Kjer narava ne pozna meja

Projekt upravljanja narave na čezmejnem območju

Objavljeno
14. december 2017 12.00
Posodobljeno
14. december 2017 12.00
S. R. P.
S. R. P.



Pred dnevi so v Furlaniji - Julijski krajini predstavili projekt NAT2CARE, ki naj bi s finančno podporo evropskega programa Interreg omogočil boljše poznavanje in upravljanje narave na čezmejnem območju Italije in Slovenije. Posebna pozornost bo tako namenjena trem parkom, to so Triglavski narodni park ter italijanska parka Julijsko predgorje in Dolomiti Friulane, in drugim bližnjim območjem, ki so del evropskega omrežja Natura 2000.

Vodilni partner projekta, ki bo trajal 30 mesecev in je vreden 1,3 milijona evrov, bo naravni park Julijsko predgorje. Pri njem sodelujejo še Triglavski narodni park, deželni naravni park Dolomiti Friulane, Nacionalni inštitut za biologijo iz Ljubljane, Biotehnični center Naklo in Univerza v Vidmu.

Cilj projekta je zagotoviti inovativne aktivnosti pri čezmejnem upravljanju habitatnih tipov in živalskih vrst, zlasti tistih, ki živijo na obeh straneh meje in jo pogosto prečkajo. Mednje sodijo srednje in velike zveri, kopitarji, ujede in sove, alpske kure, kosec (na fotografiji) in hrošči, kot je alpski kozliček. Del projekta je tudi ozaveščanje širše javnosti, zlasti mladih in sodelovanje z njimi.

V projektu bodo slovenski partnerji med drugim iskali možnosti, kako v Sloveniji zopet zagotoviti ustrezne pogoje za gnezdenje beloglavega jastreba, ki pri nas velja za izumrlo gnezdilko že od 19. stoletja. Več pozornosti bo namenjene koscu, travniški ptici, ki je pri nas zelo ogrožena, saj se je populacija vrste v zadnjih dvajsetih letih zmanjšala za več kot polovico. Raziskovali bodo kozačo, pomembno gozdno vrsto sove, katere populacija v Sloveniji predstavlja največji delež evropske populacije. Nadalje bo pozornost namenjena saproksilnim hroščem, med njimi zlasti alpskemu kozličku, ki je eden ključnih pokazateljev naravnega gozdnega sistema. Med projektom bodo biologi postavili sistem spremljanja stanja življenjskega prostora in populacije te karizmatične vrste kozlička, ki je evropskega varstvenega pomena.

Poleg raziskav biodiverzitete na izbranih območjih Nature 2000 je pomemben del projekta ozaveščanje o pomenu biotske raznovrstnosti za dobro ljudi. Organizirali bodo štiri okrogle mize, 18 delavnic po osnovnih šolah, štiri izmenjave med šolami, osem delavnic za odrasle in 47 pobud v naravi, kot so dnevi kampiranja, namenjeni raziskovanju, vodeni obiski parkov, ekskurzije, izobraževalne igre za otroke in seminarji za študente in profesorje. Cilj projekta je k sodelovanju pritegniti vsaj 2400 ljudi.