ŠOMRIM

Judovski varuhi sredi Londona

Objavljeno 25. oktober 2014 22.57 | Posodobljeno 25. oktober 2014 22.57 | Piše: S. I.

Po ulicah londonskega okrožja Stamford Hill patruljirajo ultraortodoksni Judje.

Fotografija je simbolična.

Londončani so že nekaj časa priča precej nenavadnemu prizoru na mestnih ulicah: po severni četrti Hackney namreč patruljirajo prostovoljni varuhi iz vrst ultraortodoksne skupnosti haredskih Judov. Potem ko so stanovalci toplo sprejeli njihovo prisotnost na ulicah, so si širšo slavo prislužili s pozornostjo, ki jo namenjajo varovanju lokalne muslimanske skupnosti. Delo 25-članske skupine Šomrim (kar v jidišu pomeni varuhi) je pritegnilo tudi pozornost ameriškega zunanjega ministra Johna Kerryja, ki je pohvalil njihov »izjemni pogum«.

Judovske patrulje

Vse se je začelo že pred šestimi leti, ko so pripadniki haredske judovske skupnosti v okrožju Stamford Hill zaradi naraščajočega nasilja začeli patruljirati po lokalnih ulicah. Policija se je sprva bala vigilantstva, zdaj pa tesno sodeluje s prostovoljci, ki so lani pripomogli k aretaciji 197 kriminalcev in celo ujeli najbolj iskanega lokalnega vlomilca.

Šomrim si je ugled v okrožju in tudi po svetu utrdil predvsem z varovanjem številne muslimanske skupnosti in njenih mošej po umoru britanskega vojaka Leeja Rigbyja, ki so ga lani v Londonu ubili islamski skrajneži. »Po vsej Britaniji so tedaj izbruhnili napadi na muslimane,« pravi Shulem Stern, pripadnik Šomrima, čigar senca krasijo dolgi kodri, glavo pa ima pokrito z jarmulko.

»V bistvu gre za dobro organizirano sosedsko stražo,« razlaga šef lokalne policijske postaje Andy Walker. »Postali so naše oči in ušesa.« Policija je pripadnikom Šomrima podarila neprebojne jopiče, poleg tega jim daje tudi nasvete, ki jih šomrimovci s pridom uporabljajo pri varovanju lokalne mošeje.

Bolj povezana skupnost

A kljub hvalam ameriškega državnega sekretarja Kerryja Stern pravi, da v njihovem delu ni nič izjemnega. »Lokalni muslimani in Judje živimo in delamo skupaj. Tudi naši veri imata veliko skupnega,« pojasnjuje Stern. »Ker smo precej opazni in imamo veliko izkušenj s sovraštvom, uperjenem proti nam, smo zelo pozorni na vsakršno nenavadno dogajanje.«

»Haredska skupnost ne slovi ravno po svoji odprtosti, a ko je treba, pomaga širši skupnosti,« poudarja Michael Desmond, predsednik četrtnega sveta, ki je pred nedavnim pripravil slovesnost v čast Šomrimu. »Navsezadnje smo vsi Abrahamovi sinovi,« dodaja Ian Sharer, svetnik iz vrst ortodoksnih Judov. Njun muslimanski kolega Dawood Akhoon, ki s Sharerjem dela na približevanju judovske in muslimanske skupnosti, poudarja, da so odzivi resnično pozitivni: »Skrb za skupnost in našo okolico je temelj obeh ver.«

Deli s prijatelji