Novice

Kaj lahko tvegate, če jeste poceni uvoženo meso

"Za nizko ceno hrane, še posebej mesa, je vedno nek vzrok. Ali je meso staro, sporne kakovosti ali celo higiensko oporečno, predvsem pa navadno izvira iz držav, kjer so načini reje in tudi doslednost nadzora ob vstopu v prehransko verigo bistveno slabši kot pri nas," poudarjajo v GIZ Mesne industrije. Ob aferah z oporečnim mesom pozivajo državo, da prednostno zaščiti zdravje svojih prebivalcev in pri uvozu vzpostavi smiselne ovire, ki bodo učinkoviteje preprečile vdor zdravju nevarne hrane in nelojalno konkurenco domačim proizvajalcem.
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
25.09.2017 15:19
Čas branja: 2 min

Danes bodo kmetijski ministri EU v Bruslju govorili o nadaljnjem ukrepanju glede insekticida fipronil v jajcih, ki so ga avgusta najprej odkrili v Belgiji, na Nizozemskem, v Nemčiji, potem pa v vsaj 17 državah. Uničili so na milijone jajc in zaklali ogromno piščancev, krivca za afero pa našli v nizozemskem podjetju, ki je piščanjim farmam priporočilo uporabo fipronila pri reji piščancev za prehrano ljudi.

Po jajcih s prepovedanim insekticidom ...

Afera s fipronilom je Slovenijo skoraj zaobšla; imamo visoko stopnjo samopreskrbe z jajci, le v omejenem obsegu se prodajajo jajca iz uvoza. S fipronilom okužena jajca k nam niso zašla, prek avstrijskih distributerjev pa so k nam iz Nemčije prišle manjše količine kontaminiranih jajčnih izdelkov s fipronilom, a vsebnost insekticida ni ogrožala zdravja ljudi. Fipronil uporabljajo v preparatih za zatiranje bolh, uši in klopov pri psih in mačkah. Prepovedan je za zdravljenje živali, rejenih za človeško prehrano, kot so piščanci. V večjih količinah lahko ta insekticid škoduje jetrom, ščitnici in ledvicam.

Naša država se zavzema za transparentnost vseh informacij v zvezi z možnim ogrožanjem zdravja porabnikov in pri tem opozarja, da mora biti zaščita porabnika nad vsemi drugimi interesi.

... še brazilsko meso s salmonelo

Na drugem koncu, v Braziliji, največji proizvajalki in izvoznici govedine in perutnine, se vleče afera z mesom. Letos so članice EU zavrnile že več kot 400 pošiljk brazilskega mesa zaradi prisotnosti salmonele ali preseganja dovoljene količine ostankov antibiotikov. Prejšnji teden so v Luki Koper zavrnili 12 ton s salmonelo okuženih piščančjih jeter iz Brazilije, iz katerih naj bi na Madžarskem naredili pašteto.

Jejte raje meso slovenskega porekla

Ob tem v GIZ Mesne industrije opozarjajo na tveganja pri uvozu hrane iz držav, kjer imajo za nas nesprejemljivo nizke standarde kakovosti, ki ogrožajo zdravje ljudi, hkrati pa rušijo zdravo konkurenčnost na trgu, ki temelji na kakovosti domačih ponudnikov.

V dogodku s spornimi piščančjimi jetri iz Brazilije vidijo še en dokaz, kako pomembna je čim večja samozadostnost pri oskrbi s hrano. "Treba je vedeti, da za nizko ceno hrane, še posebej mesa, vedno tiči kakšen vzrok. Najsi bo meso staro, sporne kakovosti ali celo higiensko oporečno, predvsem pa običajno izvira iz držav, kjer so načini reje in tudi doslednost nadzora ob vstopu v prehransko verigo bistveno drugačni - slabši kot pri nas," poudarjajo v GIZ Mesne industrije.

Mesna industrija za ovire, ki bi preprečile vdor zdravju nevarne hrane

Pozivajo državo, da kljub promoviranju načela svobodne trgovine prednostno zaščiti zdravje svojih prebivalcev in pri uvozu vzpostavi smiselne ovire, ki bodo učinkoviteje preprečile vdor zdravju nevarne hrane in nelojalno konkurenco domačim proizvajalcem.

Slovenija sodi med države, ki pridelujejo zelo kakovostno hrano. To je posledica tradicionalnih načinov pridelave, pa tudi odgovornega odnosa do porabnikov. Ker so kupci naši sokrajani, sosedje in prijatelji, imamo proizvajalci do njih oseben odnos," trdijo v GIZ Mesne industrije.

Prednosti slovenskega mesa pred uvoženim

Kaj so prednosti slovenskega mesa pred uvoženim? Na prvo mesto postavljajo svežino, saj meso prihaja iz neposredne okolice, odlikuje ga pridih tradicije in skrbnosti. Nadaljujejo, da slovenski rejci za prirejo enega kilograma mesa porabijo bistveno manj antibiotikov, medtem ko uvoženo meso marsikdaj izvira iz držav, ki za prirejo iste količine mesa porabijo tudi več kot desetkrat več antibiotikov. Sledi način vzreje živali in dosleden nadzor ob vstopu v prehransko verigo - od rejca, klavnice do predelave in trgovske police.

Zaradi visokih standardov pri vzreji in posledično bolj kakovostnem mesu so slovenski rejci in mesnopredelovalna industrija vzpostavili blagovno znamko Izbrana kakovost Slovenija, ki kupcem zagotavlja, da bodo jedli varno in kakovostno meso pri nas vzrejenih živali. Teh prednosti pa večina mesa iz tujine (uvaža se pretežno čim cenejše meso) ne more ponuditi, še pravijo v GIZ Mesne industrije.

Preberite tudi Za slovenskim mlekom, govejim in piščančjim mesom bo znak izbrane kakovosti dobila še slovenska svinjina

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov
Agrobiznis
ROBOTIKA
Agro HI-techPetra Šubic GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov

Leta 2022 je bila vredna "le" 58 milijard evrov, a se hitro razvija