstvo, da je bila izgradnja velike dvorane prepuščena Hildi Tovšak oziroma zdaj propadlemu podjetju, ki ga je vodila. Dobivala je biznise, dobivala je nakazila, a socialnih prispevkov za delavce, ki so k njenemu »uspehu« pripomogli s svojimi rokami, ni plačevala. Pa je kljub vsemu dobivala milijonske državne posle.

Američani imajo za tovrstno poslovanje zelo zveneč izraz, pajdaški kapitalizem.


Američani imajo za tovrstno poslovanje zelo zveneč izraz, pajdaški kapitalizem (crony capitalism, op. p.). Eden mednarodno najbolj uspešnih slovenskih ekonomistov Egon Zakrajšek je leta 2012 ocenil, da je pajdaški kapitalizem v Sloveniji propadel. A razpis za nove, v usnje oblečene penice, na katere bodo lahko jeseni spet sedle poslanske zadnjice in na katerem so si pod taktirko Milana Brgleza parlamentarne službe polomile zobe, bi bil lahko tudi znamenje, da znamo v Sloveniji še vedno »kaj narediti« le, ko oblastniki delijo posle v tovarišijskih krogih. Ne da bi na kaj namigovali, a včasih v kateri razpis pogoje zapišejo tako, da ni nikogar na trgu, ki bi jih izpolnjeval, potem pa v nuji, da bo delo le končano, posel pač dobi nekdo, ki ima poslovne prostore na istem naslovu kot lokalna izpostava največje vladne stranke. Ne nakladam, saj niste pozabili nikoli transparentno pojasnjenega nakupa ograj za južno mejo pri podjetju Minis?

Bivša premierka Alenka Bratušek je prepričana, da so oblastniki iz kroga Mira Cerarja prirejali razpis za 3,5-milijonski posel, ki ga je dobilo podjetje brez nekih opaznih poprejšnjih referenc.
Tudi pri razpisni dokumentaciji za novo usnje in penice pod poslanskimi zadnjicami na portalu javnih naročil beremo o nenavadnostih v razpisu, ki pač, v skladu z videno prakso, dajejo slutiti, da bo za mehkobo pod poslanskimi zadnjicami na koncu poskrbel nekdo, ki morebiti ni primerljiv z drugimi, je pa njihov.

 

 

Deli s prijatelji