Tony Cetinski - Krik (Deliverable V-T1-T-SG)4490 Svet24.si

Priljubljeni pevec razkril, kako je včasih ...

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

marjetka-voglar-in-rudi-mlakar, poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Rudi premagal vse ovire in zanetil ljubezen

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ekipe ali programa še nima, a na TVS so župana Šarca že postavili ob bok parlamentarnim strankam

Deli na:
Ekipe ali programa še nima, a na TVS so župana Šarca že postavili ob bok parlamentarnim strankam

Foto: TV Slovenija

Tri mesece pred začetkom volilne kampanje pred parlamentarnimi volitvami so včeraj v oddaji Tarča na TV Slovenija mnenja o volitvah, novincih na političnem parketu, pa tudi o razmerah v vojski in javnem sektorju soočili predstavniki parlamentarnih strank in trenutni favorit anket, kamniški župan Marjan Šarec.

Ob razpravi o tem, da trenutne ankete največjo možnost uspeha kažejo novinki, stranki kamniškega župana Šarca, slabše pa največji vladni stranki SMC, je njen predsednik in predsednik vlade Miro Cerar ocenil, da so kot novinci prejšnjih volitev uspeli zagotoviti politično stabilnost, da so državo potegnili iz krize, pa so morali sprejeti tudi nekatere zahtevne odločitve, ki bodo rezultate kazale na dolgi rok. Glede rezultatov anket je menil, da bodo "odločilna anketa" volitve in da imajo volivci še čas za premislek.

Tudi Šarec je poudaril, da jim ankete trenutno sicer kažejo dobro, vendar pa se bo šele na volitvah pokazalo, kako bo. Zavrnil je pozive nekaterih drugih predstavnikov strank, naj razkrije svojo ministrsko ekipo in program za volitve, ter dejal, da je za to še čas do volitev. Prvi nujen izziv za politiko bi sicer po njegovem prepričanju morala biti sprememba volilnega sistema.

V. d. predsednika stranke NSi Matej Tonin je ocenil, da Slovenijo v prihodnje čakajo težki izzivi. Kot je naštel, nimamo politične stabilnosti, vlada pa se doslej ni ukvarjala s pomembnimi vprašanji, kot so staranje prebivalstva, okorno poslovno okolje, prihodnost zdravstvenega in pokojninskega sistema.

Prvi mož SD Dejan Židan je ob tem priznal, da se stranke "nekoliko prehitro" pripravljajo na volitve, a da je "povsem prepričan, da bo vlada zdržala do konca. To je politična stabilnost. Čeprav nimamo vedno enakega mnenja, sodelujemo".

Poslanec SDS Anže Logar je bil zelo kritičen do vseh strank. "Iz dosedanjih zgodb se je treba naučiti, da če bomo vedno volili za nove obraze, bomo na vsakih volitvah volili za nove," je dejal. Rešitev so po njegovem mnenju tradicionalne stranke.

Luka Mesec iz stranke Levica je ocenil, da čeprav so bili na prejšnjih volitvah novinci, imajo to posebnost, da niso propadli. "Podporo smo obdržali in jo bomo na volitvah lahko celo podvojili, ker smo svoje politike v tem mandatu konsistentno uresničevali," je ocenil Mesec.

Poslanec DeSUS Tomaž Gantar je glede zadnjih anket, ki jim kažejo slabšo podporo, izpostavil, da DeSUS na volitvah običajno doseže bistveno boljši rezultat kot jim ga nakazujejo ankete. Kot presenetljivo je označil to, da ljudje na volitvah "nov obraz zamenjajo s še novejšim, čeprav smo zunaj krize" ter "večni optimizem volivcev, da bo nov obraz rešitev".



Glede slabih razmer v vojski, nizkih plač vojakov in upadanja števila vojakov je bil Logar kritičen do vlade: varnost postaja spet vrednota. Če ne bomo ustrezno nagradili vojakov, se bo dejansko zgodilo, da ne bomo več imeli vojske. Tonin je ocenil, da so plače vojakov prenizke, tudi v luči specifičnosti poklica. "Vojska potrebuje denar, da bo lahko usposobila opremo, ki jo ima. Dlje ko se bo odlašalo, slabše bo," meni.

Cerar je izpostavil, da je njegova vlada dvignila vojaški in policijski proračun. Kot je dejal, se zaveda bolečih nesorazmerij med poklici, vendar je opozoril, da je treba biti previden pri trošenju preko zmožnosti države. Tudi Židan je izpostavil povečanje sredstev za investicije v vojski v času te vlade. Po njegovem prepričanju pa bi se materialni položaj vojakov še bolj izboljšal, če bi bili sprejeti vojaški zakoni, ki so obležali v parlamentu.

Mesec je menil, da se je treba najprej pogovoriti, kaj bo vojska počela in izrazil nasprotovanje financiranju sodelovanja vojske v bojnih aktivnostih v tujini. Šarec pa je kot napako ocenil to, da se je vojake vključilo v enotni plačni sistem javnega sektorja.

Šarec je v razpravi o trenutnem stavkovnem valu dejal, da podpira dvig plač v javnem sektorju, vendar le pod pogojem, da finančna situacija v državi to dopušča. V zvezi s tem je Cerar spomnil, da je vlada ravno včeraj potrdila nova pogajalska izhodišča. "Skušamo biti uravnotežen dober gospodar, iti sindikatom naproti kolikor je možno, da ne bi sesuli javnih financ," je dejal.

Poslanec DeSUS Gantar je dejal, da stavkajočim težko očitajo, da so njihove zahteve neupravičene. "Plačni sistem je treba spremeniti. Poln je anomalij, krivičen, nestimulativen," je dejal in bil kritičen do ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, ki da ni opravil svojega dela. Židan pa je prepričan, da je enotni plačni sistem v javnem sektorju pomemben in edini obvladljiv.

Ko je vlada popustila eni skupini, smo vsi vedeli, da bo prišlo do tega, pa je stavkovni val komentiral Logar. Take odločitve je po njegovem opozorilu treba sprejemati tehtno. Nasprotno je Gantar izrazil prepričanje, da se bo dogovor s sindikati našel.

Mesec pa se je vprašal, zakaj na zahteve ljudi po višjih plačah vsi gledajo kot na nekaj negativnega. "Vprašati se moramo, kako krepiti notranji trg in postati manj odvisni od izvoza, in kako bomo poskrbeli, da bodo plače sledile gospodarski rasti," je dejal.