Nadzor

Inšpektorji imajo na tarči zdaj ...

T.L./STA
28. 10. 2018, 15.10
Deli članek:

V lanskem oktobru in novembru so tako inšpektorji Fursa pri svečarjih, cvetličarjih in vrtnarjih opravili več kot 300 nadzorov in pri tem nepravilnosti ugotovili pri 32 zavezancih oz. v desetih odstotkih vseh nadzorov. Nadzori pri vulkanizerjih, ki jih je bilo v tem času 320, pa so razkrili 16 kršitev.

STA
Furs v nadzor obračuna DDV v dejavnosti spletne trgovine.

Ker so dosedanji ciljni nadzori svečarjev, cvetličarjev, vrtnarjev in vulkanizerjev vplivali na dvig prostovoljnega izpolnjevanja obveznosti, so na Finančni upravi RS (Furs) podobno akcijo pripravili tudi letos. Svečarje, cvetličarje in vrtnarje so že vzeli pod drobnogled, novembra bodo začeli tudi s poostrenim nadzorom vulkanizerjev.

Do 1. novembra, dneva spomina na mrtve, bodo inšpektorji preverjali predvsem dejavnosti svečarstva, cvetličarstva in vrtnarstva, v novembru, ko bodo morali lastniki vozil zamenjati pnevmatike, pa bo sledila dejavnost vulkanizerstva. Nadzor bo usmerjen predvsem na kontrolo izdajanja ter davčnega potrjevanja računov ter dela in zaposlovanja na črno, so sporočili iz Fursa.

Nadzor bodo izvajali uslužbenci mobilnih oddelkov, kršiteljem pa v primeru hujših kršitev grozi tudi prepoved opravljanja dejavnosti in zapečatenje poslovnih prostorov.

Tovrstne nadzore so na Fursu izvajali že v preteklih letih, saj gre za sezonske dejavnosti, kjer obstaja povečano tveganje neizdajanja računov in zaposlovanja na črno. Opažajo, da nadzorne aktivnosti pozitivno vplivajo na prostovoljno izpolnjevanje davčnih obveznosti, kršitev pa je iz leta v leto manj.

Lani nepravilnosti v desetih odstotkih vseh nadzorov

Davčni nadzori sicer načeloma potekajo skozi vse leto, res pa jih je pri omenjenih zavezancev v času sezone, torej konec oktobra in v mesecu novembru, več. V lanskem oktobru in novembru so tako inšpektorji Fursa pri svečarjih, cvetličarjih in vrtnarjih opravili več kot 300 nadzorov in pri tem nepravilnosti ugotovili pri 32 zavezancih oz. v desetih odstotkih vseh nadzorov. Nadzori pri vulkanizerjih, ki jih je bilo v tem času 320, pa so razkrili 16 kršitev.

Poleg nadzora pa na izpolnjevanje davčnih obveznosti vpliva tudi vedenje potrošnikov, pravijo na Fursu. Vsak posameznik namreč s tem, ko zahteva in vzame račun, pripomore k preprečevanju sive ekonomije ter nelojalne konkurence. Potrošnike zato pozivajo, da za vsako plačano blago ali storitev zahtevajo in vzamejo račun. Z njim lahko sodelujejo tudi v nagradni igri Vklopi razum, zahtevaj račun in se potegujejo za 10.000 evrov nagrade.