profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pahor se je srečal s soprogo Milka Noviča: Sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo

Deli na:
Pahor se je srečal s soprogo Milka Noviča: Sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo

Novič se je na obtožbo pritožil in zaenkrat še čaka na odločitev višjega sodišča. - Foto: STA

Predsednik republike Borut Pahor je sprejel Marjano Novič, soprogo Milka Noviča, ki v priporu čaka na odločitev višjega sodišča v zadevi umora Janka Jamnika.

Kot so po srečanju sporočili iz Pahorjevega urada, predsednik spoštuje neodvisnost ustanov pravne države, kljub temu pa opozarja, da posamezni sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo.

Predsednik republike se doslej ni in se tudi poslej ne bo vmešaval v delo sodne veje oblasti, so poudarili v uradu. Opominja pa, da nekateri sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo. To je še posebej zaskrbljujoče v kazenskih postopkih in v primerih, ko se obdolženi nahaja v priporu in mu je tako prostost odvzeta, ne da bi bil s strani pristojnega sodišča že pravnomočno obsojen.

Odvzem osebne svobode je namreč kršitev ene od najpomembnejših, temeljnih človekovih pravic, zapisanih v ustavi, zato je to pravico dovoljeno s priporom omejiti le pod izredno strogimi pogoji in le za najkrajši možni čas, so še zapisali v uradu predsednika republike.

Okrožno sodišče v Ljubljani je aprila letos Milka Noviča nepravnomočno spoznalo za krivega umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika decembra 2014 in mu izreklo 25 let zaporne kazni. Novič se je na sodbo pritožil in še čaka na odločitev višjega sodišča.

Prav v teh dneh se je Kemijski inštitut po skoraj treh letih od umora nekdanjega direktorja ponovno znašel v središču pozornosti. Nekdanji zaposleni je namreč osumljen napeljevanja k umoru nekdanjega kolega.