KOMU JE NA POTI?

Dveinpolletna mešanka žrtev koktajla strupov

Objavljeno 24. maj 2017 22.40 | Posodobljeno 24. maj 2017 22.40 | Piše: Špela Ankele

Škofjeločanka prepričana, da je nekdo na vrt odvrgel snov, ki je skoraj ubila Alex. Čeprav je zastrupitve težko dokazovati, bo o tem obvestila policijo in inšpekcijo.

Alex je bila pred kratkim zastrupljena. Foto: Osebni arhiv

ŠKOFJA LOKA – Škofjeločanka Klavdija Šturm je še vedno pod močnim vtisom tistega večera, ko so med prvomajskimi prazniki reševali psičko Alex. »Dogodek bom prijavila policiji in veterinarski inšpekciji. To svetujem tudi vsem, ki bi se jim utegnilo ponoviti kaj podobnega,« pravi sogovornica, prepričana, da je nekdo na vrt njihove stanovanjske hiše odvrgel strup. Vprašanji, kdo in zakaj bi želel škodovati kužku, tudi po skoraj dveh tednih ostajata brez odgovorov. In kaj se je zgodilo v škofjeloškem predelu Kamnitnik, kjer v družinski hiši, obdani z ograjenim vrtom, živijo Šturmovi?

»Od dopoldneva, nekako od enajstih, do večera nas ni bilo doma, psička pa je bila ta čas v pesjaku. Ko smo popoldne prišli domov, smo jo spustili na vrt. Kake pol ure je bila morda tam, nato sem jo vzela v stanovanje. Naenkrat se ji je začela leva taca nekontrolirano tresti. Ker je kazalo, da bo bruhala, smo jo želeli spraviti ven, a sama tega ni zmogla, saj so ji zadnje tace šle kar po svoje. Na vrtu se je začela nekontrolirano tresti,« nam je pripovedovala Klavdija Šturm.

Družinski člani seveda v tistem trenutku niso vedeli, zakaj se je dve in pol leti stara mešanka nenadoma začela tresti. »Nato smo poklicali sosedo, ki se že dlje ukvarja z živalmi. Kužku je izmerila vročino. Ta je bila močno povišana, zato smo sklepali, da gre za zastrupitev,« nadaljuje naša sogovornica pripoved, s katero želi predvsem posvariti druge lastnike psov na škofjeloškem območju.

Mešanko Alex so najprej oskrbeli v kranjski veterinarski ambulanti 4 tačke, nato še v Ljubljani, kjer pod okriljem veterinarske fakultete deluje dežurni veterinar. »Tam je Alex ostala dva dneva,« pravi lastnica psičke. Škofjeločanka sklepa, da je nekdo na vrt njihove hiše vrgel smrtonosno mešanico strupov, ki jo je mešanka pojedla v hipu.
 

V gozdu odvrgla pasje mladiče
Tudi na drugem koncu Slovenije, na območju Ptuja, so bili inšpektorji priča še enemu okrutnemu dejanju človeka nad nemočno živaljo. Nevestna lastnica je pri Kungoti odvrgla tri pasje mladiče in se nato odpeljala. Pri dejanju sta jo zalotila občana, psičke pa so nato na stroške občine Kidričevo
odpeljali v zavetišče za živali. Kot je povedala veterinarka s ptujske uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branka Kozenburger, so bile tri odvržene psičke mešane pasme stare okoli pet mesecev ter nekoliko shujšane, polne klopov, vendar v dobrem zdravstvenem stanju. Najditelja
sta jim nemudoma prinesla vodo, nekaj hrane ter obvestila veterinarsko upravo. Tam so se odločili, da se zaradi lažjega iskanja storilke zadeva objavi v medijih, med drugim upajo na pomoč policije, saj sta najditelja podrobno opisala vozilo neznanke, ki je bilo rjave barve, po vsej verjetnosti
je šlo za renault traffic. Kot so povedali očividci, je storilka z visoko hitrostjo zapeljala iz gozda na glavno cesto in tudi ogrožala varnost v prometu. Lastnica ima srednje dolge lase temne barve. Kozenburgerjeva je še povedala, da ne gre za osamljen primer. V začetku letošnjega leta so obravnavali primer zapuščenega psa, ki so ga privezali za drevo in pustili
poginiti v hudem trpljenju in mukah brez vode in hrane. Za kaznivo dejanje namerne oziroma trajne zapustitve živali je predvidena denarna in zaporna kazen. O. B.


Ko je bila Alex, ki mora zaradi zastrupitve še danes prejemati zdravila, že doma, pa je lastnica na sum zastrupitve opozorila prek družabnega omrežja. »Odziv je bil neverjeten. Javila se mi je tudi lastnica psa iz Maribora, ki ne želi biti javno omenjena. Kot je zapisala, se je tudi njenemu kužku zgodilo podobno. Oglasil se mi je še en gospod in opozoril, da ima njegov pes podobne težave,« je povzela Klavdija Šturm, ki namerava o dogajanju v prihodnjih dneh obvestiti tako policiste kot tudi veterinarsko inšpekcijo, čeprav se zaveda, da je takšne zastrupitve zelo težko dokazati.

Čim prej k veterinarju

O tem, kakšni so znaki zastrupitve psov, smo vprašali Tino Kotnik, namestnico predstojnice Klinike za male živali, ki deluje pod okriljem ljubljanske veterinarske fakultete. »Znaki zastrupitev pri psih so zelo različni, odvisno od vrste strupa. Najpogostejše zastrupitve, ki jih beležimo v naši praksi, so z rodenticidi. To so preparati, namenjeni uničevanju hišnih in vrtnih glodavcev. Pri teh zastrupitvah zgodnjih kliničnih znakov pravzaprav ni. Rodenticidi namreč delujejo tako, da motijo strjevanje krvi, in te motnje se v obliki slabega počutja, bledice, zaznavnih krvavitev navzven ali nezaznavnih krvavitev v telesne votline običajno pojavijo zakasnelo, več dni do nekaj tednov po zaužitju strupa,« opiše Tina Kotnik eno najpogostejših zastrupitev. Lastnikom, ki bi videli, da je njihov pes zaužil takšen preparat, svetuje, da psa nemudoma odpeljejo k najbližjemu veterinarju, če je le možno, pa naj s seboj vzamejo tudi embalažo strupa.

Poleg tega, nadaljuje namestnica predstojnice Klinike za male živali, so pogoste tudi zastrupitve psov s sredstvi za uničevanje polžev: »Tu znaki nastopijo hitro, v nekaj minutah do urah, v obliki tresenja, drgetanja, pospešenega dihanja in bruhanja. Žival naj v takem primeru lastnik čim prej pripelje do veterinarja, med prevozom pa naj ji zagotovi dovolj svežega zraka.« Po besedah sogovornice se psi lahko zastrupijo še z drugimi snovmi, denimo s sredstvom proti zamrzovanju tekočin (antifriz) ali z drugimi kemikalijami, vendar so takšni primeri redkejši.

In kako naj lastniki psov ravnajo ob sumu zastrupitve? »Če lastnik posumi ali vidi, da je njegova žival zaužila strup, naj takega psa nemudoma pripelje k najbližjemu veterinarju. Po možnosti naj s seboj prinese embalažo strupa. Ne glede na vrsto strupa bo prvi ukrep, da bomo pri taki živali izzvali bruhanje in po potrebi tudi sprali želodec. Na ta način se najbolje odstrani večja količina strupa. Bruhanje je smiselno izzvati do nekaj ur po zaužitju strupa. Nadaljnje zdravljenje bo odvisno od vrste zastrupitve,« pravi namestnica predstojnice Tina Kotnik.

Dodaja še, da lastniki znake slabega počutja, bruhanja in driske pri psih velikokrat napačno pripišejo zastrupitvam: »Bolezni, ki se kažejo s takimi kliničnimi znaki, so mnogotere in potreben je pregled pri veterinarju. Pogosteje kot zastrupitve so takšnemu stanju živali vzrok kužne in metabolne bolezni.«

Ker se med lastniki psov pojavlja vse več opozoril o namernih zastrupitvah in nastavljanju strupenih koktajlov, smo namestnico predstojnice Klinike za male živali še vprašali, koliko primerov takšnih zastrupitev obravnavajo na kliniki. »O konkretnih številkah je težko govoriti, saj je zastrupitve – razen kadar gre za nekaj specifičnih, ki sem jih opisala zgoraj – težko dokazati.

Deli s prijatelji