Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 11. 2017,
14.55

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,08

1

Natisni članek

Sempl

Petek, 24. 11. 2017, 14.55

6 let, 5 mesecev

"Poskusili so zaslužiti na račun lažnih obtožb zoper Tino Maze"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,08

1

Slovenski strokovnjak za digitalni razvoj Robert Schmitzer je na 19. mednarodni konferenci medijskih trendov Sempl opozoril na še vedno aktualno problematiko lažnih novic. "Več kot polovica vseh uporabnikov Facebooka družbeno omrežje uporablja za branje novic. Težava je, da lahko na internetu vsak objavi, kar želi, Facebook pa ima velike težave z ločevanjem lažnih novic od verodostojnih novic. Ljudje nato več ne vedo, kaj je res."

Robert Schmitzer | Foto: Bojan Puhek Robert Schmitzer Foto: Bojan Puhek

Lažne novice so ena najbolj vročih tem zadnjega leta. Določeni ljudje so spoznali, da lahko na svojih spletnih straneh več prometa in s tem tudi prihodkov od oglaševanja ustvarijo tako, da objavljajo senzacionalne in popolnoma izmišljene stvari, bralci, ki niso sposobni dovolj kritične presoje, pa jih bodo požirali in delili naprej, je problematiko opisal Robert Schmitzer. 

"Donaldu Trumpu so očitali, da je na predsedniških volitvah v ZDA lani zmago slavil tudi zato, ker je bilo na spletu ogromno lažnih novic z vsebino, ki je omadeževala njegovo tekmico," je enega najbolj odmevnih primerov lažnih novic podal Schmitzer. "Takrat so pisci tehj lažnih novic zaslužili ogromno denarja, saj je bil obisk njihovih spletnih strani in profilov na družbenih omrežjih neverjeten."

Še kot en primer lažnih novic je Schmitzer predstavil domačo spletno stran, ki je skoraj do potankosti ponaredila spletni naslov in logotip znanega slovenskega medija.

 "Pisali so o korupcijski aferi, v katero naj bi bila vpletena slovenska smučarka Tina Maze. Vse z namenom pospeševanja prometa, da bi bolje izkoristili oglaševalski prostor in ustvarili več prihodkov." | Foto: Vid Ponikvar "Pisali so o korupcijski aferi, v katero naj bi bila vpletena slovenska smučarka Tina Maze. Vse z namenom pospeševanja prometa, da bi bolje izkoristili oglaševalski prostor in ustvarili več prihodkov." Foto: Vid Ponikvar

Kdo je kriv za to, da je lažne novice praktično nemogoče izkoreniniti?

Robert Schmitzer s prstom takoj pokaže na Facebook. "Polovica uporabnikov je tam izključno zato, da berejo novice. Težava je, da je na Facebooku ogromno novic, tako "pravih" kot lažnih, ljudje pa pogosto niso pozorni na vir novice. Lahko je Guardian ali CNN, lahko pa spletna stran nekega fanatika, ki piše izmišljotine," opozarja Schmitzer in dodaja, da je Facebook še vedno izredno neučinkovit pri opažanju lažnih novic. 

Večkrat, ko uporabnik na Facebooku klikne na lažne novice, več podobnih mu Facebook nato tudi pokaže. Tako delujejo Facebooki algoritmi. Uporabnik se čez čas nato znajde v mehurčku, v katerem mrgoli novic, ki izhajajo iz nezanesljivih virov.

Kaj lahko naredimo?

Schmitzer celotno industrijo - spletne platforme, kot je Facebook, ustvarjalce vsebin (medije) in ponudnike oglaševalskega prostora poziva, da morajo za rešitev problematike lažnih novic delati skupaj. "Če bodo delali vsak nekaj po svoje, kar se dogaja zdaj, se še zelo dolgo ne bo spremenilo nič."

Uporabnike medtem poziva k večji kritični presoji vsebin prispevkov in predvsem k preverjanju verodostojnosti njihovih virov.

Preberite tudi naš vodič o tem, kako prepoznamo lažne novice

Ne spreglejte