Bankomat Svet24.si

Ste ostali brez gotovine, vaša bančna kartica pa...

delavci Svet24.si

Slovenci delamo za manj, kot je evropsko ...

1712649659-0122maribor4-3-1712649604353 Necenzurirano

Ovadena županja, ki je po ovinkih prišla do ...

grims cerkev-kriz mora bit-facebook Reporter.si

Kako Cerkev omogoča predvolilno kampanjo Branka ...

nika kriznar 24 af Ekipa24.si

Pravljica Nike Križnar! Naša skakalka razkrila ...

dejan dogaja1 Njena.si

Dejan Dogaja in Kiara Haas: Ljubezen jima daje ...

luka doncic Ekipa24.si

Uau! Luka razkril, koliko avtomobilov ima trenutno...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Referendum o neodvisnem Kurdistanu

Deli na:
Referendum o neodvisnem Kurdistanu

Erdogan ni sklenil miru s Kurdi. - Foto: Getty Images

Iraški Kurdi bodo v ponedeljek na referendumu odločali o neodvisnosti iraškega Kurdistana. Oblasti v Bagdadu, sosednje države, ZDA in Združeni narodi glasovanju ostro nasprotujejo. Izid referenduma sicer ne bo zavezujoč.

V Iraku, ki šteje 36 milijonov prebivalcev, živi več kot šest milijonov Kurdov. Avtonomna regija Kurdistan ima približno 5,2 milijona prebivalcev in meji na tri države - na vzhodu na Iran, na severu na Turčijo in na zahodu na Sirijo.

Iraški Kurdistan meri 40.600 kvadratnih kilometrov, sestavljajo pa ga tri pokrajine - Erbil, Sulajmanija in Duhok. Glavno mesto z nafto, plinom in fosfati bogate regije je Erbil. Iraški Kurdi uživajo avtonomijo od leta 1992.

Po podatkih volilne komisije v Erbilu ima pravico glasovanja 5,6 milijona volilnih upravičencev. V ponedeljek bodo glasove lahko oddali na 2065 voliščih, ki bodo odprta od 8. do 18 ure po krajevnem času (od 7. do 17. ure po srednjeevropskem času).

Na glasovnici bo pisalo: Ali želite, da regija Kurdistan in kurdska območja zunaj te regije postane neodvisna država?



Referendum ne bo potekal samo v Kurdistanu, temveč tudi na območjih, ki so v središču spora med oblastmi v Bagdadu in Erbilu, med drugim v z nafto bogati pokrajini Kirkuk.

Turčija in Iran, ki imata prav tako številčno kurdsko skupnost za svojih ozemljih, ostro nasprotujeta referendumu, saj bi po njunem mnenju lahko poslabšal razmere v nemirni državi. Ankara je v soboto napovedala "varnostni" in "gospodarski" odziv na referendum ter podaljšala mandat svoji vojski v Siriji in Iraku. Turški premier Binali Yildirim pri tem ni izključil niti možnosti "čezmejne operacije".

Proti referendumu se je izrekel tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Voditelj iraških Kurdov Masud Barzani sicer poudarja, da referendum ne bo vodil v takojšnjo razglasitev neodvisnosti, temveč v začetek resnih pogovorov z oblastmi v Bagdadu.