Za prepoved glifosata 1,3 milijona podpisov

V Sloveniji so doslej zbrali več kot 3000 podpisov, a to število se lahko še poveča.

Objavljeno
18. julij 2017 15.42
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Ljubljana – Zbiranje podpisov za prepoved uporabe glifosata koordinira Inštitut za trajnostni razvoj (ITR), skupaj z mrežo Plan B za Slovenijo. Pobudo za prepoved uporabe je še vedno mogoče podpisati na njihovi spletni strani. Pritisk je nujen, saj evropske ustanove gledajo stran, pravijo.

Evropska državljanska pobuda za prepoved uporabe glifosata je ena najuspešnejših še potekajočih pobud, v Sloveniji je do zdaj zbranih 3074 podpisov, v vsej Evropski uniji pa že več kot 1.323.000. Ta pobuda je najhitreje rastoča pobuda, odkar je EU leta 2012 uvedla to orodje. »Prizadevanja podpisnikov so zdaj dobila še močne argumente v poročilu Petra Clausinga, nemškega toksikologa. V zanimivem poročilu ugotavlja, da so odgovorne ustanove »odrinile na stran« jasne dokaze o rakotvornih učinkih in »grobo kršile« direktive in priporočila OECD in ECHA (Evropska agencija za kemikalije),« pravijo v ITR.

Učinkovina glifosat se v herbicidih uporablja zelo pogosto. Vsebuje jo tudi zloglasni Monsantov Roundup, ki ga uporabljajo na posevkih, gensko spremenjenih tako, da prenesejo učinke herbicida. »Strupene kemikalije, ki povzročajo raka, so lahko prisotne tudi v vašem telesu. Znanstveniki so odkrili sledi glifosata v urinu pri skoraj polovici testiranih ljudi iz 18 evropskih držav,« dodajajo v ITR.

Pesticidi počasi ubijajo tudi ljudi, ne le »škodljivcev«. Foto: Igor Modic/Delo

Opozarjajo še, da evropska komisija kljub temu trenutno meni, da bi se v EU lahko začeli pogovarjati o podaljšanju dovoljenja za uporabo glifosata za nadaljnjih 10 let, industrijski lobisti zahtevajo celo 15 let. Zgodba se ponavlja, od suma nevarnosti za zdravje določenega pesticida do dejanske prepovedi lahko mine tudi 10 let in več, tako kot denimo pri atrazinu, ki je več desetletij veljal za povsem sprejemljivega.

»Danes pa nas katastrofa v Kemisu spet opozarja na stranske učinke atrazina in drugih strupenih pesticidov, ki trajajo še desetletja po njihovi prepovedi,« pravijo v ITR in dodajajo, da je glifosat samo vrh ledene gore in še zdaleč ni edina škodljiva učinkovina v pesticidih. Prizadevati si moramo za prihodnost brez pesticidov.