OKS ima za zdaj še kakšnih sto kandidatov

Leto dni pred OI: v igri za nastop v Riu 2016 še vedno tudi košarkarji in rokometaši.

Objavljeno
04. avgust 2015 16.51
Miha Šimnovec, šport
Miha Šimnovec, šport

Ljubljana – V Riu de Janeiru se bodo 5. avgusta 2016, torej čez natanko leto dni, s slovesnim odprtjem na znamenitem štadionu Maracana začele poletne igre 31. olimpijade. Ker v vseh panogah še potekajo kvalifikacije za uvrstitev na OI, je zdaj težko reči, koliko slovenskih športnikov bo dejansko odpotovalo v Brazilijo, v tem trenutku pa jih je (še) kakšnih sto takšnih s statusom kandidata.

V to številko je zajetih tudi dvanajst košarkarjev in štirinajst rokometašev, ki so še zmeraj v igri, da si zagotovijo nastop na olimpijskem turnirju v Riu. V košarki bo tam nastopilo ducat reprezentanc, poleg prirediteljice Brazilije in svetovnih prvakov iz ZDA bodo neposredne vozovnice dobili še oba finalista septembrskega eurobasketa in vseameriškega prvenstva ter celinski prvaki Afrike, Azije in Oceanije. Seznam bodo dopolnile tri najuspešnejše izbrane vrste iz dodatnih kvalifikacij, na katerih bo od 4. do 11. julija 2016 prav tako sodelovalo 12 moštev: štiri iz Evrope, tri iz Amerik, po dve iz Afrike in Azije in ena iz Oceanije. Olimpijske sanje lahko torej izbrani vrsti Slovenije, ki doslej še nikoli ni igrala na največji športni prireditvi, za eno leto podaljša preboj med najboljšo šesterico na EP 2015.

Rokometna reprezentanca je na olimpijskih igrah sodelovala že dvakrat (v Sydneyju '00 je bila osma, v Atenah '04 pa je zasedla 11. mesto), na dobri poti pa je tudi zdaj. Z osmim mestom na januarskem svetovnem prvenstvu v Katarju si je priigrala vstopnico za kvalifikacije, ki bodo aprila prihodnje leto. Če bo reprezentanca Veselina Vujovića na enem od treh turnirjev osvojila vsaj drugo mesto, se bo udeležila spektakla v Braziliji.

Med posamičnimi športnimi panogami ima na seznamu, ki so ga na Olimpijskem komiteju Slovenije potrdili novembra lani in ga bodo obnovili letošnjo jesen, največ kandidatov atletika – dvanajst, od tega tri na najvišji ravni, in sicer metalko kopja Martino Ratej in skakalko s palico Tino Šutej ter metalca kladiva Primoža Kozmusa.

»Ob tem je treba reči, da je še nekaj atletov (tekač Luka Janežič, skakalec s palico Robert Renner ...) letos izpolnilo kriterije za kandidate, tiste, ki so že na seznamu in ne bodo potrdili rezultatov, pa se bo lahko prerazporedilo. To seveda velja za vse športe,« je pojasnil Blaž Perko, namestnik generalnega sekretarja za šport pri OKS.

Tako je že znano, da bo med drugimi status kandidatke izgubila judoistka Lucija Polavder (nad 78 kg), bronasta z OI v Pekingu '08, ki pričakuje naraščaj. Kljub temu ima judo še vedno največ športnikov v prvem nivoju; če odštejemo 30-letno Grižanko, imajo najvišji status (še) štirje borci: Vlora Bedžeti (do 57 kg), Tina Trstenjak (do 63 kg), Ana Velenšek (do 78 kg) in Rok Drakšič (do 73 kg). Ob tem je še posebej razveseljivo, da je Trstenjakova prejšnji teden v svoji kategoriji prevzela vodstvo na svetovni jakostni lestvici (IJF), Velenškova pa se je povzpela na tretje mesto.

Judoistki kluba Z'dežele Sankakuja, ki v zadnjih letih redno osvajata kolajne na evropskih in svetovnih prvenstvih, bosta zagotovo vroči slovenski železi tudi v Riu de Janeiru, kjer bo Marjan Fabjan, strokovni direktor naše judoistične reprezentance, s svojimi izbranci, ki se te dni potijo na tradicionalnih mednarodnih pripravah v Izoli, lovil že četrto zaporedno odličje na OI.

S prvim se je v tem japonskem borilnem športu leta 2004 v Atenah ovenčala Urška Žolnir, ki je posebno poglavje v zgodovini slovenskega športa spisala tudi z naslovom olimpijske prvakinje v Londonu '12, vmes se je – kot že omenjeno – slovesne razglasitve najboljših na največji športni prireditvi udeležila tudi Polavderjeva v Pekingu. Judo ima sicer od lanskega novembra enajst kandidatov, sledita kajakaštvo na divjih vodah in plavanje s po devetimi, pri čemer sta Anja Klinar (400 m prosto in 400 m mešano) in Damir Dugonjić (100 m prsno) že izpolnila mednarodni normi za nastop v Riu. Veslanje je za zdaj še pri šesterici, glede na zdajšnje stanje pa je – kot je razložil Perko – formalno med kandidati le še en čoln (dvojni četverec).

Po pet jih imajo v strelstvu in tenisu, štiri v cestnem kolesarstvu, po tri pa v kajakaštvu na mirnih vodah, športni gimnastiki, tekvondoju in jadranju, pri čemer so vsi trije – Tina Mrak in Veronika Macarol (470) ter Vasilij Žbogar (finn) – v najvišjem razredu.

Kandidate za nastop na OI 2016 imajo še v gorskem kolesarstvu (2), badmintonu (1), namiznem tenisu (1) in triatlonu (1), z njim pa se spogledujejo tudi v lokostrelstvu.