Tragedija streljaj čez mejo

Mladenič umrl na ulici; reševalci na kraju brez zdravnika in defibrilatorja

S.R.
13. 8. 2018, 08.43
Posodobljeno: 16. 8. 2018, 10.16
Deli članek:

Streljaj čez slovensko-hrvaško mejo je v tragičnih okoliščinah umrl 22-letni mladenič. Javnost s prstom kaže na zdravniško službo.

Arhiv Svet24
Fotografija je simbolična.

V hrvaškem mestu Zaprešić, ki spada pod Zagrebško županijo in leži slabih deset kilometrov od slovensko-hrvaške meje, je pozno popoldne 22-letnemu mladeniču, ko je domnevno sprehajal sosedova psa, nenadoma postalo slabo, kljub oživljanju pa mu ni bilo pomoči, poročajo hrvaški mediji.

Kot poroča STA, ki povzema HRT, organizacija nujne medicinske pomoči na Hrvaškem v skladu z reformo od leta 2011  določa obstoj dveh ekip v reševalnih vozilih - v eni (t. i. T1) so zdravnik, medicinska sestra ali zdravstveni tehnik ter šofer, v drugi (T2) pa samo medicinska sestra in zdravstveni tehnik. Čeprav morata slednja opraviti specialistično izobraževanje na področju nujne medicinske pomoči, se je pokazalo, da takšne ekipe v praksi vse težje delujejo. Že ob uvedbi sistema pa so kritiki opozarjali, da ni vzdržen.

Mladeniču, ki se je na ulici nenadoma zgrudil, so sprva poskušali pomagati mimoidoči, ki so nemudoma poklicali nujno pomoč. Čeprav je sedež reševalne službe od kraja incidenta oddaljen zgolj 400 metrov, so morali na reševalno službo čakati celih deset minut, v oči pa bode tudi dejstvo, da v reševalnem vozilu ni bilo prisotnega zdravnika, temveč zgolj medicinska sestra in zdravstveni tehnik. Pri oživljanju je pomagala še ena medicinska sestra, ki se je na prizorišču znašla po naključju, a je bil vsak trud zaman. Mladenič je obležal nepremičen. Ko so se reševanju pridružili še reševalci iz bližnjega naselja Jastrebarsko, njegovo srce ni več bilo.

Pomanjkanje kadra in slaba oprema

Natančen razlog njegove smrti zaenkrat še ni znan, a naj bi celotno življenje bolehal za astmo. Hrvaška javnost »zasluge« za tragedijo pripisuje predvsem zdravniški službi. Poleg tega, da med reševalci ni bilo zdravnika, naj bi bilo slabo opremljeno tudi samo vozilo, ki naj ne bi premoglo niti defibrilatorja.

Preiskava tragedije je še v teku, ogorčeni in šokirani prebivalci mesta pa terjajo odgovore ter hkrati zahtevajo, da mora za izgubo mladega življenja nekdo odgovarjati. Po navedbah portala 24sata v Zaprešiću in njegovi okolici prebiva približno 35.000 ljudi, nujna medicinska pomoč pa da premore zgolj eno ekipo reševalcev, eno reševalno vozilo in enega zdravnika.