Cena NLB na borzi desetino višja kot v javni ponudbi

Pester začetek trgovanja z delnicami NLB
Fotografija: Zvonenje ob borznem začetku.  FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Zvonenje ob borznem začetku.  FOTO: Jože Suhadolnik

V prvi uri trgovanja z delnicami NLB je bilo na ljubljanski borzi sklenjenih že za 712.000 evrov poslov, kar je desetkrat več kot z vsemi drugimi delnicami prve borzne kotacije skupaj.

Zadnji posli se sklepajo po 56,50 evra, skoraj desetino višje kot v javni ponudbi. Kot je bilo pričakovati, je na začetku opaziti predvsem prerazporeditve portfeljev večjih vlagateljev.

Delnice NLB začenjajo kotirati na ljubljanski in londonski borzi. S tem se je končala prodaja 65 odstotkov največje banke v državi po metodi IPO. Država je ohranila 35-odstotni delež, med večjimi lastniki pa sta po novem ameriški sklad in EBRD. 

Več o prodaji NLB v članku: Kako je NLB dobila delničarje

»Veseli nas, da so se za nakup NLB odločili ugledni in dolgoročni lastniki. Banka je dobila razpršene lastnike. Slovenija je s tem pokazala, da izpolnjuje zaveze, proces bo pozitivno vplival na boniteto države. Trgovanje bo poživilo ljubljansko borzo,« meni državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Metod Dragonja

Lidia Glavina, predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga, je dodala: »SDH je izvedel prvi korak privatizacije NLB. Kljub zahtevnemu trgu. Republika Slovenija je tako dobila povrnjeno skoraj milijardo evrov, SDH pa bo prodajo nadaljeval do konca leta 2019.«

Začetek kotiranja delnic NLB na ljubljanski borzi FOTO: Jože Suhadolnik
Začetek kotiranja delnic NLB na ljubljanski borzi FOTO: Jože Suhadolnik

 
Direktor borze Aleš Ipavec je poudaril, da je danes »pomemben dan za NLB in kapitalski trg nasploh. V preteklih letih smo izgubljali kredibilnost. Koliko je NLB vredna, bo pokazal trg.«

»Glava in srce NLB ostajata v Ljubljani,« je ob debiju delnic NLB na borzi dejal Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, in dodal, da se NLB odpirajo nova obzorja: »Zadihali bomo s polnimi pljuči, saj smo bili pet let zelo omejeni pri svojem poslovanju.« NLB namreč bremenijo omejevalni ukrepi, da zaradi prejema državne pomoči ne bi imela konkurenčne prednosti pred tekmeci. Zdaj se odpravljajo nekatere omejitve, ko bo država prodala preostanek, pa vse. »To bo velik privilegij in velika odgovornost,« je ocenil Brodnjak.

 

Preberite še:

Več iz te teme:

Komentarji: