Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
7. 2. 2018,
16.30

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,72

Natisni članek

raziskava Huawei mobilne naprave pametni telefon

Sreda, 7. 2. 2018, 16.30

6 let, 2 meseca

Kaj (in koga) cenimo bolj od pametnih telefonov?

Ali je tudi med vašimi rjuhami najzvestejši partner – pametni telefon?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,72
Pametni telefon, šport, fitnes | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Raziskava, ki so jo za Huawei opravili v 12 državah vključno s Slovenijo, je med drugim pokazala, da nas 70 odstotkov vzame svoj pametni telefon v spalnico, a ga (do neke mere) še vedno znamo odložiti, ko smo s partnerjem, družino ali prijatelji.

Nobena skrivnost ni, da svoje mobilne (največkrat pametne) telefone povsod nosimo s seboj. Skoraj vsak četrti uporabnik ga vzame s seboj v otroško sobo ali kopalnico, 30 odstotkov na stranišče, 36 odstotkov v dnevno sobo, 52 odstotkov v kuhinjo in 59 odstotkov v domačo pisarno, je pokazala raziskava, ki so jo za Huawei opravili v 12 državah od Slovenije do Turčije in od Danske do Grčije.

Zadnje, kar vidimo zvečer, in prvo, kar vidimo zjutraj

Toda daleč največji delež jih vzame svoj pametni telefon s seboj v spalnico – kar 70 odstotkov. Za skoraj dve tretjini (natančneje 63 odstotkov) je zaslon pametnega telefona zadnje, kar vidijo pred spanjem, za skoraj polovico (natančneje 45 odstotkov) pa prva stvar, ki jo pogledajo, ko se zbudijo.

Devet od desetih uporabnikov s pametnimi telefoni pregleduje novice, dobre štiri petine jih telefon uporablja za družbena omrežja. | Foto: Thinkstock Devet od desetih uporabnikov s pametnimi telefoni pregleduje novice, dobre štiri petine jih telefon uporablja za družbena omrežja. Foto: Thinkstock

Na to gotovo vpliva to, da so pametni telefoni skoraj v celoti prevzeli vlogo budilk in knjig, toda bližina prižganega telefona, zlasti njegovi zvočni in svetlobni signali, lahko vpliva na ritem spanja, opozarjajo psihoterapevti in zdravniki.

Samo še dobra polovica z mobilnim telefonom - telefonira

Vedno več je opravil, ki jih zaupamo pametnim telefonom, še najmanj jih uporabljamo za telefoniranje. S pametnim telefonom je v tednu, preden so odgovarjali na vprašanja v raziskavi, namreč telefoniralo samo 66 odstotkov vprašanih.

Devet od desetih uporabnikov z njimi pregleduje novice, dobre štiri petine jih uporabljajo za obiskovanje družbenih omrežij, približno toliko pa jih uporablja tudi za iskanje poti z navigacijskimi aplikacijami.

Malo več kot polovica uporabnikov je bančno okence zamenjala s svojim pametnim telefonom, skoraj tretjina pa si z njimi pomaga za zabavo svojih otrok.

Matjaž Kermelj, direktor slovenske podružnice Huawei: "Z raziskavo smo želeli ugotoviti, kakšen odnos imajo ljudje do svojih telefonov in kako jih uporabljajo za komuniciranje z ljudmi, ki so jim blizu. To nam pomaga razumeti, kaj je ljudem pomembno, ko uporabljajo mobilne telefone, in kako naši izdelki ustrezajo tem potrebam." | Foto: Huawei Matjaž Kermelj, direktor slovenske podružnice Huawei: "Z raziskavo smo želeli ugotoviti, kakšen odnos imajo ljudje do svojih telefonov in kako jih uporabljajo za komuniciranje z ljudmi, ki so jim blizu. To nam pomaga razumeti, kaj je ljudem pomembno, ko uporabljajo mobilne telefone, in kako naši izdelki ustrezajo tem potrebam." Foto: Huawei

Drugod po Evropi s telefoni "motovilijo" še več

Pravzaprav bi po rezultatih raziskave lahko (ponovno) sklepali, da telefoni izpolnjujejo največji del našega vsakdana. Kar 28 odstotkov vprašanih je priznalo, da imajo svoj mobilni telefon v neposredni bližini vsaj 20 ur na dan, kar 70 odstotkov pa vsaj 12 ur na dan.

Na drugi strani je le štiri odstotke vprašanih odgovorilo, da imajo svoj pametni telefon v neposredni bližini eno uro ali manj.

"Prek telefona sem pošiljal gole fotografije." 14 odstotkov

"V kinodvorani popolnoma ugasnem svoj mobilni telefon." 15 odstotkov (Večina preostalih ga le utiša.)

"Brez telefona ne bi mogel živeti." 20 odstotkov

"Odvisen sem od svojega mobilnega telefona." 39 odstotkov

"Aktivno skušam omejiti čas, ki ga preživim ob svojem mobilnem telefonu." 55 odstotkov

"Pametni telefon je že bil povod za prepir." 55 odstotkov

"Mobilni telefon mi omogoča večjo svobodo." 68 odstotkov

"Moj mobilni telefon je vreden svoje cene." 69 odstotkov

"Ljubim svoj mobilni telefon!" 92 odstotkov

S pametnim telefonom danes opravimo mnogo različnih vsakdanjih nalog. Za te smo nekoč potrebovali tudi do deset ločenih naprav, pravi psihoterapevtka Tina Bončina. | Foto: S pametnim telefonom danes opravimo mnogo različnih vsakdanjih nalog. Za te smo nekoč potrebovali tudi do deset ločenih naprav, pravi psihoterapevtka Tina Bončina.

Koliko časa na dan pa imamo mobilni telefon v svojih rokah? Raziskava je pokazala, da je povprečje 2,8 ure. Veliko? Morda, a je to še vedno več kot ena ura pod vseevropskim povprečjem.

Petina uporabnikov svoj pametni telefon aktivno uporablja vsaj pet ur dnevno, skoraj dve petini vprašanih pa ga preverita vsaj nekajkrat vsako uro svojega budnega časa. Pet od šestih uporabnikov ga vzame s seboj prav vsakič, ko gredo od doma.

Ali nas pametni telefoni zbližujejo ali oddaljujejo?

Ob vsem tem času, ki ga preživimo s pametnimi telefoni, je po eni strani vedno manj časa za neposredne odnose z drugimi. Celo to vse pogosteje prevzemajo pametni telefoni, saj je raziskava pokazala, da ga kar dobra tretjina mladih med 18. in 45. letom uporablja ali za iskanje partnerja ali za flirtanje z njim.

Večina vprašanih se kljub veliki zasedenosti z mobilnim telefonom strinja s tem, da je pristen odnos z ljubljenimi, če je ta le mogoč, vendarle pomembnejši. Mobilni telefoni se dobro obnesejo predvsem za vzdrževanje odnosov na daljavo, meni 82 odstotkov vprašanih. Dobra polovica vprašanih s pametnim telefonom spoznava nove ljudi.

Psihoterapevtka in zdravnica Tina Bončina je med drugim komentirala podatke o tem, koliko časa preživimo s pametnimi telefoni in koliko časa jih dejansko vsak dan uporabljamo: "Izjemno visok odstotek zelo pogostih aktivnosti pregledovanja na pametnem telefonu kaže na kompulzivno rabo. Tu vidim priložnost za učenje odgovorne uporabe teh naprav." | Foto: Jože Suhadolnik Psihoterapevtka in zdravnica Tina Bončina je med drugim komentirala podatke o tem, koliko časa preživimo s pametnimi telefoni in koliko časa jih dejansko vsak dan uporabljamo: "Izjemno visok odstotek zelo pogostih aktivnosti pregledovanja na pametnem telefonu kaže na kompulzivno rabo. Tu vidim priložnost za učenje odgovorne uporabe teh naprav." Foto: Jože Suhadolnik

Nekoč deset ločenih naprav, danes vse v enem pametnem telefonu

"Življenje se je z novo tehnologijo zelo spremenilo, pomembno pa je, da se tudi mi primerno spreminjamo s tem," je rezultate raziskave komentirala psihoterapevtka in zdravnica Tina Bončina. Pametni telefon vidi kot nadomestilo za do deset drugih medijev in naprav: "Del življenja je s tem zagotovo olajšan in njegova kakovost višja, a se hkrati vzpostavlja močnejša navezanost na to napravo. Mobilne naprave vsakodnevno omogočajo kakovostne in stalne stike, vprašanje pa je, ali je tak stalen stik vedno primeren in koristen."

Med zmenki ga ima le vsak osmi na mizi

Še vedno pa so okoliščine, ko mobilni telefon ni v v ospredju. V varnem zavetju svojega doma z družinskimi člani ima mobilni telefon poleg sebe na mizi (samo) 18 odstotkov uporabnikov (a nadaljnjih 41 odstotkov v žepu, torbici ali kje drugje v bližini).

Veliko uporabnikov je priznalo, da imajo na svojih pametnih telefonih vsebine, ki jih ne bi želeli deliti z drugimi. | Foto: Thinkstock Veliko uporabnikov je priznalo, da imajo na svojih pametnih telefonih vsebine, ki jih ne bi želeli deliti z drugimi. Foto: Thinkstock

"Na telefonu imam stvari, ki jih ne bi pokazal svojemu partnerju." 15 odstotkov

"Na telefonu imam stvari, ki jih ne bi pokazal svojim otrokom." 25 odstotkov

"Na telefonu imam stvari, ki jih ne bi pokazal svojim prijateljem." 32 odstotkov

"Na telefonu imam stvari, ki jih ne bi pokazal svojim staršem." 38 odstotkov

Med druženjem s prijatelji ima svoj mobilni telefon na mizi skoraj vsak četrti uporabnik. Na zmenkih je ta delež skoraj pol manjši, a je med poukom na fakultetah skoraj pri eni tretjini.

Prednost raje sogovorniku v bližini, ne dohodnemu klicu ali SMS-u

Kako pomembni so nam osebni stiki, dokazuje podatek, da kar 68 odstotkov vprašanih moti, če kdo prekine pogovor z osebo v svoji bližini zgolj zato, da bi se oglasil na telefonski klic.

Ali med tem, ko se pogovarjate z nekom poleg sebe, zaposlujete svoje prste in možgane s pregledovanjem sporočil na mobilnem telefonu? To moti kar tri četrtine vprašanih!

Čemu bi se lažje odpovedali kot pametnemu telefonu?

Igri z otroki: trije odstotki

Prijateljem: 19 odstotkov

Seksu za pol leta: 21 odstotkov

Počitnicam: 23 odstotkov

Računalniku: 45 odstotkov

Zmenkom: 50 odstotkov

Televiziji: 54 odstotkov

Slaščicam za en mesec: 72 odstotkov

Alkoholu za pol leta: 79 odstotkov

Kmalu: prvi vtisi s telefonom Huawei P smart

Valentinovo je dobra priložnost, da ob druženju z ljubljeno osebo, družino in prijatelji pospravimo mobilni telefon in se zavemo prioritet, pri katerih bi pristni odnosi morali imeti najvišje mesto.

To je obenem sporočilo, s katerim je Huawei na pot pospremil mobilni telefon P smart, novinca v svoji ponudbi telefonov srednjega razreda. Že te dni ga bomo preizkusili in v prihodnjih tednih delili svoje prve vtise.

Ne spreglejte