Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

spanje, raziskava Svet24.si

Sanje pod nadzorom

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

slovenija odbojka najdic planinsec af Ekipa24.si

Kaj se dogaja v slovenski reprezentanci?! Novi ...

ela mei2 Njena.si

Skrito v raju: 'Ela' nenadoma vidno spremenjena?

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

SDS nasprotuje prodaji tankov Slovenske vojske

Deli na:
SDS nasprotuje prodaji tankov Slovenske vojske

Foto: Bobo

Odbor za obrambo je opravil razpravo o prodaji tankov M-55S, ki jih namerava prodati Mors.

O predlaganih sklepih odbor ni glasoval, saj je bil zaradi obstrukcije koalicije nesklepčen. V razpravi so poslanci SDS izrazili nestrinjanje z odprodajo tankov, koalicija pa je menila, da gre za strokovno odločitev, o kateri politika ne sme razpravljati.

Kot je uvodoma povedal Franc Breznik (SDS), gre za tanke nekdanje JLA, katerih posodobitev je leta 1993 odobril takratni obrambni minister Janez Janša, dokončno pa jo je vlada potrdila s sklepom v času obrambnega ministra Jelka Kacina. Za obnovo vsakega tanka je država pred skoraj 20 leti namenila nekaj manj kot milijon dolarjev.

Po prepričanju SDS ti tanki ruske izdelave še danes izpolnjujejo vse, kar se pričakuje od mnogo sodobnejših tankov in so še vedno zelo sodobno oklepno vozilo. Sprašujejo se, kaj bo zdaj Slovenska vojska (SV) uporabljala namesto njih, ter kako bo ministrstvo nadziralo, kdo jih bo kupil ter za kaj jih bo uporabljal.

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo (Mors) Miloš Bizjak je zavrnil navedbe, da gre pri odprodaji za razoroževanje SV. "Namen odprodaje je ravno nasproten - želimo zagotoviti sredstva za posodobitev oborožitve SV," je dejal. Povedal je tudi, da na javno zbiranje ponudb, ki se je končalo 23. novembra, niso dobili nobene ponudbe in da tako tanki ostajajo shranjeni v vojašnici v Pivki.

Izločitev tankov iz redne uporabe in odločitev o njihovi odprodaji sta bila po njegovih besedah izvedeni v skladu z zakonodajo, ustreznimi sklepi in mnenjem stroke, med drugim na podlagi mnenja Generalštaba SV, da njihova uporaba ni smiselna zaradi previsokih stroškov vzdrževanja in zastarelosti.


Načelnik Generalštaba SV Andrej Osterman je takšno mnenje potrdil. Po njegovih besedah ima SV tudi sicer trenutno v uporabi že več tankov, kot jih potrebuje. "Gre za 46 tankov M84, ki so v solidnem stanju in tehnično brezhibni," je dejal.

Jan Škoberne (SD) je že kmalu po začetku seje napovedal, da bo SD obstruirala nadaljnjo razpravo. "Napaka je, da se pogovarjamo o odločitvi, ki je strokovno-tehnična. Delamo napako s tem, da politično pretresamo takšno odločitev," je dejal. Obstrukcijo so iz istega razloga napovedali tudi poslanci SMC in DeSUS.

Anja Bah Žibert (SDS) je nasprotno ocenila, da je "pravilno in potrebno", da razpravljajo o tej temi, saj odbor za obrambo izvaja nadzor nad delom ministrstva za obrambo. Ocenila je, da prodaja ni potekala pregledno, saj je ministrstvo mnenje Generalštaba SV dobilo šele mesec dni po tem, ko je bil že objavljen poziv za zbiranje ponudb. "Kdo je šel v odprodajo, še preden je dobil mnenje stroke?" je vprašala.

Bizjak je odgovoril, da je Generalštab SV sodeloval pri pripravi vseh dokumentov, ki so predvideli izločitev iz uporabe in odprodajo, "zato ni mogoče reči, da smo šli mimo Generalštaba SV". Je pa priznal, da je bilo mnenje naročeno potem, ko so se v javnosti pojavili nekateri pomisleki o odprodaji.

Poslanci SDS so v zahtevi za sklic seje predlagali, naj odbor sprejme sklep, s katerim bi ministrstvo pozval, naj tankov ne proda, hkrati pa naredi vse, da bodo ti spet operativni. A kot rečeno, o sklepu zaradi nesklepčnosti niso glasovali.

Ministrstvo za obrambo je namreč avgusta objavilo javno zbiranje ponudb za prodajo tankov M-55S in oklepnih vozil BVP M-80A. Prodati je želelo 30 tankov M-55S in 39 oklepnikov BVP M-80A. Ponudbe je zbiralo do 23. novembra, a do takrat ni prejelo nobene.