Decentralni prezračevalni sistemi postajajo prva izbira

Decentralni prezračevalni sistemi postajajo prva izbira Energijsko varčna gradnja

Energijsko varčna gradnja narekuje čim manjše toplotne izgube in s tem čim manjše potrebe po energiji za ogrevanje in hlajenje. V zrakotesno grajenih in obnovljenih stavbah se zaradi nezadostnega prezračevanja občutno poslabša kakovost zraka, prej ali slej se pojavita tudi vlaga in plesen. Vgradnja prezračevalnega sistema je zato nujna, pri čemer v zadnjih letih prva izbira postajajo decentralni sistemi.

 

  lunos prezracevanje e2 preboj stene  
  »Vsi Lunosovi izdelki so izdelani izključno iz okolju prijaznih in recikliranih materialov, prav tako so okolju prijazni vsi postopki izdelave,« poudarja Milan Kuster.  
     

 

 

»Dejstvo je, da z decentralnim prezračevalnim sistemom dosegamo enake ali celo boljše rezultate kot s centralnim sistemom, pri čemer pa je njegova vgradnja cenejša in preprostejša, saj ni treba napeljevati razvodnih cevi, zato ga lahko vgradimo v kateri koli faze gradnje ali obnove objekta,« pojasni Milan Kuster, direktor podjetja Lunos. Paradni konj podjetja je prezračevalni sistem z rekuperacijo Lunos E², s katerim so opremili že skoraj 10.000 slovenskih domov. Približno 70 odstotkov sistemov so vgradili v obstoječe objekte, ki so jih lastniki energijsko sanirali, 30 odstotkov pa v novogradnje.

Delež novogradenj, v katere se vgrajujejo decentralni prezračevalni sistemi, se povečuje tako v Evropi kot tudi pri nas. »Še leta 2010 so v Avstriji, Nemčiji in Švici v bivalnih objektih prevladovali centralni prezračevalni sistemi, njihov delež je bil kar 85-odstoten. Zgodba se je obrnila in pred dvema letoma izvedena raziskava na nemškem trgu je pokazala, da je njihov delež le še 15-odstoten, medtem ko strmo narašča delež decentralnih sistemov,« pravi Kuster in dodaja, da se podobno dogaja tudi pri nas, kjer Lunos obvladuje več kot 60 odstotkov trga. Povpraševanje je po njegovih besedah znatno naraslo, odkar so njihovi prezračevalniki na seznamu prezračevalnih rekuperacijskih enot ali sistemov, za katere je mogoče pridobiti subvencije Eko sklada, hkrati pa so investitorji spoznali, da gre za kakovosten in energijsko učinkovit izdelek, s katerim je poleg tega mogoče občutno zmanjšati stroške ogrevanja – tudi do 40 odstotkov.

Prezračevalni sistem Lunos E² je bil namreč leta 2016 ponovno izbran za najboljši prezračevalni sistem »Best of 2016«, prejel je tudi prestižno nagrado za energijsko najbolj učinkovit proizvod leta 2016 (»Best product of the year 2016«) v kategoriji funkcionalnost in energija.

 

lunos prezracevanje graf e2

 

     
  Zelo majhna poraba električne energije
Posamezna rekuperatorska enota prezračevalnega sistema Lunos E² za delovanje porabi zelo malo električne energije – na letni ravni le za približno 2,3 evra. Pri zahtevani izmenjavi zraka 17 m³/h je poraba elektrike 1,2 W, pri izmenjavi zraka 38 m³/h je poraba 2,3 W, pri izmenjavi zraka 48 m³/h pa 3 W.
  
     

 

 

baner prezracevanje

 

Nova generacija prezračevalnikov še bolj učinkovita

Sistem E² je najmanjša decentralna prezračevalna naprava za prezračevanje bivalnih prostorov z rekuperacijo toplote, deluje pa po načelu regenerativne toplotne izmenjave. Proizvajalcu je uspelo z najsodobnejšo tehnologijo izdelati hranilnik toplote iz keramičnega kompozita, zaradi katerega je toplotni izkoristek izjemno visok, kar 93,6-odstoten. Umeščen je na sredino zračnega toka, ki ga ustvarja gospodarni in ekološki elektromotor z aksialnim ventilatorjem. Ta z delovanjem ustvarja izmenjajočo smer zračnega toka, zaradi katere se keramično jedro napolni s toplotno energijo zraka iz prostora in jo oddaja v zrak, ki se dovaja v prostor. »Ta proces je tako učinkovit, da se pri prezračevanju izgubi le deset odstotkov energije za ogrevanje,« poudari Mila Kuster in doda, da je za uravnoteženo odvajanje in dovajanje zraka priporočljivo vgraditi dve enoti oziroma parno število prezračevalnih naprav.

 

lunos prezracevanje e2

 

Novo generacijo odlikuje skorajda neslišno delovanje, vsega 11,5 dB pri zahtevani izmenjavi zraka 17 m³/h, 17,5 dB pri izmenjavi zraka 38 m³/h in 23 dB na tretji stopnji delovanja, to je pri izmenjavi zraka 48 m³/h. Za optimalno delovanje sistema poskrbi avtomatska kontrola vlage, ki zagotavlja optimalno bivalno klimo v vseh letnih časih. Zelo pomemben del prezračevalnega sistema Lunos so filtri za cvetni prah, zaradi katerih lahko v svojem domu s polnimi pljuči zadihajo tudi alergiki in se brez skrbi naužijejo svežega zunanjega zraka. Filtri, ki so trajni in jih je mogoče prati pod tekočo vodo, po Kusterjevih besedah zadržijo 90 odstotkov prašnih mikrodelcev, kot so cvetni prah, fin zunanji prah, smog in cigaretni dim.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI