USODNA STRELA

Še vojska ne more do pobitih krav

Objavljeno 02. julij 2017 19.54 | Posodobljeno 02. julij 2017 19.54 | Piše: Špela Ankele

Na 1700 metrih, nad Suho, je strela udarila v čredo.

Nova evropska uredba prepoveduje kravam izločanje na hribih z več kot 15-odstotnim naklonom.

BOHINJSKA BISTRICA – Med nedeljsko nevihto je strela udarila v čredo krav, ki so se pasle nad planino Suha. Na Lepi Suhi pod Rodico, nekje na 1700 nadmorskih metrih, je bila usodna za tri krave. Njihove kadavre je prvi opazil planinec iz tujine, informacija pa je nato potovala do pastirja in do Agrarne skupnosti Savica, ki ima to poletje na planini Suha 55 glav živine. Vse odtlej se domačini trudijo, da bi poginule živali spravili s planine ali vsaj malo nižje, saj se bojijo onesnaženja vodnega zajetja.

»Do planine Suha ni ceste, saj je ne moremo zgraditi zaradi omejitev, ki veljajo na območju Triglavskega narodnega parka. Ker ceste, za katero si domačini prizadevamo že kakšnih deset let, ni, lahko s terenskim vozilom opravimo le del poti, nato pa nam do kadavrov ostaneta še slabi dve uri hoda. Brez pomoči helikopterja poginulih živali – vsaka tehta približno pol tone – ne moremo spraviti v dolino,« je pojasnil Vili Režek, eden od domačinov, ki se že tri dni trudijo razrešiti posledice usodne strele.

Gospodar Agrarne skupnosti Savica Stojan Pretnar je pojasnil, da se letos na planini Suha pase 55 glav živine: »V preteklosti se je že zgodilo, da je medved pokončal krave, a takrat težav z odstranjevanjem kadavrov nismo imeli, saj ostankov tako rekoč ni bilo. Lani je medved na našem območju pokončal tri, leto prej pa kar sedem.«
Dodal je, da je v torek nad planino Suha sicer poletel vojaški helikopter, a ga je vremenska fronta obrnila v dolino. To je potrdil tudi Simon Korez, tiskovni predstavnik Slovenske vojske: »Polet ni bil izveden zaradi neugodnih vremenskih razmer, prav tako še ne vemo, ali bo možno poleteti danes, saj so kadavri na zelo zahtevnem terenu.« Dodal je, da bo vojska prevoz opravila s helikopterjem bell 412, ki ni vključen v sistem nujne medicinske pomoči.

S poginulimi kravami so seznanjeni tudi v Triglavskem narodnem parku (TNP). »Problematiko poskušamo reševati s pomočjo Uprave RS za zaščito in reševanje ter Slovensko vojsko, da bi zagotovili helikopterski prevoz v dolino. Ukrepanje v tovrstnih primerih ne spada med naloge Javnega zavoda TNP in tudi ne razpolagamo z namenskimi sredstvi za reševanje takšnih izjemnih situacij. Ne glede na navedeno pa v takšnih primerih poskušamo pomagati po najboljših močeh,« so pojasnili.

In kdo bo plačal prevoz? Domačini upajo, da bo stroške krila Uprava RS za zaščito in reševanje, ob čemer prikimajo ob misli, ki jo izreče eden od sogovornikov z močnim bohinjskim naglasom: »Tu se je zgodila nesreča, na katero nismo mogli vplivati. Krav v dolino ne moremo spraviti drugače kot s helikopterjem, pa še ta bo moral na Lepo Suho poleteti trikrat. Sicer pa je tako, da se nihče prav nič ne vpraša o stroških, ko s Triglava rešujejo japankarje, torej tiste, ki v neprimerni obutvi silijo v visoke hribe in v nevarnost.«

Deli s prijatelji