Kvalifikacije za SP: Za začetek gladka zmaga evropskih prvakov

Slovenski košarkarji so se v Stožicah prvič kot prvaki predstavili gledalcem, tokrat z zmago nad Belorusijo s 87:74.

24. november 2017 19.18
Posodobljeno
Finalna tekma Eurobasket 2017 med Slovenijo in Srbijo v Carigradu 17.septembra 2017 [šport,košarka,Eurobasket,finale,prvaki,Carigrad,Turčija]
N. Gr.
N. Gr.

Ljubljana - V Stožicah je slovenska reprezentanca zgledno opravila prvo nalogo in visoko zmagala s 87:74. V drugem polčasu je sicer Belorusija dosegla kar 50 točk, a zmaga nikoli ni bila ogrožena, le razlika bi lahko bila še višja. Najboljši strelec pri Sloveniji je bil Vlatko Čančar z 20 točkami, vseh 12 košarkarjev pa se je vpisalo med strelce.

Slovenci so v prvih minutah želeli pokazati, da niso zastonj evropski prvak in čeprav so igrali brez petih članov zlate zasedbe, so bili za razred boljši od Belorusije. Predvsem v napadu je žoga dobro krožila, za Gašperja Vidmarja pod košem niso imeli odgovora, z razdalje pa je belorusko mrežo polnil Vlatko Čančar. Ustavil se je pri devetih točkah v prvi četrtini, sledi mu Vidmar s sedmimi. Deset točk naskoka po prvih 10 minutah igre je dobra popotnica za nadaljevanje petkovega večera.

V drugi četrtini se je slovenska ofenziva nadaljevala. Čančar je nadaljeval z izvrstno predstavo, zadeval je tako z razdalje kot po prodorih in do polčasa dosegel kar 16 točk. V drugem delu je met stekel še Klemnu Prepeliču, ki je s čudovitim prodorom dvignil dvorano na noge, dosegel je šest točk. Svoje sta prispevala še Jaka Blažič in Gregor Hrovat in Slovenija je na dobri poti, da že v tretji četrtini reši vprašanje o zmagovalcu tekme. Če bi stekel še met za tri točke, bi bila razlika na semaforju lahko še precej višja.

Na začetku drugega polčasa je navdušil Gašper Vidmar z atraktivnim zabijanjem, Slovenci so brez pretiranega naprezanja vzdrževali visoko prednost, le v zaključku so se Belorusi nekoliko razigrali in v zadnjih nekaj minutah prednost Slovenije s +24 zmanjšali na +16. A v nobenem trenutku zmaga Slovenije ni izgledala ogrožena, zadnjih deset minut tekme je bilo le še formalnost. Slovencem je ob veliki rotaciji, Trifunović je ponudil priložnost vsem košarkarjem, nekoliko popustila zbranost, zato je Belorusija v drugem polčasu dosegla kar 50 točk. Razlika bi bila lahko še višja, kar bi Sloveniji lahko prišlo prav v zaključku kvalifikacij, a ob dobrih igrah na preostalih srečanjih ne bo potrebno računati na pomoč koš razlike.

Gašper Vidmar, kapetan Slovenije: Vidi se, da igramo ekipno košarko, da žoga lepo kroži, a je bilo preveč napak in v drugem polčasu smo dobili preveč točk, to bo treba popraviti. S Španci bo težka tekma, imajo širok nabor igralcev, a imamo tudi mi dobro zasedbo in če bo žoga dobro krožila, lahko zmagamo.

Vlatko Čančar, najboljši strelec: Za nami je težka tekma, Belorusi se niso predali, v drugem polčasu smo dobili 50 točk, moje predstave pa ne bi bilo brez dobrih soigralcev, ki so mi pomagali. Končna razlika je pomembna, na koncu lahko tudi to odloča, na koncu pa se žal nismo držali navodil in da nismo zmagali še višje. Na Špance se bomo začeli pripravljati jutri.

Slovenija : Belorusija 87:74 (22:12, 42:24, 67:51)

Dvorana Stožice, gledalcev 6000, sodniki: Sahin (Italija), Proc (Poljska), Manos (Grčija).
Slovenija: Rebec 3, Rupnik 7, Prepelič 9 (2:2), Blažič 14 (2:2), Lapornik 3, Vidmar 11 (3:4), Hrovat 3 (3:4), Zagorac 6, Šiško 2, Mahkovic 2 (2:2), Dimec 7 (3:5), Čančar 20 (3:4).
Belorusija: Wayns 14 (6:6), Tracsinet 3, Salaš 10, Meščarak 13 (1:1), Liutvič 11 (5:6), Kudracau 11, Semianjuk 6 (2:2), Pastahvar 6.
Prosti meti: Slovenija 18:23, Belorusija 14:15.
Met iz igre: Slovenija 32:65, Belorusija 25:67.
Met za tri točke: Slovenija 5:22 (Rebec, Rupnik, Prepelič, Lapornik, Čančar), Belorusija 10:29 (Kudracau 3, Pastahvar 2, Meščarak 2, Wayns 2, Tracsinet).
Skoki: Slovenija 33 (23 + 10), Belorusija 41 (24 + 17).
Osebne napake: Slovenija 19, Belorusija 17.