Kriminalisti nad korupcijo pri žilnih opornicah, neuradno v preiskavi vodilni kardiologi

Neuradno v preiskavi zdravniki: Darko Zorman, Matjaž Bunc, Vojko Kanič, Dragan Kovačić, uradno pa skupaj 10 fizičnih in dve pravni osebi
11.10.2018 08:57
Dopolnjeno: 11.10.2018 09:26
Čas branja: 3 min
Kriminalisti nad korupcijo pri žilnih opornicah, neuradno v preiskavi vodilni kardiologi
Kriminalisti ob odhodu iz UKC Maribor po preiskavah sumov korupcije pri stentih. Foto: Andrej Petelinšek/VEČER

Preiskovalci NPU so ob pomoči kriminalistov zjutraj na podlagi sodnih odredb začeli izvajati preiskave stanovanjskih in poslovnih prostorov na 16 naslovih na območju policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Kranj, Novo mesto in Celje. Iščejo dokaze za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril. Predkazenski postopek poteka zoper deset fizičnih in dve pravni osebi, pridržali niso nikogar.

Plačila potovanj, honorarjev, donacij in gotovine

Kot pojasnjujejo na policiji: "Osumljena oseba je v imenu dveh gospodarskih družb, obeh s sedežem v Ljubljani, ki sta v obdobju od 2008 do 2016 dobavljali medicinski material trem bolnišnicam, več zdravnikom in enemu nabavniku kot protiuslugo za pridobitev in ohranitev posla dobave medicinskega materiala (žilne opornice), dala različna nedovoljena darila v obliki plačil stroškov potovanj, avtorskih honorarjev, donacij in gotovine.

Po do sedaj zbranih ugotovitvah znaša premoženjska korist, ki so si jo osumljeni pridobili, okoli 100.000 evrov, vendar to še ni dokončni znesek."

Za obravnavna kazniva dejanja je predpisana kazen zapora od treh mesecev do petih let.

Za sume podkupovanja gre

Iz UKC Maribor so sporočili: "Trenutno v UKC Maribor poteka preiskava Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v zvezi z žilnimi opornicami, zoper štiri osumljene zdravnike iz Oddelka za kardiologijo in angiologijo. Več podatkov zaradi same preiskave ne moremo posredovati."

V UKC Ljubljana so za potrdili le, da so preiskave tudi pri njih, a preiskovanca nista UKCL in uprava.

V SB Celje pa: "Tudi v Splošni bolnišnici Celje NPU danes izvaja kriminalistično preiskavo zaradi suma storitve kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja daril zdravnika s Kardiološkega oddelka. Očitana dejanja naj bi bila povezana s postopki javnega naročanja nabave medicinskega materiala žilnih opornic. Splošna bolnišnica Celje sodeluje s preiskovalci, ni pa predmet kriminalistične preiskave."

Kardiologi Zorman, Bunc, Kanič, Kovačić...

Po naših neuradnih informacijah naj bi bili tarča današnjih kriminalističnih preiskav nekdanji zaposleni UKCL in nekdanji vodja katetrskega laboratorija Darko Zorman in tudi sedanji vodja katetrskega laboratorija UKCL Matjaž Bunc, v bolnišnici Celje predstojnik kardiološkega oddelka Dragan Kovačić in v UKC Maribor nekdanji vodja kardiologije Vojko Kanič ter še trije zaposleni.

Vsi omenjeni so kardiologi oziroma interventni kardiologi, ki so imeli vlogo tudi pri naročanju in nabavah žilnih opornic. Lani in letos so vodilne kardiologe tudi zaslišali kot priče pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki je preiskovala nepravilnosti pri nabavi žilnih opornic (stentov) v slovenskih bolnišnicah, komisija pa je policiji tudi naznanila sume korupcije pri tem.

Komisija je na začetku tega leta ugotovila sum, da naj bi prihajalo med dobavitelji žilnih opornic v Sloveniji do kartelnih dogovarjanj in da naj bi odgovorni v UKC Ljubljana in UKC Maribor v letih od 2007 do 2016 omogočali določenim dobaviteljem prevladujoč položaj na trgu pri prodaji žilnih opornic.

Pet let od razkritja afere stenti v Financah

Spomnimo, v Financah smo afero z nekajkrat preplačanimi stenti v bolnišnicah v primerjavi s cenami enakih izdelkov v Nemčiji razkrili novembra 2013, torej pred skoraj petimi leti. Hišne preiskave o tem pa so danes. Kriminalisti zdaj iščejo dokaze, da naj bi določeni zdravniki v zameno za favoriziranje in nabave točno določenih stentov, dobivali tudi podkupnine. Kako verjetno je, da bodo po petih letih od razkritja, kako iz bolnišnic odteka denar, dokaze tudi našli?

Koga vse je osumila komisija Jelke Godec?

Spomnimo, da je preiskovalna komisija pod vodstvom poslanke SDS Jelke Godec naznanila sume storitev kaznivih dejanj (zlorabe uradnega položaja, oškodovanja javnih sredstev in nevestnega dela v službi, prejemanja podkupnine, davčne zatajitve in drugih) zoper več oseb iz bolnišnic: zoper že omenjene štiri kardiologe, Zormana, Bunca, Kaniča in Kovačića, ter še zoper nekdanja prva nabavnika UKCL Bojana Urana in UKC Maribor Petra Weissensteinerja ter dva nekdanja direktorja obeh kliničnih centrov, Simona Vrhunca in Gregorja Pivca.

Komisija je pristojnim organom še predlagala, da se raziščejo tudi morebitni sumi kaznivih dejanj odgovornih in nekdanjih odgovornih oseb v sedmih podjetjih, ki dobavljajo stente oziroma so povezani z dobavami: Mark Medical, Bormia, Vasc-Med, Animus, Kastor M. D., Salus in KB1909.

Komisija je tudi predlagala, naj NPU glede na pričanja na komisiji in glede na dokazno gradivo razišče tudi sume kaznivega dejanja nevestnega dela v službi in jemanja podkupnine za Harija Furlana, vodjo specializiranega državnega tožilstva, ter sume kaznivega dejanja dajanja podkupnine v primeru Boruta Miklavčiča (nekdanji minister za zdravje).

Poleg tega je komisija ugotovila, da naj bi bili vsi ministri za zdravje od leta 2003 do leta 2016 objektivno odgovorni, ker niso sprejeli zakonodaje, ki bi omogočala sistemske rešitve in zajezitev koruptivnih dejanj v zdravstvu. Donedavna ministrica Milojka Kolar Celarc pa naj bi bila subjektivno odgovorna za opustitev potrebnih ukrepov.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Bo zastarala tudi domnevna korupcija pri žilnih opornicah?
Finance
Andreja Rednak Bo zastarala tudi domnevna korupcija pri žilnih opornicah? 2

V Sloveniji pristojni organi očitno ne znajo in ne zmorejo v desetih letih odkriti, dokazati in kaznovati korupcijskih kaznivih dejanj v zdravstvu

FINANCE
UKCL izbral srčne zaklopke – in jih bo še naprej preplačeval za okoli tretjino
Finance
Andreja Rednak UKCL izbral srčne zaklopke – in jih bo še naprej preplačeval za okoli tretjino 8

Samo pri nabavi tega materiala naj bi UKCL letno izgubil okoli 1,3 milijona evrov v primerjavi z nemško javno bolnišnico

FINANCE
Štirje zdravniki nepravnomočno obsojeni zaradi sprejemanja podkupnin
Finance
Andreja Rednak Štirje zdravniki nepravnomočno obsojeni zaradi sprejemanja podkupnin 12

Izrečene so tudi zaporne kazni, a pot do pravnomočnosti bo še dolga; bo vse skupaj zastaralo?

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Pacienti na suhem, bolnišnice pa pokajo od prihodkov in dobičkov
Finance
Andreja Rednak Pacienti na suhem, bolnišnice pa pokajo od prihodkov in dobičkov 7

Za stroške dela je šlo lani v bolnišnicah, kljub manj opravljenim storitvam, za 199 milijonov evrov več denarja oziroma za 23 odstotkov več kot leto prej

FINANCE
Tri čudne slike interesa: naj korona kar traja in traja?
Finance
Simona Toplak Tri čudne slike interesa: naj korona kar traja in traja? 11

1. V bolnišnicah med epidemijo rekordne plače, tudi več kot 20 tisoč evrov bruto. 2. Ministrstvo za zdravje še vedno ni znižalo cen, ki jih bolnišnice zaračunavajo za bolnike s COVID-19, strokovna skupina analizira. 3. Bolnišnice delajo z dobičkom takrat, ko ne delajo za splošne zdravstvene potrebe prebivalstva.

FINANCE
Poklukar: Javno zdravstvo ni tržna komponenta
Finance
Andreja Rednak Poklukar: Javno zdravstvo ni tržna komponenta 7

Kandidat za zdravstvenega ministra tudi meni, da zdajšnje financiranje zdravstva ni vzdržno, zato bosta potrebni razpršitev virov in redefinicija košarice pravic v osnovnem zdravstvenem zavarovanju

FINANCE
Finančni vodnik 2024: Kam vlagati v času majhne rasti in velikih tveganj
PRO
Finance
Finance PRO Finančni vodnik 2024: Kam vlagati v času majhne rasti in velikih tveganj (PRO)

Če ste zamudili letošnjo izdajo Finančnega vodnika v tisku, si ga lahko preberete v spletni različici.