SIMBOL SLOVENSTVA

Triglav nekaj časa brez Aljaževega stolpa

Objavljeno 11. julij 2017 17.45 | Posodobljeno 11. julij 2017 17.45 | Piše: Primož Hieng

Jeseni 2018 bodo simbol slovenstva demontirali, odpeljali in obnovili.

akob Aljaž je bil duhovnik, skladatelj in planinec, njegova najbolj znana pesem je Oj, Triglav moj dom. Foto: Arhiv

MOJSTRANA – Aljažev stolp, simbol slovenstva, ki stoji na vrhu Triglava, bodo temeljito obnovili. Upravljavec stolpa in zemljišča je po določilu vlade od začetka leta Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Po njihovem konservatorskem načrtu, ki je nastal pod vodstvom Martina Kavčiča, bodo stolp obnovili po koncu planinske sezone 2018, za kar bo objavljen tudi javni razpis. Stolp na vrhu 2864 metrov visokega očaka bodo odmontirali in prepeljali v dolino. Prej nameravajo v prvi fazi sanacije urediti njegovo okolico in temelje. Ob vnovični postavitvi, kar naj bi se predvidoma zgodilo še pred zimo prihodnje leto, nameravajo določiti načrt upravljanja in smernice za oskrbnika.

Element, ki nas združuje

Po 122 letih so zob časa, izpostavljenost ekstremnim podnebnim razmeram, ravnanje vse številnejših obiskovalcev pa tudi neredno, nesistematično vzdrževanje in manj posrečeni prejšnji posegi privedli do točke, ko se je treba resneje vprašati, v kakšni podobi želimo ohraniti slovenski simbol. Po odločitvi konservatorske stroke, da stolp v izvirni obliki ostane, kjer je, to pomeni njegovo redno vzdrževanje, izvajanje nadzora in načrt ohranjanja, ki bi se ga držale tudi prihodnje generacije.

Kot je povedal generalni direktor ZVKDS Jernej Hudolin, je Aljažev stolp del naše materialne kulture, materialni objekt z močnim simbolnim pomenom: »Razumemo ga kot prepoznavni znak naše skupnosti, simbol slovenstva, znak naše trdoživosti, neuklonljivosti. Je element, ki nas združuje.« Da bodo dela potekala smiselno in usklajeno za to, da se stolp čim dlje ohrani tam, kjer je, je napovedal pripravo sporazuma s Planinsko zvezo Slovenije. K sodelovanju so povabili tudi Narodni muzej Slovenije, ki je v zadnjih letih intenzivno skrbel za promocijo stolpa.

 

Osnovni volumen se je začel deformirati, zakaj, bo treba še ugotoviti.

Restavratorski center ZVKDS je zadnji dve leti intenzivno spremljal dogajanje v zvezi z Aljaževim stolpom. Kot vse kaže, bodo morali rešiti še en problem, kajti ugotovili so, da poškodbe niso le površinske, temveč se kažejo tudi na konstrukciji. »Osnovni volumen se je začel deformirati, zakaj, bo treba še ugotoviti,« je povedal Kavčič.

Simbolno zavetišče

Ob predstavitvi načrtovane prenove Aljaževega stolpa so v galeriji Spomeniškovarstvenega centra odprli še razstavo Aljažev stolp – ohranimo naš simbol, s katero želi Restavratorski center ZVKDS opomniti na zgodovino in trenutno stanje tega simbola slovenstva. Prvi vidni koraki v ozaveščanju javnosti o njegovem pomenu so bili v zadnjih letih narejeni z razstavo in dokumentarnim filmom Ta pleh ima dušo, ki je tudi del razstave, ter še z nekaterimi knjižnimi publikacijami in članki, na ožjem konservatorskem področju pa s konservatorskim načrtom, ki je bil leta 2015 izdelan na Restavratorskem centru ZVKDS.

 

122 let na najvišjem vrhu ponosno stoji valjast kovinski stolp s stožčasto streho.

Poteza duhovnika, skladatelja, planinca, predvsem pa gorečega domoljuba Jakoba Aljaža, ki je v burnih časih iskanja in oblikovanja slovenske narodne istovetnosti leta 1895 na Triglavu, najvišjem vrhu Slovenije, postavil valjast kovinski stolp s stožčasto streho, ki ga sklene zastavica, je bila za tedanji čas in vsa poznejša obdobja do današnjih dni več kot vizionarska.

Stolpa se je prijelo ime Aljažev stolp, ki ni bil le dragoceno planinsko zavetišče na vrhu Julijskih Alp, temveč je prerasel v simbolno zavetišče vseh Slovencev. 

Preobleke časa


Pomenska vrednost Aljaževega stolpa se je plemenitila s številnimi podobami, vsaka izmed njih je pustila svoj pečat: kot izjemno racionalen, surov, zgolj pocinkan kovinski stolp ob postavitvi, bel valj s črno kapo na prehodu v 20. stoletje, med t. i. malarsko vojno odet v barve slovenske in italijanske trobojnice, v rdeči preobleki z zvezdo na vrhu v času socializma po drugi svetovni vojni in končno v današnji podobi, v odtenkih sive.

 

Deli s prijatelji