IZSILJEVANJE

Kmeta ni izsiljeval, še denar mu je dal

Objavljeno 26. maj 2017 19.29 | Posodobljeno 26. maj 2017 19.30 | Piše: Špela Ankele

Meti Plava je po obtožnici od Aleša Šterna izsilil čez milijon evrov.

Uroš Kepic jo je odnesel s pogojno kaznijo. Foto Špela Ankele

KRANJ – Včeraj se je v kranjski sodni palači začelo sojenje 36-letnemu Metiju Plavi, ki ga obtožnica bremeni izsiljevanja šenčurskega kmeta in podjetnika Aleša Šterna. Čeprav se je sojenje šele dobro začelo, je že zdaj jasno, da bo eno najobsežnejših na Gorenjskem v zadnjem času, kajti v prihodnjih mesecih se bo v Kranju zvrstilo več deset obravnav. Obtoženi Meti Plava odločno zanika, da bi storil očitano mu kaznivo dejanje. Še več – v tri četrt ure dolgem zagovoru je zatrdil, da mu Aleš Štern še vedno dolguje četrt milijona evrov!

O bombi na hišo

Obsežna obtožnica, ki jo je okrožna državna tožilka Polona Košnjek prebirala kake pol ure, pa omenja obratno zgodbo. V njej je podčrtano predvsem to, da naj bi obtoženi Meti Plava za visoke zneske izsiljeval kmeta Aleša Šterna. Na surov, poniževalen način in z uporabo orožja naj bi obtoženi od kmeta, ki so ga zaradi nadvse sodobnih hlevov nekateri poimenovali kar robokmet, v nekaj letih izmolzel več kot milijon evrov, je prepričano tožilstvo.

Kot je zapisano v obtožnici, naj bi Meti Plava lastniku sodobne kmetije sprva omenjal, da lahko poskrbi za zazidljivost nekaterih zemljišč, kmalu zatem pa naj bi se že začeli izsiljevanje, grožnje in pretepanje.

Ob enem od srečanj naj bi Plava, tako trdi obtožnica, Alešu Šternu zagrozil, da ga bo tako pretepel, da »ne bo mogel več naravnost hoditi«. Ob neki priložnosti naj bi mu zagrozil, »da ga bodo pospravili«, pozneje naj bi mu vsaj enkrat na teden grozil s smrtjo in tudi s tem, da bodo na njegovo hišo vrgli bombo.

Tožilstvo je prepričano, da so se grožnje vse od prvega srečanja leta 2011 nadaljevale, pretepanje pa se je stopnjevalo. Nekega dne naj bi obtoženi Plava kmeta Šterna odpeljal v gozd pri Praprotni Polici, kjer naj bi ga udaril v hrbet in brcal ter po njegovem telesu in okolici polil bencin, češ da ga bo sežgal. »Štern je skrčen na tleh prosil, naj mu pusti živeti,« je še en detajl iz obtožnice, ki se bere kot kriminalka. Pozneje, ob srečanju v Depali vasi, naj bi Plava celo izvlekel pištolo in mu z njo grozil.

»Zadaj je policijski konstrukt«

Za tožilko je besedo prevzel obtoženi Meti Plava. K pultu je stopil z debelejšo mapo, v kateri je imel skrbno zapisan zagovor. Poudaril je, da kaznivega dejanja ni storil, in ostro zanikal, da bi Aleša Šterna pretepal ali izsiljeval. Dejal je, da je v ozadju sojenja policijski konstrukt proti njemu in njegovi družini, in omenil, da si je Štern vse skupaj izmislil ob pomoči policistov.

Kot je pojasnil Meti Plava, mu je Aleš Štern že ob enem od uvodnih srečanj ponujal sodelovanje v piramidnem sistemu Forex, češ da lahko s tem zasluži bajne denarje. Takšen predlog je Plava menda zavrnil, nakar ga je Štern prosil za posojilo denarja. Denarja ni posodil, je pa Šternu menda predlagal, da mu lahko pomaga pri iskanju kupca za stanovanje, pri čemer bi mu prepustil delež od prodaje.

Poznejše denarne tokove, ki so potovali med Metijem Plavo in Alešem Šternom, je prvi opisal kot niz, ki je nastal ob kupovanju in prodaji parcel. Hkrati naj bi, tako je dejal obtoženi, Šternu posodil večje vsote denarja. »Septembra 2015 sem mu posodil 250.000 evrov. Namesto da bi mi vrnil denar, ki ga še do danes nisem videl, me je šel prijavit na policijo,« je podčrtal obtoženi Meti Plava in v že tako obsežni spis vložil še nekaj dokazov, ki naj bi podprli njegove besede.

Meti Plava je zagovor končal z besedami, da je nedolžen: »Če je bil kdo oškodovan, sem to jaz. Šlo je za dolžniško oziroma upniško razmerje, ne za izsiljevanje.« Hkrati je sodnico Marjeto Dvornik in senat na koncu zagovora, dolgega kar 45 minut, prosil za pošteno sojenje.

Še to: ko so policisti pred skoraj enim letom predstavili razkritje domnevnih izsiljevalskih poslov, so omenjali šest oseb. Sčasoma sta v obtožnici ostali le dve imeni – že omenjeni Meti Plava in 40-letni Uroš Kepic. Zadnji je krivdo za očitana kazniva dejanja že priznal, zato mu je sodnica odmerila leto in štiri mesece pogojne kazni. Ko se je Kepic v sodni dvorani pokesal, je zbranim povedal še, kar mu je očitno ležalo na duši: »Gospa sodnica, če se meni ali moji familiji kaj zgodi, potem morate vedeti, da za to zadevo stoji Meti Plava in njegova družina.«

Plava in Kepic že prej skupaj na zatožni klopi

Potem ko je sedmerica pred dobrim desetletjem razdejala šenčurski lokal Antic Cafe, sta se Meti Plava in Uroš Kepic skupaj znašla na sodišču. Tistega majskega večera leta 2006, ko je bil lokalček odprt komaj nekaj tednov, je vanj stopila skupina moških in v minuti povzročila razdejanje – v zrak so leteli stoli in steklenice, padali so udarci. Gostje so se razbežali. Prvoobtoženega Plavo, soobtoženega Kepica in preostalih pet so zaradi nasilništva kar štiri leta vabili na sodišče. Očitali so jim nasilništvo, kar so obtoženi ves čas odločno zavračali in poudarjali, da gre za »policijski konstrukt«. 

 

Deli s prijatelji