Tranzitna država

Eden največjih zasegov konoplje: slovenski člen v verigi v vlogi upravnika

Gabrijel Toplak
10. 12. 2017, 07.30
Deli članek:

Novembrski zaseg droge v Slovenski Bistrici je eden največjih zasegov konoplje v zadnjih letih. In Slovenec naj bi imel v tej združbi »organizacijsko« vlogo.

PP Slovenska Bistrica
"Zelenica" pri Slovenski Bistrici.
PU Novo mesto
"Prtljaga" ni šla čez mejo.

Na sedežu Policijske uprave (PU) Maribor so v petek predstavili kriminalistično preiskavo, med katero so zasegli skoraj 1800 sadik konoplje, ki bi bila na trgu vredna več kot 3,5 milijona evrov, in 57 paketov hidroponično gojene rastline konoplje – skunka, bruto teže 27 kilogramov, s katerim bi si ob prodaji na drobno pridobili še najmanj 300.000 evrov.

Robert Munda, vodja sektorja kriminalistične policije, je dejal, da so v začetku decembra izvedli hišno preiskavo zasebnega in poslovnega objekta ter osebnega vozila na območju PU Ljubljana, obenem pa odvzeli prostost 34-letnemu državljanu Slovenije. »Utemeljeno sumimo, da je povezan s kaznivim dejanjem neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, saj smo 8. novembra na območju PP Slovenska Bistrica med hišno preiskavo zasegli večjo količino konoplje. Takrat smo odvzeli prostost trem državljanom Srbije, preiskovalni sodnik pa je zanje odredil pripor,« je dejal Munda. Preiskavo so nadaljevali in zbrali dodatne materialne dokaze, ki nedvomno izkazujejo sostorilstvo ovadenega slovenskega državljana. »Bil je na neki način upravnik, saj je nabavljal raznovrsten material ter skrbel za finančno poslovanje in sredstva za obratovanje v najemniškem gospodarskem poslopju. Plačeval je tudi stroške,« je pojasnil Munda in zagotovil, da bodo preiskavo nadaljevali. Osumljenega so 5. decembra privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je zanj odredil pripor.

Gabrijel Toplak
Konopljo so trije državljani Srbije, stari 26, 27 in 61 let, gojili na 900 kvadratnih metrih v nekdanji polnilnici vina v Slovenski Bistrici.

Slovenija je tranzitna država

O prometu s prepovedanimi drogami na območju Slovenije pa Vesna Drole, vodja sektorja za odnose z javnostmi policije, sporoča, da država velja tako za uporabnico prepovedanih drog kot za tranzitno državo. »Zelo aktivna je tako imenovana balkanska pot, po kateri heroin in konoplja potujeta s Kosova, iz severovzhodnega dela Albanije, BiH in Makedonije proti državam Evropske unije, sintetične prepovedane droge in največkrat tudi kokain pa v obratni smeri. V Sloveniji tudi delujejo mednarodne organizirane kriminalne združbe, v katerih se naši državljani ukvarjajo predvsem z organizacijo, logistično podporo in oskrbo evropskega tržišča s prepovedanimi drogami. Zelo aktivni so tudi kriminalne združbe in posamezniki, ki se je ukvarjajo s pridelavo gojene konoplje v zaprtih prostorih, pod umetno ustvarjenimi pogoji,« poudarja Droletova in dodaja, da je najbolj razširjena konoplja.

Na vprašanje, ali je policija pri nas že zasledila uporabo droge fentalin, ki naj bi bila nekaj tisočkrat močnejša od morfija, odgovarja, da omenjene droge v Sloveniji še niso zaznali, so pa o njej dobro obveščeni. »V glavnem se v Sloveniji proizvaja konoplja, medtem ko prepovedane (in tudi legalne) substance v večini prihajajo iz različnih držav Azije in Kitajske, kupljene pa so prek interneta,« je razložila sogovornica.

In še statistika? Zadnji zabeleženi podatki policije so za leto 2016, ko so v Sloveniji zasegli največ konoplje – rastline (marihuana), in sicer 396.137,8 grama. Na drugem mestu je kokain (103.873,2 grama) in na tretjem heroin (46.558,1 grama). Kaznivih dejanj zlorabe prepovedanih drog so v letu 2016 beležili 1437, ovadili pa so 1699 osumljencev.